Kırşehir Tarihinde Bir İlk; Japonya’ya İhracat

18 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
690 defa okundu.
Kırşehir Tarihinde Bir İlk; Japonya’ya İhracat

Kırşehir’den Japonya’ya Katma Değeri Yüksek İhracat.

Kırşehir Tarihinde Bir İlk; Japonya’ya İhracat

İlimiz Tarihinde bir ilki başararak, Teknolojinin kalbi olan Japonya’ya ürün ihracatına başladı. İlimizin ismi için de çok önemli bir yatırım olan bu ihracat ile Japonya’da Kırşehir’in ismini duyurabilmenin mutluluğu yaşanıyor.

JAPONYA’YA ÜRÜN İHRACATINA BAŞLANDI

Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti alanlarında çalışan ve Türkiye’de üretim yapan firma sayısı halen çok az olsa da Kırşehir’de bir firma bu konu ile ilgili 2 yıldır özenle çalışıyor. Kırşehir’de bulunan bir firma 2 yıldır özenle çalışarak Japonya’ya ürün ihracatına başladı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Yanıklar Otomasyon & Yazılım ve Medya şirketi Genel Müdürü Sait Yanık:

“Endüstri 4.0’ın temel fonksiyonlarından biri olan elektronik izleme sistemlerine yaptığımız yatırımların karşılığını almaya başladık. Piyasadaki birçok ürünü inceledik ve en az onlar kadar iyi bir ürün yapma hedefiyle bu yola çıktık. Genellikle yurtdışından alınan bu ürünleri Türkiye’de ürettiğimizden dolayı -döviz kurları sebebiyle- çok avantajlı konuma geldik. Bundan dolayı hem Türkiye’de hem de yurtdışında birçok firma ile de görüşme halindeyiz”

2019 YILI İÇİNDE SATIŞA HAZIR HALE GELMESİ PLANLANDI

Yanıklar Otomasyon & Yazılım ve Medya şirketi Genel Müdürü Yanık:

“İlk yaptığımız MedIOEx ürünün 2. Versiyonunu da ürettik ve satışa hazır hale getirdik. Daha basit kullanımlar için ise MiniIOEx endüstriyel elektronik kartımızı 3G ve LTE şebekelerine uygun hale getirdik. Bu sayede müşterilerimiz ethernet veya wireless imkânı olmayan yerlerde Sim Kartlarını takarak endüstriyel tesislerini anlık olarak izleyebiliyorlar. Hedefimiz bu kartların satışlarını daha da hızlandırıp gelecek sermaye ile ARGE faaliyetlerini arttırmak. Şu anda ürettiğimiz elektronik kartlar genişleyebilir yapıda olmadığından daha fazla IO gerektiren sistemlerde kullanılması zor oluyor. Yapacağımız ARGE faaliyeti ile dağıtık IO modüllerine sahip CPU tabanlı ve üzerinde Linux işletim sistemi çalışan bir ana kartın çevre elemanlarını üreteceğiz. Bu kart, gerçek zamanlı haberleşme ile diğer IO modüllerine güvenli ve hızlı bir şekilde haberleşerek birçok IO modülünün kullanılmasına izin verecek bir yapıda olacak. Ürünümüzün donanım geliştirme kısmı tamamlandı. Test ve iyileştirmelerden sonra 2019 yılı içerisinde satışa hazır hale geleceğini planladık”

1KG KARGO İLE YAKLAŞIK 2000USD İHRACAT

İlk İhracatı, Elektroniğin kalbi Japonya’ya yapılacağını söyleyen Yanık,

“İlk yaptığımız karttan bugüne birçok mesafe kaydettik. Uğraşlarımız sonuç verdi ve ilk ihracatımızı elektroniğin kalbi Japonya’ya yapacağız. Eifer Electro Firması, kartlarımızın satışını Japonya içerisinde gerçekleştirecek. Bu tabiki bizlere gurur verdi ve ARGE’ye yapılan yatırımların kesinlikle sonucu olduğunu gösterdi. Kartımızın ağırlığı 50gr ve yaklaşık satış fiyatı 100USD. Yani 1kg kargo ile yaklaşık 2000USD ihracat yapabiliyoruz. Katma değeri yüksek ürünler derken işte bunlar kast ediliyor”

KIRŞEHİR’DE GELİP BİZE SORU SORAN YOK

Yanık, “Elektronik kart imalatına başlarken devletten hibe/destek almayacağız demiştik. Özel sektörün ihtiyacı var ise ve ürününüz iyi ise zaten ürünler kendisini satıyor. Japonya’dan bile gelip sizi buluyorlar. Yalnız manevi olarak da herhangi bir destek/talep STK veya devlet kurumlarından göremiyoruz. Klasik al/sat ticaret ve müteahhitlik anlayışından çıkmak gerekiyor. Şu anda ülkenin döviz baskısı altında olma nedeni “kullanmak” ama biz hiçbir bilgimiz olmayan bir alanda çalıştık/çabaladık ve “üretimi” seçtik. Tarafımızı seçtik. Iphone kıran tarafta değil; üreten tarafta olacağız. Yaptığımız işler ile ilgili İngilizce / Türkçe kitap hazırladık ve internete koyduk. İstanbul Topkapı’da üretim atölyesi açtık. Şu anda Marmara bölgesindeki büyük bir kimya fabrikası ile tüm ERP sistemlerini; üretim ve ambalajlama makinelerine entegrasyonu ile görüşüyoruz. Ürettiğimiz kartlar ile fabrikadaki ürünler anlık takip edilebilecek ve makine / işçi /hata performans yazılımları ile fabrikayı daha verimli bir fabrikaya dönüştüreceğiz. Gelecek için umutluyuz. ARGE’ye destek vermeye devam edeceğiz“ dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN