Kırşehir’de ALES Heyecenı Başladı

21 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
415 defa okundu.
Kırşehir’de ALES Heyecenı Başladı

Kırşehir’de ALES Heyecenı Başladı

Kırşehir’de ALES’e girecek öğrenciler için maraton heyecanı kaldığı yerden devam ediyor. ALES sınav giriş yerleri, ÖSYM’nin resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı.     Akademik kariyer yapacak olan bireylerin katılım sağlayacağı ALES sınavının giriş yerleri, 20 Eylül 14.00 itibariyle sorgulanabilecek. Peki Kırşehir’de sınava girecek adayların merak ettiği, ALES sınavı kaç yıl geçerli olacak? İşte, sınav giriş belgeleri ve merak edilen sınavın geçerlilik süresi hakkında bazı bilgiler 40 Arena Haber Merkezi olarak derlenip haberde sunuldu.

ALES sınav yerleri 20 Eylül gecesi yayımlandı. 30 Eylül tarihinde uygulanacak olan sınav öncesi bazı konular hakkında bilgi edinmek isteyen adaylar, ALES sınav yerleri sınavın tarihini ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden öğrenmek istiyor. ALES sınavının kaç yıl geçerli olacağı ve sınavın bu yıl hangi tarihlerde gerçekleşeceğini sorgulayan vatandaşlar, internet üzerinden cevap arıyor. Peki, Bu yıl üç dönem olarak yapılacak olan ALES sınavının yerleri hakkında bazı bilgiler. İşte, ALES hakkında merak edilen bazı detaylar

ALES SINAV GİRİŞ BELGELERİ YAYIMLANDI

30 Eylül 2018 tarihinde uygulanacak olan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (2018-ALES/2) başvuran adayların, sınava girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini gösteren Sınava Giriş Belgesine ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden saat 14.00’den itibaren T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile edinebileceklerdir.

Adaylar saat 10.00’dan itibaren dersliklere alınmayacak.

ALES GEÇERLİLİK SÜRESİ KAÇ YIL?

YÖK Başkanı Saraç, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, 27 Eylül 2017 öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresinin 3 yıldan 5 yıla çıkarılmasına ilişkin yönetmelik değişikliğinin yürütmesinin durdurulmasıyla ilgili paylaşımda bulundu. Saraç, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bildiğiniz üzere, ilgili yönetmelikte yapılan değişiklikle, 27 Eylül 2017 tarihi öncesinde yapılan ALES puanlarının geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarılmıştı. Fakat bu düzenlemeye yönelik açılan dava neticesinde, Danıştay 8. Dairesinin 22 Şubat 2018’de aldığı karar sonrasında, söz konusu yönetmelik değişikliğinin yürütmesi durdurulmuştur. Danıştayın yürütmeyi durdurma kararı sonrasında, yönetmelik değişikliğindeki sınav geçerlilik süresini dikkate alarak ALES’e girmeyen arkadaşlarımızın mağdur duruma düştüklerine dair şikayetlerinde haklılık payı olduğunu düşünüyoruz. Bu sorunun çözümüne ilişkin bir çalışma yürüttüğümüzü ifade etmek isterim. Bu konuda gerekli adımı en kısa sürede atarak sizlerle paylaşacağız.”

18 Kasım tarihinde gerçekleştirilecek olan ALES’in başvuruları başladı. Başvuruları elektronik ortamda alınacak olan ALES’in son başvuru tarihi ise 27 Eylül. Sınav 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece Sonbahar Dönemi Sınavı) yapılacak. 10.15’te başlayacak olan sınav, 150 dakika (2.5 saat) sürecek. ALES sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren beş yıl süreyle geçerli olacak.

SINAVDA KAÇ SORU YÖNELTİLECEK?

Sınavda adaylara sayısal ve sözel testler uygulanacaktır. Sayısal Testi, adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan; Sözel Testi, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik 50 sorudan oluşacaktır. Sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacak, farklı alanlardan gelen

yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır. Sınav Türkçe olacaktır.

Bu heyecanı yaşayacak adaylardan Boğaç Gök gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Değişen sınav sistemi ve gidişatımız çok iç açıcı olmasa da şansımı sonuna kadar deneyeceğim. Hakkımızda hayırlısı ne ise o olsun. Emeksiz yemek olmaz. Sınava girecek olan arkadaşlara başarılar diliyorum. Emeğimizin karşılığını inşallah alırız. Asıl heyecan resmi açıklamadan sonra başladı. Şimdiki amacımız elimizden gelenin fazlasını yapıp sınava odaklanmak olacak.” (Haber: Didem CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com