Kırşehir sağlık çalışanları 27. Ahi’lik kutlamalarını değerlendirdi

9 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
512 defa okundu.

ahiKırşehir Sağlık Çalışanları, yaptıkları yazılı açıklamada, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı kutlamalarını değerlendirdi.

Ahiliğin değerlendirdiği yazılı açıklama şunlar kaydedildi: “Öncelikle Ahilik kutlamalarının Kırşehir’imize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.

Hepimizin ortak değeri olan, olması gereken Ahiliği anlamak adına önce aklımızdaki birtakım sorulara cevap aramamız gerekiyor.

Özellikle ilimizde birçok özel ve resmi kurum, kuruluş ve işletmelere ismini veren Ahilik kavramının anlamı nedir, gerçekten Ahilik felsefesinin, öğretisinin zenginliğini derinliğini başta devletimiz olmak üzere millet olarak ne kadar idrak edebildik.

Milli Eğitim Bakanlığının bugün ki müfredatı ile geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimize çocuklarımıza bu değerleri ne kadar öğretebildik ya da öğretmekteyiz.

Ahi Evran-ı Veli tarafından esnaf dayanışma teşkilâtı olarak kurulan Ahilik aynı zamanda iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyo-ekonomik düzendir.

Bu manada asıl önemli olanın, sorularımızın gençlerimizle ilgili olan kısmının tamamı kapsayacağı anlaşılmaktadır.

Çünkü bugün ki toplumumuzu oluşturan yetişkin kişiler çocukluk ve gençlik yıllarında aldıkları eğitimin, örnek aldığı kişilerin öğretilerinin gereğini yaşayarak toplum standartlarını oluşturmaktadırlar.

Bu çerçeveden bakıldığında doğru ya da yanlış kültürle yetişen başta esnaflarımız olmak üzere memur, bürokrat, işçi, hacı, hoca, doktor vs. toplumun tüm kademelerini oluşturan unsurların bir araya gelmesiyle ilimizin, vatanımızın, devletimizin ve milletimizin omurgası, karakteri ortaya çıkmaktadır.

Bu manada tarihimize baktığımızda Ahilik öğretilerinin, kültürünün dönemler itibariyle tam olarak öğrenilip yaşandığı ve devlet anlayışına hâkim kılındığı topraklarımızda Anadolu Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu gibi cihan devletleri ortaya çıkmış ve tüm iç ve dış saldırılara rağmen ecdadımız gücü değil hakkı üstün tutan Ahilik anlayışını benimseyip uyguladığından 1000 yıldan fazla bütün dünyaya adaleti, barışı, hoşgörüyü, kardeşliği yayarak ayakta kalmayı başarmış aynı zamanda da mazlum milletlerin güvencesi olmuştur.

Bu yüzden Ahiliği çok iyi anlamalı ve bu tür teşkilatlanmaları oluştururken kişisel dünya hırsını bir kenara bırakarak gençlere gerçek ahiliğin ne demek olduğunu yaşantısıyla, yaptığı işiyle, duruşuyla onlara örnek teşkil edecek liyakatli kişilerle birlikte hareket ederek gidilmesi esas olmalıdır.

Son olarak konuyu çokta uzatmamak babında, özellikle gelecek kuşaklar açısından devlet olarak, millet olarak, şehir olarak, fert olarak ilimizin özünden yoğrularak can bulmuş Ahiliği tam manasıyla anlamaya çalışır ve uygulamaya koyarsak memleketimiz ve ülkemiz için birçok sorunumuz zamanla kendiliğinden ortadan kalkmaya başlayacaktır.

Bizi biz yapan bu temel değerlerden kopmaya başladığımızda ise; her an tansiyonun yüksek olacağı memleket ve ülkemizde her bir kişinin katkısıyla oluşacak sorunlarla boğuşmaya devam eder, toplum olarak sefil bir yaşamla mücadele etmeye mahkûm oluruz.”

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN