Kırşehir’de ağaca hayat veren zanaatkâr:

6 Ocak 2023
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
6671 defa okundu.
Kırşehir’de ağaca hayat veren zanaatkâr:

Kırşehir’de ağaca hayat veren zanaatkâr:

SİNAN YILDIRIM…

Kırşehir Belediyesi’ne ait Ahi Külliyesi’nde Ahi Esnafına “El sanatları yaşasın” diye çok cüzi bir fiyatla tahsis ettiği yaklaşık 50 metrekarelik dükkânda sürdüren Sinan Yıldırım, el emeği göz nuru ile yaptığı eserlerini birçok ülkeye satıyor.
Teknolojiyi sanatla birleştirip, eserlerini yaptığı tasarımla da kendisinin çizdiğini beyan eden Kırşehir’de yaşayan Sinan Yıldırım, eserlerinin gelecek nesillere miras kalmasını istiyor.
Son olarak Ahi Külliyesi içindeki işyerinde Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ün kullandığı otomobilin aynısını ağaçtan yapan ve en kısa sürede Kırşehir Belediyesi’ne hiçbir ücret almadan para almadan hibe edecek olan 44 yaşındaki Sinan Yıldırım, çocukluğundan bu yana hobi olarak benimsediği mesleğini şimdi dünyaya sergiliyor.
50 metrekarelik dükkânında çalışmalarını sürdüren Yıldırım, yaptığı eserlerini Avrupa ülkelerinden ve Türkiye’nin turistik bölgelerinden gelen el sanatlarının tanıtılmasını çok istiyor.
Kırşehir Belediyesi’nin kendilerine böyle bir imkân sunduğunu Ahi Evran, Neşet Ertaş ve Mustafa Kemal Atatürk’ün resimlerini ağaca bir dantel gibi işleyerek ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtılmasını çok isteyen Sinan Yıldırım, Belediye ve Valilikten destek istediğini ifade etti.
Ahşap yakma sanatını çok severek sürdürdüğünü ve yaptığı her eserde 16 yaşına geri döndüğünü belirten Sinan Yıldırım, “Ahşap yakma sanatı dedemden kalma mesleğimizdir. Dedemden babama kaldı, babamdan bana kaldı. Biz de son oluyoruz. Çünkü kaybolmaya yüz tutmuş meslek ve geleneksel mesleklerin getirisi biraz düşük oluyor. O yüzden biz de son demlerini yaşıyoruz. Tabi ki bizim işimiz hep elde yapılan bir şey. Selçuklu döneminden daha önce ilk ateş bulunduğunda metali ısıtmışlar, damgalar vurmuşlar. Bizler de sonradan sobalarda ateşi ısıtıp yaptık. Şimdi de ev havyalarımız var. Her çeşit ahşap kullanıyoruz ve ne isterseniz yapıyoruz. Daha çok canlı ağaç kesmemeye çalışırız. Şu ana kadar canlı ağaç kesmedik. Bir yaprağın düşmesini bile istemeyen insanlarız” dedi. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN