KIRŞEHİR TEDİRGİN

16 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
450 defa okundu.
KIRŞEHİR TEDİRGİN

DOMUZ GR?B? ?ÜPHES? ?LE HASTANEYE BA?VURAN KADIN HAYATINI KAYBETT?Kırşehir’de geçtiğimiz pazar günü domuz gribi şüphesi ile hastaneye giderek hayatını kaybeden kadının yapılan tahlilleri sonrasında domuz gribi nedeniyle öldüğü kesinleşirken 3 kişinin domuz gribi şüphesiyle hastanede yattığı duyumu alındı  .

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne geçtiğimiz gün  ‘domuz gribi’ şüphesiyle yatırılan ve yoğun bakım ünitesine kaldırılan Akile H. hayatını kaybetmişti. Akile H.’nin tahlil sonuçlarında H1N1 virüsü nedeniyle hayatını kaybetmişti. Domuz gribi şüphesi ile yatan 3 kişinin de tahlil sonuçları merak konusu. Kırşehir halkı bu konu hakkındakini tedirginliğini dile getirirken halk: ” Hasta da olsak hastaneye gitmekten korkuyoruz. Mecbur kalırsak da maske takıyoruz ama bu da içimizi rahatlatmıyor. Sık sık ellerimizi yıkıyoruz. Kimseyle öpüşmemeye dikkat ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

DOMUZ GRİBİ HIZLA YAYILIYOR

Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen İnfluenza A adlı virüsün H1N1 alt tipinin mutasyon geçirerek insandan insana bulaşma yeteneği kazanmasıyla dünyanın gündemine oturdu. İlk olarak 2009 Mart ayında Meksika ve Amerika’da görülen ardından tüm dünyaya yayılan hastalık, son 50 yılın en önemli salgını haline geldi. Ancak son dönemlerde Influenza A/H1N1 sezonal grip etkeni bir virüs olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hastalığın etkeni olan virüs, soğuk ve nemli ortamda daha uzun süre canlılığını koruyabilmektedir.

Yüksek ateş, öksürük ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkmakta ve hastalık pek çok insanı yatağa düşürmektedir.

DOMUZ GRİBİNE KARŞI ALINACAK TEDBİRLER

En önemlisi hastalığa karşı aşı yaptırın.

Ellerinizi sık sık, özellikle öksürdükten veya hapşırdıktan sonra su ve sabun ile yıkayın. Bunun mümkün olmadığı hallerde dezenfektan içeren ıslak mendilleri kullanın.

Estetik ve toplumsal kaygılar nedeniyle maske takmaktan çekinmeyin. Maske enfeksiyonun bulaşmasını engellemek için önemli bir yöntemdir.

Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı kağıt mendil ile kapatın. Kullandığınız mendili çöpe atın.

Yeterli sıvı almaya (günde 2-2,5 litre) özen gösterin. Bol vitamin ve mineral içeren sebze ve meyveleri tüketin.

Bulunduğunuz ortamın uygun sıcaklıkta olmasını ve yeterli havalandırılmasını sağlayın.

Toplu taşıma araçları, kapı kolları ve telefonlar bulaşımın hızlı olduğu alanlardır.

Temas halinde ellerinizi ve kıyafetlerini dezenfekte etmeye özen gösterin.

Öksürdükten veya hapşırdıktan ya da hasta olma ihtimali olan birisi ile el sıkıştıktan sonra, elinizi yıkayıncaya kadar; gözünüze, burnunuza veya ağzınıza sürmeyin.

Hasta kişilere yakın temastan sakının. Temas zorunlu ise maske ve eldiven kullanın.

Grip belirtileri olursa hemen doktora veya hastaneye başvurun.

Bir işyerinde yöneticiyseniz çalışanlarınız arasında hasta olanların iyileşene kadar istirahatli olmasını sağlayın.    Böylece hastalığın işyerinde yayılmasına da engel olabilirsiniz.

Ellerin su ve sabun ile yıkanması mikroplardan korunmanın en etkili, en ucuz ve en kolay yoludur.

Ancak etkili olabilmesi için en az yarım dakika süreyle ve parmak araları da dahil olmak üzere her yerin iyice yıkanması gerekmektedir.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN