“KIRŞEHİR SEÇİMİ”;   “BU FOTOĞRAFI RESMEDECEK.”

23 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1202 defa okundu.
 “KIRŞEHİR SEÇİMİ”;   “BU FOTOĞRAFI RESMEDECEK.”

 KIRŞEHİR SEÇİMİ”;

BU FOTOĞRAFI RESMEDECEK.”

Yeni kurulmuş bir parti, o da kusura bakmasın. Bir sonraki dönemde yapılacak seçime hazırlanması gerekir. Bir partiyle ilgili konuşuyorlar neymiş efendim; seçim kanunundaki bu 6 aylık süre insin mi, inmesin mi? Biz kişiye veya partiye özel kanun çıkaramayız. Ortadaki usuller neyse ona göre süreci devam ettirmemiz gerekir. O söylenen parti 2 seneye yakın bir zamandır kuruldu. ’Hadi seçim hadi seçim’ diye ifade etti ama tembellik yapmışlar”

Gergin ve baskın bir halde seçime sürüklenen bir ülkede; İYİ Parti’nin seçimlere girip giremeyeceğine ilişkin bu sözler “sıradan biri”nin ağzından çıkmıyordu…

Bu sözleri sarf eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş’tı..

Baş döndürücü gelişmeler AKP sözcülerinin YSK dâhil yargı kurumlarının elini bağlamak ister tarzda hamleleriyle sürdü

Sonrasında Yargıtay’ın; YSK’ya yazdığı  “girebilir” yazısı dolaştırıldı takip eden saatlerde…

“Son sözün ve kararın  YSK’ ya ait olduğu” açıklamaları takip etti bunu..

YSK’nın karar sürecinde ki gecikme, muhataplarda hiç hesapta olmayan bir hamleyi ortaya çıkarttı.

Nitekim YSK Başkanı Sadi Güven hemen bu konuda kısa bir süre öncesinde,   “”İYİ Parti seçimlere girebiliyor mu, giremez mi bunu ben de bilmiyorum. Gerekli incelemeleri yapıp hangi partilerin seçime katılacağını belirleyeceğiz.” Diye muğlâk ve bilinmez ifadeler içinde, konunun “incelemeye açık” olduğunu duyurmuştu.

Muhalif kanat “Kumpas geliyor “ şeklinde netleştiği an; CHP 15 vekili iyi partiye havale etti.

 CHP’nin İYİ Parti’ye geçici olarak “15 vekil havale etmesi”nden hemen sonra da “seçime giremez” demiş olsa bile, “mecliste gurubu oluşmuş olduğundan” bir hükmü kalmayacaktı YSK kararının…

Şayet YÜKSEK Seçim Kurulu, CHP’nin İYİ Parti’ye geçici olarak 15 vekil vermesinden önce “İYİ Parti seçimlere girebilir” diye açıklamış olsaydı; bu baş döndüren ve beklenmeyen gelişmeler yaşanmayacaktı.

Bu “güvensizliğin” geçmişi de vardı.

Meşhur;”mühürsüz oy”kararını yaşadı bu ülke

 “sandık mührü bulunmayan… Oy pusulaları geçersizdir.” Yasa hükmüne rağmen sandık kurulunun mühürlemeyi unutmasının cezasının seçmenlere yüklenemeyeceğini belirterek bu oyları geçerli kabul etmiş, kanun maddesi tali plana itilmişti.

Tüm bu endişelerdir ki; CHP, İYİ Parti’ye “15 vekil havale” etti.

Ve artık 2-3 saat sonrasında “İYİ Parti seçimlere girecek” haberlerine tabii ki dönüp bakılmazdı.

***

Ve bir kenara not edin!

Tarih araştırmalarına ciddi anlamda eğilmiş biri olarak, ülkenin siyasal İslamcı Fettullah Gülen cemaati terör örgütünün ve de vaktinde bununla izdivaç yapanların da dâhil olduğu süreçler dâhil, Türk siyasal hayatının evirildiği boyutlar ve ülkeye açtığı zararların yakın tarihimizde önemli bir yer tutacağını şimdiden söyleyebiliriz.

***

KIRŞEHİR’DE “SEÇİLMİŞ- HALK” İLİŞKİSİ,

 YERİNİ  “RESMİYET- HALK” İLİŞKİSİNE BIRAKTI

Kırşehir’de; Son seçim ve referandum sonuçları irdelendiğinde AKP’nin baskın bir üstünlüğünün giderek zayıfladığı ve karşışında eski parçalanmamış haliyle zaman zaman öne çıkan MHP ile CHP potansiyeli bir elmanın yarısı gibi olmuştu.

Son yıllarda tam da bu noktada en dikkat çeken bir husus; o eski parçalanmamış MHP ile CHP seçmenleri arasında batı seçmenine benzer bir şekilde “aday’a göre” ciddi “gel-git’”ler yaşandığıdır.

Şimdi artık o eski MHP’nin yerinde yeller estiği herkesin malumu.

MHP içinde halen bulunan ancak İYİ Parti ile aktif çalışanlar hiç önemsenmeyecek kadar büyük oranda var oldukları gibi önemli bir kısmı da resmen İYİ Parti saflarındalar.

İyi Parti’nin görünen hali ile henüz kendisini iktidar partisi endişeleriyle ifade edemeyen AKP’li, MHP’li ve hatta CHP’li seçmenler yönüyle ciddi ve henüz ortaya çıkmamış büyük bir rezerve sahip olduğu saklı gizli değil artık.

Nitekim bu seçimlerde tüm hamle ve planların büyük oranda İYİ Parti üzerinde yoğunlaşması ve nihayet CHP’nin tüm hamleleri boşa çıkartır şekilde “15 vekil havalesi” bu rezerv’le de alakalı..

Şimdi Kırşehir’de, eskiden MHP seçmen ile CHP seçmeni arasındaki “yüksek gel-git”ler; İyi Parti ile CHP arasında adaylara bağlı bir duruma dönüştü.

Ülke genelinde “cumhuriyet rejimi tehtid algılaması”nın çektiği yakınlaşma yanında, şehrin temel sorunlarında bile iktidar partisi seçilmişlerinin  “tepeye ters düşmemek adına” adeta “devre dışı kalması” ve “kendisine ait olamama” varlığının garip manzarası da çabası.

İşin aslı bugüne kadar görüştüğüm hemen tüm AKP’ li seçilmişler partide kurumsal yapının kenara alınıp “tek adam”lıkdan ciddi endişe duymalarına karşı bunu seslendirmeleri mümkün görünmüyor.

Giderek kuruluş günlerinden uzaklaşarak “seçilmiş- halk” ilişkini “resmiyet- halk” ilişkisine dönüştüren ve seçilmişleri  “memurlaşan” iktidar partisinin halkla dokunma noktaları hiç abartısız kesilmiş durumda ki; Kırşehir seçimi kanımca “bu fotoğrafı resmedecek.”

***

Bir çay ocağına anköterler geliyor.

İktidar partisine alenen sallayan iki kişinin yanına ilişiyorlar.

İkisini de tanıyorum.

Birinin Adını soyadını soruyor anketör…

Sonra, Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kimlere oy verecekleri sorusu yöneltiliyor

Cevap: AKP ve Recep Tayyip Erdoğan

Anketörler gidiyor. Arkadaşı şaşkın ve “sen mi?” diyor.

-“Duymadınız mı adımı soyadımı yazdılar. Ya istihbaratsa…”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN