Kırşehir Türkü Gecesi 28 Kasım’da Mersin’de

15 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
486 defa okundu.

Geleneksel olarak yapılan “Neşet Ertaş’ı Anma ve Kırşehir Türkü Gecesi” 28 Kasım tarihinde yapılacak. Mersin Kırşehir Kültür Dayn.Dern. Başkanı Cihan Azgın, geceye tüm Kırşehirlileri davet etti.Kırşehirli Büyük Ozan ve Bozlak Ustası merhum Neşet Ertaş, “Neşet Ertaş’ı Anma ve Kırşehir Türkü Gecesi”nde anılacak.
10390391_10202973472926789_4445350653138041241_nMersin-Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından geleneksel olarak her yıl gerçekleştirilen “Neşet Ertaş’ı Anma ve Kırşehir Türkü Gecesi”, 28 Kasım tarihinde DİA Center’da yapılacak.
Mersin’de yaşayan Kırşehirlilerin, hemşehrileriyle bir araya geleceği “Neşet Ertaş’ı Anma ve Kırşehir Türkü Gecesi”nde yöresel sanatçılar sahne alacak.
Folklor ve kaşık oyunları, davul-zurna şovları ile bozlak ve türkülerin seslendirileceği “Neşet Ertaş’ı Anma ve Kırşehir Türkü Gecesi”nde Kırşehir’e mal olmuş değerleri tanıtıcı resim sergisi düzenlenecek.
Sinevizyon gösterilerinin yanı sıra Kırşehir’in yaşayan değerlerinin anlatımları ile Neşet Ertaş ve Kırşehir’i, Mersin’de yaşatacaklarını belirten Mersin-Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Azgın, “Dernek yönetimi olarak Mersin’de engin tarih ve kültür geçmişine sahip Kırşehir’in kültürel değerlerini tanıtmak ve yaşatmak için çeşitli etkinlikler yapmaktayız.
Anma programımızda rahmetli Neşet Ertaş’ımızı, onun akrabaları, kara oğlanlarımızın dilinden, güzel türküleri eşliğinde anacağız.
Neşet Ertaş’ın yanı sıra Kırşehir tarihine adını yazdırmış değerlerimizin de tanıtımı yapılarak Mersin’de Kırşehir’i yaşatacağız” dedi.
Programa Kırşehir ve Mersin İl yöneticilerinin yanı sıra sivil toplum kuruluşlarından da yoğun katılım beklediklerini dile getiren Mersin Kırşehir Kültür Dayn. Dern. Başkanı Cihan Azgın, Mersin-Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneği olarak yaptıkları kültürel tanıtım programlarının, kamuoyu tarafından takdir edilmesinin kendilerinin çalışma ve yeni etkinlikler üretme açısından şevklendirdiğini ifade eden Cihan Azgın, “Kırşehir Valiliği, Kırşehir İl Kültür Müdürlüğü ve STK’lar başta olmak üzere bizlerden desteklerini esirgemeyen tüm şahıs ve kuruluşlara teşekkür ediyor say
gılar sunuyorum. Çukurova bölgesinde yaşayan tüm hemşehrilerimize bir çağrı yapmak istiyorum.
Mersin-Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneği olarak derneğimizle irtibata geçin.
Çukurova bölgesinde yapılacak olan kültürel etkinliklerde birlikte hareket edelim.
Etkinliklerimize sizleri davet edelim. Karşılıklı tecrübelerimizi paylaşalım.
Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin dediği gibi ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ diyor saygılar sunuyorum” dedi.
Kırşehir İl Defterdarı Yusuf Balcı, Kırşehir’de 31 bin 87 mükellefin borcunun olduğunu ve Kırşehir nüfusuna göre bu sayının diğer İl Defterdarlıkları verilerine kıyasla oldukça yüksek olduğunu ifade etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN