Kırşehir Halkı, “İttifaklar Yerel Seçimde İşlemez”

7 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1683 defa okundu.
Kırşehir Halkı, “İttifaklar Yerel Seçimde İşlemez”

Kırşehir gündeminde, 2019 Mart ayında yapılması muhtemel yerel seçim öncesi yapılan tartışmalardan birisi de ittifaklar.

Kırşehir Halkı, “İttifaklar Yerel Seçimde İşlemez”

Son genel seçimlerde AK Parti ve MHP ‘Cumhur İttifakı’ yaparak CHP, İyi Parti ve SP’de ‘Millet İttifakı’ yaparak seçimlerde boy göstermişlerdi. HDP ise ittifakların dışında kalmıştı. Bilindiği üzere ülke genelinde Cumhur İttifakı % 53,66 Millet İttifakı % 33,95 HDP ise yüzde 11.70 oranında oy almışlardı. Şimdilerde ise bu ittifakları yerel seçimlere taşıma telaşları var. Yerel seçimlere taşınması planlanan bu İttifakı yorumlayan Kırşehir halkı, “İttifaklar Yerel Seçimde İşlemez” vurgusu yaptı.

MHP İTTİFAKI YERELDE TUTMAZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Genel Seçimde olduğu gibi Yerel seçimde de İttifak yapabileceği ihtimalini değerlendiren Kırşehirliler, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli geçtiğimiz gün bir açıklamada bulunarak yerel seçimlerde de AK Parti ile ittifak yapacaklarını ve böylece kim nerede güçlü ise orada o partinin adayının destekleneceğini söyledi. Bu ittifakı özellikle İstanbul Ankara gibi kritik illerde ve bu illerin bazı ilçelerinde uygulayacaklarını açıklayan Bahçeli bir şeyi gözden kaçırıyor. Bu ilçelerde seçmenler siyasi partilere değil adaylara oy veriyorlar. Dolayısıyla bu ittifaklarda 2 artı 2 her zaman dört etmeye bilir.

“MHP İLE AK PARTİ’NİN YERELDEKİ İTTİFAKINDAN AK PARTİ’YE ÇOK FAZLA OY KAYMAYACAK”

“MHP’nin gerçek oy oranı yüzde 4, CHP ile HDP ittifak yapmayacak. 24 Haziran seçimlerinin sonuçlarını değerlendirerek bir açıklamada bulunan Cumhuriyet Halk Partisi MYK’sı MHP’nin aldığı 11.10 oy oranının en az yüzde 7’sinin AK Parti’den gittiğini vurgularken, MHP’nin oy oranının yüzde 4 olduğunu açıkladı. CHP aynı zamanda kendilerinden yüzde 3 oranında İyi Parti’ye yüzde 1 oranında da HDP’ye oy gittiğini açıkladı. Bu açıklama şayet doğru ise MHP ile AK Parti’nin yereldeki ittifakından AK Parti’ye çok fazla oy kaymayacağını söyleyebiliriz. Bir başka değişle yerelde MHP seçmeninin AK Parti’den daha çok sıcak baktığını da söyleyebiliriz. Muhafazakâr kesim AK Parti adaylarını sosyalist kesim ise CHP adaylarını destekleyecektir. Aday hem parti kriterlerine uyacak. Hem etik şartlara uyacak. İster CHP adayı olsun, ister AK Parti adayı olsun, bir taraftan MHP ve İyi Parti gibi sağ/ülkücü seçmenlerin sempatisini kazanacak. Bunu partiler nasıl becerecek, adaylar nasıl hassas davranacak bilmiyorum ama ortada böyle ciddi bir durum söz konusu olacak” yorumunda bulundular.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com