Kırşehir Kurban Bayramı’na hazır

10 Ağustos 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Kırşehir Kurban Bayramı’na hazır

Kırşehir Kurban Bayramı’na hazır

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kırşehir Valiliği ve Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere birçok kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personel, vatandaşlarımızın daha huzurlu bir bayram geçirmesi için tedbirlerini aldı.

Kurban Bayramı Namazı’nın Ahi Evran Külliyesi’nde kılınacağı ve akabinde resmi bayramlaşmanın da Külliyede yapılacağı öğrenildi. Öte yandan Kırşehir’de dün akşam saatlerinde başlayan trafik yoğunluğunun bayram süresince sürmesi beklenirken İçişleri Bakanlığı, Kurban Bayramı dolayısıyla karayollarında güvenlik tedbirlerini en üst düzeye çıkardı. Bakanlık bugünden itibaren bayram tatilini de kapsayacak şekilde 7 gün 24 saat esasına göre trafik tedbiri alacak. Kırşehir ile birlikte 81 ilde bayram tatili süresince toplam 64 bin 269 trafik ekibi/timi ve 116 bin 236 trafik personeli görevli bulunacak.

İçişleri Bakanlığınca yaklaşan Kurban Bayramı öncesi karayollarında alınacak tedbirleri içeren “Bakanlık Talimatı” Kırşehir ile birlikte bütün illere gönderildi. Bakan Süleyman Soylu imzalı gönderilen ve Kırşehir’e de ulaşan talimatta alınması gereken önlemler şu şekilde sıralandı:

TÜM BAKANLIK BÜROKRATLARI SAHADA OLACAK

Trafik tedbirlerinin yerinde denetlenmesi ve yaşanabilecek sıkıntılara anında müdahale edilebilmesi amacıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere, bakan yardımcıları ve bakanlık bürokratları da sahada olacak. Özellikle kazaların yoğun olduğu bölgelerde Bayram tatili süresince 36 PolisBaşmüfettişi, 10 Jandarma Başmüfettişi, 10 Jandarma Denetleme Grup Başkanı/ Üyesi olmak üzere 56 müfettiş görev yapacak. Bayram öncesi 09-10 Ağustos ve bayram sonrası 14-15 Ağustos tarihlerinde  Emniyet Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları ve daire başkanlarından oluşan 24 ekip güzergah denetimi yapacak. Yine emniyet ve jandarma merkez birimlerinden toplam 51 personelden oluşan 17 ekip belirlenen güzergahlardaki trafik ekip ve personelini denetleyecek. Ayrıca Trafik ekip ve personelinin güzergahtaki konumları ve denetimlerini anlık takip eden “Uygulama Takip Projesi (UTP) ile merkezden denetimleri yapılacak.

HAVADAN DENETİMLERLE YOLLARDA KUŞ UÇURTULMAYACAK

Emniyet ve Jandarma Kurban Bayramı’nda kazaların önüne geçilebilmek için havadan denetimlere ağırlık  verecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Diyarbakır, Aydın, Bursa, Muğla ve bu illere komşu 19 ilde 88 saat helikopterle denetim yapılacak. 78 ilde ise 1377 saat drone ile denetlenecek.

MAKET ARAÇ UYGULAMASINA DEVAM EDİLECEK

Son 3 yılda bayram tatillerinde kazaların yoğun olduğu tespit edilen 18 ildeki 20 güzergâhta her 10 km’de bir ekip görevlendirilecek. Ayrıca 78 ilde, 625 adet maket trafik aracı, tepe lambalı reflektif şeritleriyle görünürlüğü artırmak için kazaların yoğun olduğu güzergahlara yerleştirildi.

1.120 YOLCU OTOBÜSÜ HABERSİZ OLARAK DENETLENECEK

Bayram tatili süresince otobüslerde  sivil ekiplerin  yolcu gibi denetimlerine devam edilecek. Bu bayram toplam 1.120 yolcu otobüsü, sivil ekipler tarafından habersiz olarak denetlenecek. Terminallerde ve ara istasyonlarda denetimler artacak. Terminal ve izin verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına ve korsan taşımacılığa izin verilmeyecek. Şoförlerin kural ihlali yapmamaları, yolcuların emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirmelere özel önem verecek. Otobüslerin karışmış olduğu kazalar dikkate alınarak özellikle 02.00-08.00 ve uykusuzluk/yorgunluğa bağlı dikkat kaybının oluştuğu 05.00-07.00 saatleri arasında şoförlerin araç dışına davet edilmesi, gerekli kontrolleri ve dinlenmeleri sağlanacak. Mevsimlik tarım işçisi taşıyan araçların 24.00-06.00 saatleri arasında şehirlerarası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverlerin gerekli tedbir alınmadan trafikte seyretmeleri engellenecek.

ORTALAMA HIZ DENETİMLERİNE DEVAM EDİLECEK

Denetimlerde, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda araç sürücüleri durdurularak “Yüz Yüze İletişim” kurulacak ve uzun yoldan gelen sürücülerin dinlendirilmeleri sağlanacak. Radar denetimleri; hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı güzergâhlarda, mümkün olduğunca yüz yüze temas yolu ile yapılacak. Toplam uzunluğu 2 bin 155 km olan tüm otoyollarda “Ortalama Hız” denetimi yapılmaya devam edilecek.

KURBAN SATIŞ KESİM ALANLARI VE MEZARLIKLARDA TRAFİK TEDBİRLERİ ARTIRILACAK

Kırşehir’de kurban Bayramı öncesinde emniyet güçlerinin sahte para konusunda bilgilendirmeleri devam ederken Kırşehir Ticaret Borsası’nı ait hayvan pazarında da hareketlilik artıyor. Kırşehir’de bayram süresince, halkın yoğun olacağı kurban satış/kesim alanları, AVM ve mezarlıklarda trafik tedbirleri artırılacak. Taşıt-yaya kazalarının yoğun olduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini olumsuz etkileyen yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli rampaları önünde ve üzerindeki uygunsuz park etmiş araçlar derhal kaldırılacak.

TRAFİK GÜVENLİĞİ KONUSUNDA SÜRÜCÜ VE YOLCULAR BİLİNÇLENDİRİLECEK

Yapılan tüm denetimlerde; sürücü ve yolculara yönelik trafik güvenliği konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirmek için oluşturulan “Yaşam İçin Kısa Bir Mola” sloganıyla oluşturulan “Yaşam Tünelleri” etkin şekilde kullanılacak. Merkezdeki “Trafik Kaza Danışma Birimi” tarafından ülke genelindeki yol durumu ve kazalar anlık olarak takip edilecek ve anında müdahale sağlanacak. 2019 Yaya Öncelikli Trafik Yılı kapsamında, yaya önceliği/güvenliği konusundaki denetimlere ve bilgilendirme faaliyetlerine kesintisiz sürecek. Bayram tatili süresince, trafik güvenliği konusundaki farkındalığı artırmaya ve meydana gelebilecek trafik kazalarını önlemeye yönelik olarak İçişleri Bakanlığınca başlatılan “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” kapsamında “Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim: Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” ve “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyalarına devam edilecek. Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin yaptığı açıklamada rutin gıda denetimleri dışında Kurban Bayramı vesilesiyle yapılan gıda denetimleri hakkında bilgiler verdi. Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin açıklamalarında: “2019 yılı Kurban Bayramı öncesi tüketicilerimizin sofralarında güvenilir gıdaların bulunmasını sağlamak, halkımızın sağlığını koruyabilmek amacıyla; 7 gün 24 saat denetim yapılmaktadır. Özellikle kayıt onay yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren kasap, dönerci ve şarküterilerin hijyen denetimleri, vatandaşlarımızın Kurban Bayramı süresince daha sağlıklı ve hijyenik bir ortamda hizmet alabilmesi için denetim ekiplerimizce yapılmıştır” dedi.

Öte yandan Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 2019 yılı Kırşehir Merkez Kurban kesim Yerleri Bilgileri’ni resmi internet sayfası aracılığıyla duyurdu.  Buna göre Kırşehir’de; Yerköy Yolu üzerinde bulunan İstanbul Et Kombinası, Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kısmet Et ve Kırşehir Et Kombinası, Kışlapınar Mahallesi 303. Sokak Özbağ’da bulunan Nidanur Et Entegre Tesisi ve kapalı pazar yeri, kurban kesim yeri olarak belirlendi. Ayrıca vatandaşlar kendi özel mülklerindeki bahçelerinde de kurban kesimi yapabilecek. Kesimlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus cadde ve sokak aralarında kurbanların kesilmemesi hatırlatıldı. Kırşehir’de kurban satışının ise sadece Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan Canlı Hayvan Ticaret Borsası’nda yapılacağı kaydedildi.

KIRŞEHİR’DE BAYRAM TELAŞI BAŞLADI

Kurban Bayramı’na sayılı günler  kala alışveriş telaşı da arttı. Vatandaşlar gıdadan, giyime birçok ihtiyacını almak için çarşı-pazarlara akın etti. Vatandaşlar hazırlıklarını Arefe gününe bırakmamak için izinli olanlar alış verişlerini şimdiden yapıyorlar. Bayramın olmazsa olmazı olan şeker, çikolata ve lokum satıcılarının harman zamanı olduğu bu günlerde, vatandaşlar ihtiyaçlarını almak için kuyruğa geçti. Bayramın heyecanı en fazla çocukları sardı. Çocuklar hem bayramlık almak için, hem de bayramlarda çocukların olmazsa olmazı maytap, balon, mantar tabancası gibi ürünleri almak için anne ve babalarının gözlerine bakıyor. Hanımlar ise bayramda yapılacak yemekler için malzeme temin ediyor.

Kırşehir’de kalbinin attığı yer tarihi uzun çarşıda  geleneksel bayram alışverişleri yapılıyor. Uzun çarşı Esnafı bayramın yaklaşmasıyla işlerinde hareketliliğin başladığını söylediler

ŞEKER VE LOKUMCULARDA HARMAN ZAMANI

Bayramların başlıca ikramlarından şeker, lokum ve çikolatacılarda da şimdiden uzun kuyruklar oluştu. Yüzlerce çeşit ürünün olduğu tezgâhlarda Kırşehirli vatandaşlar tercih yapmakta zorlanıyor. Şeker ve çikolata  Piyasasında ise kilosu 8 TL’den 30 TL’ye kadar şeker ve çikolata çeşidi bulunuyor.

BAHARATÇILARDA BAYRAM YOĞUNLUĞU

Tarihi Uzun Çarşıda baharat ve şifalı bitkiler satıcısı Yasin Güvenç, bayram öncesi satışlar hakkında bilgi verdi. Bayrama  sayılı günler kala baharat satışlarının arttığını dile getiren Güvenç, vatandaşların sucukluk baharatlar dışında isot, pul biberi, kimyon gibi yöresel baharatları da tercih ettiğini belirtti. Ayrıca Bıçak, sucuk yapımında kullanılan bağırsağın satışının arttığını söyledi. Bayramın olmazsa olmaz diğer ürünlerinin kahve ve bamya olduğunu belirten Bıçak, “Bayramda tüketilen en önemli içecek kahvedir. Bunun dışında et ile birlikte yenilen en güzel yiyecek bamyadır. Alışveriş merkezlerinde satılan kahve ve bamya fiyatları pahalı bulan vatandaşlar çarşı ve pazar esnafını seçiyor. Bu yüzden kahve ve bamya satışlarının da iyi durumdayız” dedi. Bıçak, Kurban Bayramı boyunca da sucuk yapımında kullanılan malzemelerin temini için, hizmet vermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

KUAFÖRLERDE BAYRAM YOĞUNLUĞU

İnsanlar gelen misafirlerine önem verdiklerini göstermek için kıyafetlerine önem verdikleri kadar, saç ve sakallarının da düzgün olmasına gayret ediyorlar. Erkek kuaförleri ve berberler de bayramda eşi dostu ve birçok insan ile bir araya gelecek olan vatandaşlar ile dolup taşıyor. Ahi Çarşısı Berberlerinden  Rüzgarlı Erkek Kuaförü, bayram arifesine doğru mesaisini artırdı. Kuaför Musa Yılancı, son  günlerde yoğun şekilde çalıştıklarını söyleyerek, “Bayrama sayılı günlerin kaldığı bu zaman diliminde, iftarımızı açtıktan sonra da iş yerimize gelerek tıraş olmak isteyen dostlarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Arife günü ve öncesindeki günlerde bizim işlerimiz daha da yoğun oluyor” dedi. Yılancı, çocukların bayrama tıraş olarak girmeyi sevdiklerini, yaşı ilerlemiş olan müşterilerinin de bayrama yakın zamanlarda daha sık tıraş olmaya geldiklerini belirtti.

KAHVE SATIŞLARINA TALEP ARTTI

Bayramların vazgeçilmezlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz Türk Kahveleri olmuş durumda. Davetlerde çoğunlukla yenilen tatlıların arkasından ikram edilen Türk Kahvesi’ne olan talep adeta patlamış durumda. İnsanlar, Türk Kahvesi alırken de hazır paketleri almak yerine yeni çekilmiş kahveleri almayı tercih ediyor. Uzun Çarşıda faaliyet gösteren Güvenç Baharat,  müşterilerden oluşan talebi karşılayabilmek için iş yerlerinin önüne Türk Kahvesi’ni öğüten makineleri koymuş durumda. Taze kahve kokularının yayıldığı sokaklarda yürüyerek, bayramlık şeker ve lokum alışverişini yapan vatandaşlar, bu arada kahve ihtiyacını da taze çekilmiş kahveler ile karşılıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com