KIRŞEHİR TIP FAKÜLTESİ ÖRNEK OLMALI

1 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
742 defa okundu.
KIRŞEHİR TIP FAKÜLTESİ ÖRNEK OLMALI

timthumb

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Karabulut yakın zamanda uzmanlım öğrencisi almayı planladıklarını söyledi.

 

Kırşehir’de 2006 yılında kurulan ve 2011 yılına kadar kağıt üstünde kalan Tıp Fakültesi’nin eğitim-öğretime başlaması noktasında son yıllarda gayretli çalışmalar yapılıyor. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Karabulut, Kırşehir Tıp Fakültesi’nin parmakla gösterilen ve gurur duyulacak bir Tıp Fakültesi olacağını söyledi.
Kampus gazetesinin Tıp Fakültesi özel sayısında Tıp Fakültesi’nin gelişimi hakkında bilgiler veren Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Karabulut, “Herkesin gurur duyduğu, parmakla gösterilen bir Tıp Fakültesi Kırşehir’de olacak” özdeyişinde bulundu.
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Karabulut, “Tıp Fakültesi’nin Dekanı olarak bir tıp fakültesinin görevi olan eğitim, araştırma, sağlık hizmeti sunumu hususunda civarında kendisinden daha güçlü olan üniversitelerle yarışabilen ve fark yaratan bir fakülte oluşturma idealimiz var. Son zamanlarda yapılan desteklerle de öğretim üyesi sayımızı tamamlamış bulunmaktayız. Özellikle tıp doktoru yetiştirebilmek için gerekli olan morfoloji binası yapılması hususunda çok büyük bir arzumuz var. Üniversite Rektörümüzün bu konuda destek vermesi de bize cesaret veriyor. İlk olarak tıp doktoru yetişmesi için eğitime başlamak en önemli amaçlarımızdan birisi. İkinci olarak ise temel tıp bilimleri laboratuarlarını oluşturarak, araştırma yapabiliyor olmak. Evrensel bilgi havuzuna Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak yeni bilgiler eklemek konusunda çok büyük bir isteğim var. Genç öğretim üyesi arkadaşlarımızın yayınlar yaparak bilimsel arenada kendisini gösterme hedefleri var ve biz bunu başarmak istiyoruz. Üçüncü olarak da hastanede sağlanan sağlık hizmetlerinin hizmetlerin spektrumunu daha da genişleterek en iyi şekilde verilmesini sağlamak. Hastanede Sağlık Bakanlığı ile ortaklık var. Oradaki ekiple işbirliği yaparak sinerji oluşturabilmemiz gerekiyor. Bu konuda da sonsuz bir çaba içerisindeyiz.

Tıp Fakültesi Prestij Sağlıyor

Tıp Fakültesi üniversitelere prestij sağlar. Tıp Fakültemizin performansının artarak devam edeceğini düşünüyorum. Böyle de olmak zorunda. Vitrinde olduğumuz için devamlı gelişip ileriye gitmek zorundayız. Şehrimizdeki hastane, eğitimden ziyade çok güzel bir bölge hastanesi olarak planlanmış. Hastane yapımından sonra ortak kullanım anlaşması ve Tıp Fakültesi’ne öğretim elemanı alma durumu gelişince yeni öğretim üyeleri ve hastanede görev yapan mevcut doktorların bir arada çalışması sonucu mekan yetmez duruma geldi. Bu gerek ameliyathanelerde, gerekse polikliniklerdeki çalışmalarda birtakım sürtüşmelere ve anlaşmazlıklara yol açabiliyor. Ortaklık her zaman çok zor olmuştur. Zaman zaman yaşanan sıkıntılar mutlaka oluyor ve ben bunların ortak akıl üreterek daha iyi, daha güzel yerlere ulaşmak konusunda işbirliği yapılarak aşılabileceğini düşünüyorum. Bu konuda da çok önemli bir adım atılmış bulunmakta. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından hastanemize yaklaşık 40 odalık bir poliklinik ek binası planlanmıştır. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterimiz Op. Dr. Alpaslan Kuş’un vermiş olduğu bilgiyle ihalesinin çok yakın zamanda bitmek üzere olduğunu öğrendim. Bu eklentiyle daha rahat bir çalışma ortamı sağlanacaktır diye düşünüyorum.

Tıp Fakültesi’nin gelişim süreci çok kolay değil. Bu noktada bizden büyük beklenti olduğunu biliyorum. Şu an bunları bir çırpıda bitirip zirveye çıkabilecek bir pozisyonda değiliz. Bazı tıp fakültesi organları, yapıları ve binaları lazım. Biraz sabırlı olurlarsa hepsi yavaş yavaş yapılacak ve gerçekten herkesin gurur duyduğu, parmakla gösterdiği butik Tıp Fakültesi Kırşehir’de olacak. Herkesin girmek için can attığı, az öğrenci alıyor, ama girebiliyorsan oraya gir dedikleri A sınıfı bir Tıp Fakültesi yaratmak için inanın çok çalışıyoruz.

Yakın zamanda uzmanlık öğrencisi almayı planlıyoruz

Tıp Fakültemizin kuruluşu 2007 yılıdır. İlk olarak öğretim üyesini 2012 yılından sonra almıştır. Çok kısa süre içerisinde ise öğretim üyesi sayımız 47 olmuştur. Genç, dinamik, ama alanında çok yetkin hocalarımız var. 2013 yılından itibaren Tıpta Uzmanlık Kurulu, Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve rehabilitasyon Anabilim Dalı’na ihtisas yapmak üzere uzmanlık öğrencisi vermiştir.
“Kısa süre içerisinde fakültemiz fiziksel tıp ve tedavi anabilim dalı ihtisas yapılmaya uygun bir klinik olarak görüldü. Bu sene de üroloji anabilim dalına uzmanlık öğrencisi verilmiştir. Önümüzdeki yıllarda öğrenci alımıyla ilgili önemli projemiz ve çalışmamız var. Öncesinde ise ivedilikle morfoloji binası gerekiyor. Bununla ilgili olarak Üniversitemiz Rektörlüğü’nün çok ciddi çalışmaları var.” açıklamalarına yer verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN