Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin: “Geç Kaldı Desinler Geçmiş Olsun Demesinler”

10 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin: “Geç Kaldı Desinler Geçmiş Olsun Demesinler”

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin:

“Geç Kaldı Desinler Geçmiş Olsun Demesinler”

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin bayram tatili nedeniyle uzun yola gidecek sürücülere uyarılarda bulundu.

Kırşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mehmet Tekin, Kurban Bayramı nedeniyle uzun yola gidecek sürücülere uyarılarda bulunarak, araç kullananların her 2 saatte 15 dakika mola vermesi gerektiğini bildirdi.
Tekin, yaptığı açıklamada, bayram tatillerinde gerek şehirlerarası, gerekse şehir içindeki trafikte yoğunluğun artmasından dolayı sürücülerin daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. Bayramlarda yolların kan gölüne dönmemesi için sürücülerin uykusuz ve yorgun yola çıkmamaları uyarısından bulunan Tekin, trafik kazalarının birçoğunun sürücü hatalarından kaynaklandığını ifade etti.
Sürücülerin emniyet kemerlerini sürekli takılı halde trafikte seyretmeleri gerektiğini aktaran Başkan Tekin, şunları bildirdi: “Bayramlar bizim en güzel günlerimizden bir tanesi. Özellikle dini bayramlarımız. Bu bayramlar nedeniyle gerek şehirlerarası gerekse şehir içindeki trafik 10 kata yakın artıyor. Dolayısıyla belki trafiğe yeni çıkan sürücülerimiz oluyor. Yorgunluktan kan şekeri düşebilir. Havalarda sıcak olması sürücüleri zor durumda bırakıyor. Yolun her halini göz önünde bulundurarak, temkinli araç kullanılması gerekiyor. Sürücüler her 2 saatte bir 15 dakika mola vermeli. Sürücülerimizin sürekli mola vermesini ve dinlenmelerini önemsiyoruz. Bayramlarda ambarlar kapalı oluyor. Kamyonlarımız trafikten çekiliyor. Sadece yolcu taşımacılığı yapan otobüslerimiz var. Onlarda 4 saatten fazla araç kullanmıyorlar. Gittikleri yerlere çift şoför gidiyor. Hususi otomobil sürücülerimiz ihlal yaparak 10 saate kadar araç kullanabiliyorlar. Bu sürücülerimiz yollarda dinlenmeli. Otobüs sürücülerimiz zaten bu kuralla dikkat ediyorlar. Özel araç kullananlar sadece hız kurallarına uymaya çalışıyorlar” diye konuştu.

Tekin, uzun yolculuklarda acele edilmemesi ve trafik kurallarına uyulması gerektiğini söyledi. Güneşin ilk doğuşuyla beraber sürücülerde biraz rahatlama olduğunu beynin uyumaya başladığını anlatan Tekin, sözlerine şöyle devam etti:
“Güneşin ilk doğuşundaki yolculuklarda çok daha dikkatli olunmalı. Özellikle sabah gün ışırken, güneş yorgun şoförün gözüne vurduğu zaman insan beyni dururmuş gibi kendini uykuya veriyor. Gözleri açık uyuyor hatta. O bakımdan sabahın erken saatinde güneşin doğuşlarında, özellikle güneşe doğru gidiliyorsa istirahat edilmeli.
Eğer bunlara dikkat edilirse bayram hüsrana uğramaz, sürücülerimiz sevdiklerine kolay ulaşabilir, hem de araç içerisindeki sevdiklerine zarar vermezler. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda yolların kan gölüne dönmesini istemiyoruz. Daha dikkatli araç kullanalım, dalgın olmayalım gideceğimiz yere 1 saat sonra gidelim ama sağlıklı gidelim.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com