KIRŞEHİR KURBANA HAZIR

7 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
414 defa okundu.
KIRŞEHİR KURBANA HAZIR

DSC_8770Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşların bayram hazırlıkları hızlandı. Çarşı pazarda alışverişe çıkanlar, ikram edecekleri şekerin yanında kurban kesimi için bıçakları biletmeyi de ihmal etmiyor.

Kırşehir’de Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte her alanda hareketli günler yaşanıyor.
“Kör bıçak ile kurban kesilmemeli” diyen uzmanlar, “Kurbanlıkların son derece iyi bilenmiş bıçaklarla yapılması gerekiyor. Kesilecek kurbanın acı çektirilmeden dini vecibe yerine getirilmesi gerekiyor. Kesiciliği yüksek ve iyi bilenmiş bıçaklar amatör ve acemilerin vücutlarına zarar verebilir. Ağır yara alabilirler. Bu yüzden işin ehline teslim etmek gerekiyor” uyarısında bulunuyor.

Kırşehir’in cadde ve sokaklarında bıçak bileyiciliği yapan zanaatkarlar, Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile bıçak biletmeye gelenlerin sayısında artış yaşandığını söyledi.
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi vatandaşın bıçak satın almak yerine mevcut bıçağını bilettiğini aktaran Zanaatkâr ustalar, “Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla işlerimiz çok iyi. Bu dönemde bıçak bileme oranı yeni bıçak satışlarımıza oranla daha fazla. İnsanlar daha çok eski bıçaklarını biletiyorlar. Tabi ki yeni bıçaklar alanlar da var” diye konuştu.

40 Arena Muhabirimizin sizler için çarşı pazar dolaşırken Bıçak bileyicilerin yanında Buzdolabı poşetleri ip, Urgan, Hortum gibi kurbanda lazım olabilecek malzeme satış yerlerini gezdi. Uzmanların uyarısına göre de kesilen kurban sakatatlarının ’da kedi yada köpek gibi hayvanlara verilmemesini mümkün olduğunca derin bir çukur açılarak gömülmesi için uyarmaktalar.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN