KIRŞEHİR HUZUREVİNİN 101 SAKİNİ VAR

28 Mart 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2430 defa okundu.
KIRŞEHİR HUZUREVİNİN 101 SAKİNİ VAR

sam_2848

Kırşehir Huzurevinde 101 yaşlı yaşamını sürdürüyor. Kırşehir Merkez Bağbaşı Mahallesi ile Mucur ilçesine yapılan Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ise yeni konuklarını bekliyor.

 

Kırşehir Huzurevi ve Rehabilitasyon Merkezi Yaptırma ve Yaşatma Derneğince inşaatı tamamlanarak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne devredilen ve 2008 yılının Ekim ayında 21. Ahilik Kültürü Haftası ve 44. Esnaf Bayramı kutlamalarında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından açılışı yapılan Kırşehir Huzurevinde toplam 101 yaşlıya hizmet ediliyor. 112 yatak kapasiteli Kırşehir Huzurevi, 64 odadan oluşan revir, mutfak, yemekhane, dinlenme alanları ve yürüme parkurunu kapsamına alıyor. Kırşehir Huzurevi’nde 40’ı bayan, 61’i de erkek olmak üzere 101 yaşlı yaşamını burada devam ettiriyor. Kırşehir Huzurevi’nin temeli 2008 yılında atılmıştı.

Kırşehir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre Kırşehir Merkez Bağbaşı Mahallesi’nde 80 kişilik Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, Mucur ilçesinde ise 80 kişilik Huzurevi yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Huzurevinde kalmak isteyenlerin müracaatlarını Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne yapmaları gerektiği bildirildi.  Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine kabul edilecek yaşlılarda aranan nitelikler şöyle:

1. 60 yaş ve üzeri yaşlarda olmak

2. Kendi gereksinimlerini karşılamasını engelleyici bir rahatsızlığı bulunmamak, yeme, içme, banyo, tuvalet ve bunun gibi günlük yaşam etkinliklerini bağımsız olarak yapabilecek durumda olmak

3. Ruh sağlığı yerinde olmak

4. Bulaşıcı hastalığı olmamak

5. Uyuşturucu madde ya da alkol bağımlısı olmamak

6. Sosyal ve/veya ekonomik yoksunluk içinde bulunduğu sosyal inceleme raporu ile saptanmış olmak

Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezlerine kabul edilecek kişilerden (yaşlılardan) istenen belgeler:

1. Dilekçe

2. T.C Kimlik No Beyanı

3. Gelir Durumunu Gösterir Belge Örnekleri

4. Sağlık Raporu

Sağlık Raporunun karar bölümünde “Huzurevine girmesinde sakınca yoktur” ya da “Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde bakım görmesinde sakınca yoktur” ibaresinin yer alması gerekiyor.

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN