KIRŞEHİR’DE AKRABA EVLİLİĞİ YÜZDE 87.1 ORANINDA

14 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
610 defa okundu.
KIRŞEHİR’DE AKRABA EVLİLİĞİ YÜZDE 87.1 ORANINDA

20151114_kirsehir-de-akraba-evliligi-yuzde-87-1-oranindaKırşehir Uluslararası Kadın Çocuk ve Engelliler Derneği (UKÇADER) tarafından Kırşehir’de yapılan ankette bayanların yüzde 87.1’i, halen akraba evliliği geleneğini devam ettirdiklerini belirtti.

Kırşehir merkeze bağlı 14 mahallede yapılan ankette kadınların yüzde 5.7’si ev içerisinde gelir getiren bir faaliyetlerinin olduğunu belirtti. UKÇADER Başkanı Şefika Kımçak, yaptığı açıklamada, Kırşehir’de kadınların yaşam kalitelerinin belirlenmesi adına böyle bir çalışma içerisinde olduklarını bildirdi.
Başkan Şefika Kımçak, “UKÇADER ve Kamer Vakfı ile ortaklaşa bir çalışma gerçekleştirdik. Trabzon, Urfa,GaziantepNevşehirErzurum illeri de bu çalışma içerisine girdi. Kırşehir’in 14 merkez mahallesinde kadınların ihtiyaçlarının tespit edilmesi ile başladık, toplumda cinsiyet ayrımcılığının ne derecede etkili olduğunu göstermek istedik. Şiddete maruz kalmış kadınlar için kurumumuza ulaşabilmeleri için bilgilendirme çalışması yaptık. 5384 sayılı kanun gereğince bilgilendirmede bulunduk. Anadolu illeri arasında en önemli gördüğümüz çocuk cinsel istismar sayısının Kırşehir’de az olması, Ahi Evran Üniversitesinde de ‘Kadın Erkek, Eşitlik-Birimi’ kurulumu çalışmaları da başladı.
Kırşehirliler olarak yaptığımız organizasyon ve mahalle toplantılarına kadınlarımızın katılım oranının da yüksek olması bizim için önemli değer oldu. Okuma oranı ve gelir seviyemiz yükseldikçe kadınlarımızda kendi haklarının bilincinde olup bu haklarına sahip çıkacaklardır” ifadelerini kullandı.
“KIRŞEHİR BELEDİYESİ DE MAHALLE KONAKLARI İLE İSTİHDAMI DESTEKLİYOR”
Kadınlara yönelik yapılan çalışmaların artması gerektiğini dile getiren Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci de, Türkiye’nin en genç Belediye Başkanı olarak seçildiği gün ilk çalışmasını da kadın istihdamına yönelik yaptığını kaydetti.
Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, “Kırşehir Belediye Başkanı olduğum günden itibaren kadınlarımızın toplumdaki yaşam şartlarını iyi analiz ederek belediyemiz yönetiminde de kadınlarımızın aktif rol almalarını sağladık. Kadınların yönetime aktif katılımlarını gerçekleştirmek adına Aile Yaşam Merkezimizde kurslar tertip ederek bilinçlendirme çalışmaları yaptık. İlk dönemimizde tespit etmeye çalıştığımız sorunların üzerine giderek çözüm oluşturduk. 14 Mahallemizin 2’sinde açtığımız mahalle konaklarımız ile mahallelerde evlerinde kalan kadınların istihdam çalışmalarını organize ettik. Hedefimiz bu bağlamda 14 mahalleye de bu konakları açarak ev işlerinin yanı sıra aile ekonomilerine katkı sunmalarını da sağlamayı hedefliyoruz. Göremediğimiz noktalarda da kadınlarımızın iletişim adreslerimizle bizleri bilgilendirerek gerekli çalışmalarımıza katkı sunmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Kamer Vakfı ile ortaklaşa gerçekleştirilen ankette Kırşehir’de 17 yaşındaki genç kızdan

86 yaşındaki kadına kadar her kesime ulaşılmaya çalışılırken, kadınların yüzde 87.1’i akraba evliliğini tercih ettiğini belirtti.
Eğitim oranının düşüklüğü yüzde 32 olarak çıkan ankette, ankete katılan kadınlar evlilikten sonra Kırşehir’de kadınların yüzde 20.1’i evlerinin kendisine ait olduğunu, yüzde 39’unun ise kirada oturduklarını bildirdi.
“KIRŞEHİR’DE KADINLARIN YÜZDE 43’ÜNÜN GELİR GETİREN BİR İŞİ YOK”
Yapılan anket çalışmasında ayrıca, Kırşehir’de ikamet eden kadınların yüzde 43’ü gelir getiren bir işte çalışmadığı, yüzde 5’i ise ev içerisinde gelir getiren bir çalışma yaptığını ortaya çıkarırken, miras nasıl pay edilmelidir sorusuna ise Kırşehir’de görüşleri alınan kadınların yüzde 81.4’ü kadın ve erkek eşit olarak dağıtılmalı cevabı alındı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On