KIRŞEHİR TARIM FUARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

5 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
465 defa okundu.
KIRŞEHİR TARIM FUARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

19742-9

Kırşehir’de gerçekleşen Tarım Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’na Türkiye genelinden 96 firma katılım gösterdi.

 

Kırşehir 2. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarına ev sahipliği yaptı.

ART Fuar Organizasyonu tarafından ikincisi düzenlenen ve Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Kapalı Teşhir Salonunda, 4-7 Eylül tarihleri arası10.00-18.00  saatleri ​ arasında gerçekleştirilen tarım ve teknoloji fuarına Kırşehir, Konya, Afyon, İstanbul, Denizli, Kırıkkale, Trabzon, Aydın, Uşak, Kütahya’dan üreticiler katıldı.

Teknolojik gelişmelerin tarımda önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Selehattin Ekicioğlu, ikincisi düzenlenen Tarım Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın üretici ile tüketicinin birlikte olması için gerekli bir aktivite olduğunu belirtti. TSO Başkanı Ekicioğlu konuşmasında tarım sektörünün gıdaya dayalı bir üretimi gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

Ekicioğlu;“Bilindiği gibi tarım sektörü gıdaya dayalı bir üretimi gerçekleştirmektedir. Dünyada artan nüfusa göre 2050 yılında dolar bazında gıda fiyatlarının yüzde elli oranında artacağı düşünülmektedir. Bu açıdan bakıldığında tarımın elli yıllık bir seyrine bakıldığında gıdaya olan ihtiyaca göre tarımın önemi gittikçe artmaktadır. Tarıma dayalı sanayiyi geliştirmek için Kırşehir’de fizibilite çalışmaları yapmaktayız. Yapmakta olduğumuz çalışmalar içerisinde Sıdıklı Sulama Barajı’nın altında 52 bin dönüm sulanabilir bir arazimiz var. Bu araziyi de 10 bin dönümünü sulamaktayız. Kalanına ise suyumuz yetişmemektedir. Tasarruflu kullanma sulama sistemine geçemediğimiz ve suyu tasarruflu kullanamadığımız için bilinçsiz çiftçilerimizin suyu boşa akıtması ile bu bölgede istediğimiz sulanabilir araziyi kullanamıyoruz.

Tarım Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nın ikincisini düzenleyerek sektörde faaliyet gösteren pek çok firma sanayici ve üretici açısından ilkinde olduğu gibi ikincisi de verimli geçmektedir. Bu tür fuarlar günümüz koşullarında üretici ve tüketiciyi alıcı ile satıcıyı birbiri ile buluşturan önemli bir aktivite merkezidir. Pek çok firmanın karşı karşıya kaldığı sorunlardan biri de üretici ve tüketicinin sınırlı koşullarda iletişim kurabilmesidir. Üreticiler giderek zorlaşan rekabet koşulları içerisinde bir yandan üretim teknolojilerini geliştirmeye çabalarken bir yandan da mevcut ve yeni müşterilerine ulaşmaya çalışmaktadırlar. Sanayici, iş adamları ve üreticiye böyle bir buluşma imkanını oluşturmak amacı ile bu yıl da Tarım Hayvancılık ve Teknoloji Fuarı’nı düzenleme gereksinimi duyduk. Tarımın bu fuardaki önemi tarım üretimini arttırmak iken Türkiye’deki tarımın yapılabilirliğini göstermek istiyoruz.” dedi.
Vali Necati Şentürk ise konuşmasında fuarın Kırşehir’de tarımın gelişimi açısından önemli bulduğunu vurguladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN