KIRŞEHİR, SAĞLIKTA BİR BAŞARI DAHA GÖSTERDİ

17 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
759 defa okundu.
KIRŞEHİR, SAĞLIKTA BİR BAŞARI DAHA GÖSTERDİ

DSC_0040

12 Cm’lik Beyin Tümörü Uyanık Haldeyken Başarıyla Ameliyat Edildi

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan ameliyatla, beyninde 12 cm’lik tümör olan 82 yasındaki Ayşe Kılınç narkoz verilmeden uyanık haldeyken konuşturularak başarıyla ameliyat edildi.

Yrd. Doç. Dr Ziya Aşan’ın gerçekleştirdiği ameliyatta, beyne doğru ve kafatasını da eriterek dışarıya doğru büyüme gösteren 12 cm boyutundaki beyin tümörü, AEÜ Eğitim ve Araştırma hastanesi ameliyathanesine yaklaşık 2 saat süren bir ameliyatla opere edildi. 1 yıl kadar önce kafasının arka tarafında küçük bir şişlik olarak başlayan ve gittikçe büyüyen bu şişkinlik ve baş ağrısı yakınması ile beyin tümörü teşhisi konulan 82 yaşındaki Ayşe Kılınç başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Konuyla ilgili Yrd. Doç. Dr. Ziya Aşan yapmış olduğu açıklamada;

“Hastanın yaşının ileri olması ve diğer hastalıkları sebebiyle anestezi doktorlarımızla da hasta hakkında yaptığımız değerlendirme sonrasında hastamızı uyanık haldeyken ameliyat etmeye karar verdik. Bu tarz ameliyatlarda, cerrahın kararıyla birlikte anestezi doktorlarının da tecrübesi de önemlidir. Hastamız da bu operasyon için gayet uyumluydu. Tümör çıkarıldıktan sonra, tümörün erittiği kafatası kemiği de yapay kemik ile düzeltildi. Hastamız 3-4 gün içerisinde taburcu edilecektir.

Bu kadar kısa süre içerisinde bu kadar hızlı büyüyen, hem beyini hem de kafatası kemiğini eriterek dışarı doğru büyüyen tümörler ile nadiren karşılaşıldığını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ziya Aşan, hastasının da 12 cm boyutundaki tümör ile sıra dışı bir olgu olduğunu ifade etti.

Uyanık (Awake) kraniyotomi tekniği adı verilen ameliyatla, hastanın ameliyat esnasında bilincinin açık olduğunu ve konuşabildiğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Ziya Aşan, günümüzde yapılan bazı beyin ameliyatlarında özellikle bu yöntemin kullanılmak istendiğini bildirdi.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On