‘KIRŞEHİR HUZUR KENTİDİR’

10 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
492 defa okundu.
‘KIRŞEHİR HUZUR KENTİDİR’

2

Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ortak bir basın toplantısı yaparak, Kırşehir’in huzur kenti olduğunu, provokatörlerin amaçlarına ulaşamayacaklarını söyledi.

 

Son günlerde Türkiye’de ve Kırşehir’de yaşanan olaylar ile ilgili Valilik toplantı salonunda Vali Necati Şentürk ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bulut ve Emniyet Müdürü Sıtkı Akgül de yer aldı.

Toplantıda Vali Necati Şentürk, Kırşehir’in kardeşlik hukukunu en iyi gözeten ve kardeşlik kültürünü en iyi şekilde yaşatan insanların kenti olduğunu söyledi.

Vali Şentürk; “Şehitlerimize saygı göstermek amacıyla basın açıklaması yapmak üzere toplanan grubun içinde bazı provokatörlerin yönlendirmesi ile olayın şekli değişmiştir. Sosyal medya üzerinden organize olan gösterici sayısı kısa sürede 6 bin civarına ulaşmış, bir siyasi parti ile bazı iş yerleri tahrip edilmiştir. Bazı işyerlerine ise kundaklama suretiyle yakma girişiminde bulunulmuştur. Ahi Evran’ın, Hacı Bektaş-ı Veli’nin memleketi olan, onların hoşgörüsüne sahip insanların yaşadığı şehrimizde meydana gelen bu olayları kesinlikle tasvip etmiyoruz,” dedi.

Bizzat kendisinin olaylar sırasında TOMA’nın üzerine çıkarak halka hitap ettiğini ve sakinleştirdiğini söyleyen Vali Necati Şentürk konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu olaylara karıştığı tespit edilen 21 kişi dün akşam, bugün de 4 kişi gözaltına alındı. Başta MOBESE kameraları olmak üzere mevcut kayıtlar inceleniyor. Bu olaylara karışan, Türkü-Kürdü ile kardeşçe yaşayan insanların huzuruna kasteden, halkımızın huzurunu bozanlar adalet önüne çıkartılacak ve hak ettikleri cezayı alacaklardır. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Yaşanan olaylar sırasında hem Jandarmamız hem de polislerimiz olayları önlemek için canla başla çalıştılar. Emniyet güçlerimizi yıpratmak amacıyla bazı asılsız söylentiler olduğunu duyuyoruz, bunlar son derece asılsız söylentilerdir. Ben halkımızı sağduyuya ve sükunete davet ediyorum.

Bu işlere tevessül edenlere asla müsamaha göstermeyeceğiz. Herkes şunu bilsin ki, kimsenin ilimizin huzurunu bozmasına fırsat vermeyeceğiz. En sert şekilde karşılık vereceğiz”

Vali Necati Şentürk’ün hemen arkasından açıklama yapan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci konuşmasına Kırıkkale’de toprağa verilen Kırşehir Tepefakılı’lı, polis memuru Bekir Serhat Kaya ve Serhat Kaya ile birlikte Iğdır’da, Dağlıca’da kalleşçe pusuya düşürülerek şehit edilen bütün polisleri, askerleri ve güvenlik güçlerini rahmetle anarak başladı.

Başkan Bahçeci;”Bugün bu basın toplantısını yapıyor olmak beni çok üzüyor. Yüzyıllarca huzurun, kardeşliğin, barışın, ilmin ve bilimin merkezi olmuş Kırşehir’in bugün tüm Türkiye’de provokasyonun, kundaklamanın, kargaşanın yaşandığı bir şehir olarak anılması, bu şehre hizmet eden, bu şehri doğru tanıtmak için gece gündüz çalışan Belediye Başkanı olarak beni son derece üzmüştür. Bu noktada bunu yapan ve katkıda bulunanlara hakkımı helal etmiyorum. Bunu söyleyerek başlamak istiyorum.

Sayın Valim teknik bilgileri verdi. Dört tane iş yeri yakıldı ve onun üzerinde camları kırılan ve tahrip edilen iş yeri var. İtfaiye olarak biz zamanında müdahale ettik. Bu yangınları sıçramadan, büyümeden söndürmeye çalıştı arkadaşlarımız.Yine üzülerek belirtmek istiyorum bunların tamamı dükkan ve üstlerinde onlarca daire olan, üstünde onlarca insanın yaşadığı işyerleri. İtfaiyenin hortumunu kesenlerin hangi vicdana sahip olduklarını, o üstündeki vatandaşların çocukların kendi ailesi, kendi annesi, kendi hanımı, kendi kardeşi olabileceğini de düşünmeye davet ediyorum.

Kırşehir’in tesadüfen oluşmuş bir olayı yaşamadığını düşünüyorum. Çünkü Kırşehir, Kürd’üyle, Türküyle, Alevi’si, Sünni’siyle yüzyıllardır barış içerisinde yaşayan bir şehirdir ve bizde bununla övünüyorduk. Ahi Evran’dan Aşık Paşa’dan ve Yunus Emre’den, Hacı Bektaş-ı Veli’den gelen mirası taşımaya çalışarak, huzur ve toplumsal barışı oluşturmaya çalıştığımız şehrimizde bu olayların yaşanması bizleri son derece üzdü. Kırşehirlilerin bundan sonra oluşabilecek bu tip olaylara çok sert bir şekilde, özellikle devletimizin güvenlik görevlilerinden önce Kırşehirlileri tepki vermeye davet ediyorum. Çünkü Kırşehir bunu hak etmiyor. Kırşehirliler bunu hak etmiyor. Hepimizin ciğeri yanıyor. Şuan Türkiye yangın yerine çevrilmeye çalışılıyor. Terör örgütü Türkiye’yi birbirine düşürmeye çalışıyor. Oluşan bu manzaradan  PKK terör örgütü mutlu oluyor. Bakın dükkanı yakılan esnaf kardeşlerimizden şehit yakını var. O yakanlara soruyorum, bunu ne için yaptınız, şehit yakınının dükkanını yakarak ne yapmak istediniz? Bugüne kadar devletinin yanında olmuş, milletine bağlı olmuş insanlar var içerisinde. Bunların dükkanını, rızkını yakarak neye hizmet ettiniz. Neyi amaçladınız. Bunların üzerine Kırşehir’in mutlaka iyi düşünmesi lazım. Ben Kırşehir’in özellikle seçildiğini düşünüyorum. Dışarıdan gelen provokatörlerin de olduğuna da inanıyorum. Olayları takip eden arkadaşlardan, gazetecilerimizden hemşerilerimizden, hiç tanımadık yüzlerin olduğunu, ilk taş atanların, ilk ateş yakanların bir takım organize işler olduğunu düşünüyorum.

Devletimiz, emniyetimiz, Jandarmamız bunları tespit edecektir. Savcılarımız bunları en ağır biçimde cezalandıracaktır. Ama bundan hem Türk, hem Kürt ne olursa olsun Türk Milletinin mensubu olan herkesin bir ve beraber olması gerektiği; çok zor günlerden geçtiğimiz, şehitler verdiğimiz, ciğerimizin dağlandığı günlerde birbirimize, bizi düşürmek isteyenler teröre hizmet etmek isteyenlere lütfen hiç kimse prim vermesin diye buradan çağrıda bulunmak istiyorum.

Bayrakta asarız, toplanırız, lanetleriz, dualar ederiz. Ama terörü terörle protesto etmek dünyanın hiçbir yerinde yoktur.

Bugün Sayın Valimizle, arkadaşlarımızla esnaflarımızı gezdik. Doğuda, güneydoğuda dükkânı yakılan bir esnafın, ‘devlet nerede, bana niye sahip çıkmıyor?’ sorusunu burada duymak beni gerçekten üzdü. Bunu burada yaşatmak isteyenlere hep birlikte fırsat vermeyeceğiz. Sivil toplum örgütlerimiz mutlaka bununla ilgili toplanacaklardır, çağrıca bulunacaklardır. Sorumluluk sahibi herkesin bu noktada sağ duyulu olup huzurun bozulmaması noktasında birilerinin bir takım amaçlarına hizmet etmeme noktasında hep birlikte uyanık olmamız gerektiğine inanıyorum.

Art niyetli, kişisel hesabı olan insanlara da kesinlikle toplum olarak bizim tavır koymamız lazım. Bunun üstünden ne yapmak isteyen varsa, ne üretmek isteyen varsa toplum olarak en sert tepkiyi vermemiz gerektiğine inanıyorum. Kırşehir her zaman birlik ve beraberlik içerisinde yaşamayı başarmıştır. Kırşehir’in huzurunu bozmak isteyenler amacına ulaşamayacak.” dedi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN