Kırşehir Tarihi Ve İlk Belediye Başkanımız!

1 Şubat 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
633 defa okundu.
Kırşehir Tarihi Ve İlk Belediye Başkanımız!

AdsızTarihçiler, Kırşehir Adının Eski Çağlarda “Parnassos” Yada “Makissos” Olduğu Üzerinde Durmaktadırlar

Sevgili 40 Arena Gazetesi okuyucuları bu yazı dizimizde  geçmişten günümüze Kırşehir’e hizmet etmiş  Belediye Başkanlarımızı sizlere tanıtmaktan Kırşehir tarihini bilenlere bir kez daha hatırlatmaktan bilmeyenlere ise öğrenmelerini sağlamaktan mutlu olacağımızı şimdiden söyleyelim. Zaman zaman Kırşehir’in geçmişten bu güne olan Belediye Başkanlarımızı tanıtımında bizlere Yardımcı olan   Kırşehir Valililiği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü  Sayın Osman Demire ,Kırşehir Belediyesi Basın ve Halkla ilişkiler müdürü sayın Halil Çalışıra,Ticaret Ve Sanayi Odasına,Gün Işığı dergisinin sahibi sayın Adnan  Yılmaz’a şimdiden teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Tarihçiler, Kırşehir adının eski çağlarda “Parnassos” yada “Makissos” olduğu üzerinde durmaktadırlar. Hititler döneminde Kırşehir havzasına “Ahiyuva” ülkesi denilmekteydi. Roma ve Bizans döneminde ise “Kapodakya” olarak tanımlanmıştır. Kırşehir tarihte yeniden canlanışını Anadolu Selçuklularına borçludur. Özellikle XI. Yüzyıldan sonra Kırşehir’in ilim ve güzel sanatlar dalında büyük bir ağırlığı olduğu gözlenmiştir. Selçuklular döneminde Kırşehir’in adı Gülşehir olarak geçmektedir. 1243 yılında yapılan Kösedağ Savaşı’ndan sonra Moğollar tamamıyla Anadolu’ya hakim oldular. Bu dönemde Kırşehir’e vali olarak atanan Cacaoğlu Nureddin Moğallara karşı barışçı bir siyaset güderek Kırşehir’i bayındır bir duruma getirmiştir. Bu dönemde Kırşehir Türk Kültür Merkezlerinin en önemlilerinden biri haline gelmiş olup, Aşık Paşa, Caca Bey, Ahi Evran, Süleyman Türkmani, Ahmedi Gülşehri, Hacı Bektaş Veli gibi Türk İslam şair, düşünür ve mutasavvıfları yetiştirmiştir. Taptuk Emre ve Yunus Emre’ninde Kırşehir ve çevresinde yaşadığı göz önüne alınırsa bu gönül erenlerinin Moğol istilasına karşı koyarak Türklüğün Anadolu ya yerleşmesini sağladıklarını görmekteyiz.

Daha sonra Kırşehir çeşitli beyliklerin egemenliği altında sık sık el değiştirmiştir. Son olarak Kırşehir II. Murat zamanında tam ve kesin olarak Osmanlılar yönetimine girmiştir. Kırşehir XIX. yüzyılın ortalarında önemini yitirmiş yollar üzerinde küçük bir durak yeri olmuştur. Konya eyaletine bağlı olan bir sancak olan Kırşehir XIX. Yüzyılın ikinci yarısında önce Konya vilayeti Niğde sancağına bağlı bir kaza, sonrada Ankara vilayetine bağlı bir sancak durumuna, 1921 yılında bağımsız bir sancak durumuna getirildi. Daha önceleri bir çok kahraman yetiştiren Orta Anadolu’nun bu güzel beldesi Kurtuluş Savaşı’nda da kendisine düşen görevi yapmış 210 şehit ve 87 gaziyle bunu kanıtlamıştır.
Kırşehir 1921’de bağımsız mutasarrıflık haline gelmiştir. Cumhuriyet döneminde ilk merkezi olmuştur. 1924’de Kırşehir’e Avanos, Çiçekdağı, Hacıbektaş ve Mucur bağlanmıştır. 1944’de Kaman’da ilçe haline gelince, Kırşehir’in ilçe sayısı beş olmuştur. 20 Temmuz 1954 tarih ve 6429 sayılı kanun, Nevşehir’i il, Kırşehir’i de ona bağlı ilçe haline getirmiştir. Çiçekdağı Yozgat’a, Kaman Ankara’ya, Hacıbektaş, Avanos ve Mucur ise Nevşehir’e bağlanmıştır. 1 Temmuz 1957 ‘de çıkarılan 7001 sayılı kanunla Kırşehir yeniden il olmuştur. Bu yeni düzenlemede Kırşehir’e Çiçekdağı, Kaman ve Mucur bağlanmıştır. Hacıbektaş ve Avanos ise Nevşehir’e dahil edilmiştir. Akpınar ( 1990 ) yılında Kırşehir’in yeni ilçeleri olmuştur. Halen Kırşehir’e bağlı altı ilçe vardır.

Mehmet (Mahbup) Efendi (1920-1920),Şirin Kırşehirimizin İlk Belediye Başkanı olan Mehmet Ağa dır Soy adı Kanunundan sonra Ulusoy soyadını alarak Kırşehir Tarihine ilk Belediye Başkanı olarak geçmiştir.Kırşehir tarihi çıkan yangında yanınca Mehmet Ağadan fazla bir bilgi edinemedik.1946 Yılına Kadar olan Belediye Başkanlarımızın Biyografilerini fazla bulamadık.DEVAMI GELECEK.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN