KIRŞEHİR HALKI AK PARTİ’NİN SEÇİM BEYANNAMESİNİ KONUŞUYOR

5 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
458 defa okundu.
KIRŞEHİR HALKI AK PARTİ’NİN SEÇİM BEYANNAMESİNİ KONUŞUYOR

ad-1-kasim-beyannamesi-80__medium

Başbakan Ahmet  Davutoğlu merkezine vatandaşı ve ekonomiyi aldığı seçim beyannamelerini açıkladı. Davutoğlu, “Huzur ve istikrar 1 Kasım seçimlerinde temel vizyonumuzdur. Vaatlerimiz halkımızın her kesimine dokunacak.”

 

7 Haziran genel seçimlerinde istediği sonucu alamayan AK Parti, 1 Kasım beyannamesinde ekonomiyi taçlandıran vaatlerle vatandaşı merkezine aldı. Huzur ve istikrarlı Türkiye’nin yol haritası olan milli, yenilikçi, büyüme esaslı beyanname; emekli, genç, kadın, alevi, işçi ve çiftçilerin beklentisi doğrultusunda en ince detayına kadar hazırlandı.

Partisinin 1 Kasım Seçim Beyannamesi’ni, Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Salonu’nda coşkulu bir törenle açıklayan Başbakan Davutoğlu yola “Büyük, demokratik Türkiye” vizyonuyla devam edeceklerinin altını çizdi.

Partililerine seslenen Başbakan Davutoğlu, “Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi” sözünü verirken, terör örgütüyle mücadelenin, “örgütün silahları gömüp, beton dökünceye kadar” süreceğini söyledi.

Temel vizyonlarının Huzur İstikrar olduğunu söyleyen Davutoğlu; “Huzur ve istikrar, 1 Kasım seçimlerinde temel vizyonumuzdur. Yeni Türkiye, büyük Türkiye, demokratik Türkiye, 1 Kasım seçimlerinin temel vizyonudur.” dedi.

Başbakan Davutoğlu Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir halkının da dilinden düşmeyen 1 Kasım beyannamesini şu şekilde açıkladı:

Üç çocuğa 1.300 lira çalışan anneye yarı zamanlı çalışma fırsatı

– Çocuk hizmetlerinde, halihazırda hizmet veren yurt ve yuvaları kapatarak, kurum bakımından, aile yanında bakıma, koğuş sisteminden ev ortamına geçişi sağlanacak.

– Ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktirenlere yüzde 15 kamu katkısı sağlanacak.

– Daha önce açıklanan doğum hediyesini geliştirdik.

– Doğum yapanlara ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve üzerindeki çocuklar için 600 lira doğum hediyesi verilecek.

– Kadın girişimcilerin 100 bin Türk Lirası’na kadar ve 5 yıl vadeli kullanacakları krediler için kredi garanti fonu aracılığıyla yüzde 85 kefalet imkanı sağlayacağız.

– Kadınların iş gücü piyasasına girişlerini kolaylaştıracak çalışma modelleri geliştireceğiz.

– Doğum nedeniyle ücretsiz izinle geçen sürelerin memuriyet kıdeminde değerlendirilmesini sağlayacağız.

– Çalışan kadınlarımıza, doğuma bağlı olarak ilk çocukta iki ay, ikinci çocukta dört ay, üçüncü ve üzeri çocukta altı ay yarı zamanlı, tam ücretli çalışma hakkı ve çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanıyacağız. Yani çarpıcı bir misalle vermek gerekirse, ilk çocukta iki ay, ikinci çocukta dört ay, üçüncü çocukta altı ay yarı zamanlı çalışacak anneler ama tam ücret alacaklar.

– Bu süre dolduktan sonra eğer kadınlarımız hala çocuklarının yanında kalmayı arzu ederlerse, işlerini ve istihdamlarını kaybetmeden, çocukların eğitim yaşına kadar, yarı zamanlı olarak ve yarı ücretli olarak çalışabilecekler.

Yem ve gübrede KDV kalkacak, genç çiftçiye 30 bin TL destek verilecek

– Yem ve gübrede KDV’yi  kaldırılacağız. Özellikle köyden kente göç ve köylerin neredeyse insansızlaştığı bir dönemde gençliğimizin köylerimizde de o bereketli topraklarımızda da çalışabilmeleri, iş kurabilmeleri için genç çiftçilere 30 bin lira başladığı anda nakdi, karşılıksız destek vereceğiz.

– İşletme büyüklüğü 5 dekarın altında olan meyve, sebze, süs bitkisi, tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere de destekleme ödemesi yapacağız.

– Seralara verilen elektrikte ticarethane yerine sulama suyu fiyatı uygulayacağız.

– Kırsal kalkınma desteklerini 81 ile yayacağız.

– Arazileri birleştirmek suretiyle büyük ölçekli tarım işletmeleri oluşturan çiftçilere de özel destekler vereceğiz.

– Ürünlerini lisanslı depolarda muhafaza eden üreticilere de kira desteği sağlayacağız.

– 2019 yılına kadar 10 milyon dekar ilave arazi sulanabilir hale getirilecek.

Sınırsız internet ve kendi işini kurana 50 bin lira destek

– Seçme yaşını 18’e indirdik. Seçilme yaşını da 18’e indireceğiz.

– Gençlere, sınırsız interneti ücretsiz sunacağız.

– Kendi işini kurmak isteyen gençlere proje karşılığı 50 bin liraya kadar karşılıksız nakdi destek verilecek. Cebine 50 bin lira koyacağız, ‘madem projende iddialısın bunu hayata geçir’ diyeceğiz.

– Kendi işini kurmak veya geliştirmek isteyen gençlerimize 100 bin liraya kadar faizsiz kredi vereceğiz. 50 bin lirayı aldı cebine koydu. Bu yetmezse 100 bin lira da faizsiz kredi alacak.

– Yeni iş kuran gençlere 3 yıl boyunca gelir vergisi muhafiyeti sağlayacağız.

– İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Bu çift yönlü bir destektir. Aynı zamanda işveren destektir. İşveren genç istihdam ettiği zaman 1 yıl maaşı devlet tarafından karşılanacak.

– Lise veya üniversite mezunu gençlerin genel sağlık sigortası giderleri, 2 yıl süreyle gelir testi yapmadan ve prim almadan karşılanacak. Böylece gençlere ücretsiz sağlık hizmeti sunulacak.

– Yükseköğrenimde yurt için müracaat eden gençlerin hepsinin barınması sağlanacak.

– Ortaöğretimden yükseköğretime geçen gençlerin kariyer planlamasına yardım edecek ‘kariyer merkezleri’ kurulacak.

– Gençlere destek için ‘Genç-Des’ projesini hayata geçireceğiz. Bu proje ile gençlerin kısa film, ilk film, kitap, dergi gibi sanatsal ve sportif faaliyetlerine, proje bazlı karşılıksız destek verilecek.

– Gençlerde evliliğin teşvik edilmesi amacıyla ‘çeyiz hesabı’ projesini hayata geçirilecek. anne ve babaların çeyiz hesabında biriktirdikleri paranın yüzde 20’si oranında devlet desteği sağlanacak.

– Engelsiz bir hayat için gerekli altyapıyı oluşturacak. Engellilerin bilgi ve iletişim teknolojilerine erişim imkanı artırılacak.

– Engelli genç ve çocukların kısa süreli veya yatılı bakımı için ‘Engelli Yaşam Merkezleri’ kurulacak.

Yıllık 1.200 lira zam, 250 lira taksitle ev sahibi olma imkanı

– 7 Haziran seçimlerine giderken bir söz vermiştik, bin 100 liranın altında maaş alan emeklilere aylık 100, yıllık bin 200 lira vereceğiz demiştik. Temmuz ayından itibaren ödenmeye başladı. Şimdi, bütün bu düzenlemelerden sonra geçmişte verdiğimiz bin 100 liranın altındakilere verdiğimizin üstüne, bütün emeklilerimizi kuşatacak şekilde yılda bin 200 lira ek zam yapıyoruz. Bütün emeklilerimize, ayda 100, yılda bin 200 lira zam yapıyoruz. Temmuz ayında istifade edenler de bundan istifade edecekler.”

– Tarım sektöründe çalışıp, Bağ-Kur’dan emekli olanlar hariç maaşı bin liranın altına olan hiç bir emekli kalmayacak.

– Yüzde 15’ten yüzde 10’a indirilen Bağ-Kur sigortalısı esnafın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisini tamamen ortadan kaldıracağız.

– Emeklileri aylık 250 lira taksitle konut sahibi olacak.

Esnafa 30 bin liraya kadar faiz kredi sembolik kira ile anahtar teslim fabrika

– Esnafa düşük faizli kredi uygulamasına devam edilecek. Ayrıca 30 bin liraya kadar faizsiz kredi desteği verilecek.

– KOBİ’lerin finansmana erişimini artırmak amacıyla taşınırların teminat olarak kullanılmasının önündeki engelleri tümüyle kaldıracağız.

– Emek  yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde, sembolik bir kira bedeliyle anahtar teslimi karşılıksız fabrika yapacağız.

– Basit usulde vergilendirilen esnafımızın yıllık 8 bin liraya kadar kazançlarından hesaplanan vergisini almayacağız.

– 51 ilimizde uygulanmakta olan yuzde 6 oranındaki İşveren Sigorta Primi indiriminde esas alınan 10 işci calıştırma zorunluluğunu kaldıracağız. Bu imkandan 251 bin kucuk işletmenin yararlanmasını sağlayacağız.

‘Asgari ücreti 1.300 liraya çıkaracağız’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, hali hazırda bin lira olan asgari ücretin, yüzde 30 artışla 1.300 liraya çıkacağını söyledi. Davutoğlu, çalışma hayatıyla ilgili alınacak tedbirlerle ilgili konuşmasının öncesinde de asgari ücretli çalışan Muhammed Emir Çağır’ın asgari ücrette artış istediği görüntülerine yer verildi. Davutoğlu, vatandaşların her açıdan daha iyi şartlarda çalışmasını temin etmek amacıyla önemli hizmetleri hayata geçirdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Asgari ücreti inşallah önümüzdeki dönemde bin 300 Türk Lirası’na çıkartıyoruz. Asgari ücret sözleşmesi ilgili komisyonda da bu konuyu tam olarak savunacağız ve bin 300 Türk Lirası’na çıkaracağız inşallah. Ayrıca bu sadece değil şu da önemli yapılan işin tehlike sınıfına göre asgari ücrette farklılaştırma sağlayacağız. Tehlike sınırı yükseldikçe asgari ücret de farklılaşacak” dedi.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu yapacakları dev projelere değindi.

Küresel güç olan Türkiye’nin önündeki büyük projelerden bazılarını açıklayan Davutoğlu “Şimdiye kadar başlattığımız projeler tamamlanacak, yeni ve ülkenin ekonomik hayatını köklü şekilde dönüştürecek, sosyal hayatına katkı yapacak projeleri devreye sokacağız” dedi. Bugünlerde birçok saldırıya maruz kalan “Silvan 1. Merhale Projesi”  ile önemli gördüğü projeleri paylaşan Davutoğlu, Suruç Ovası Pampaj Sulama Projesi’nin 2018’de, Ilısu Barajı’nın da 2017’de hizmete gireceğini söyledi.

Avrasya Tüneli Projesi’nin 2016’de hizmete gireceğini söyleyen Davutoğlu, Çanakkale Boğaz Köprüsü Projesi ile de Çanakkale’nin iki yakasının birbirine bağlanacağını kaydetti. Kanal İstanbul Projesi’nin hazırlıklarının sürdüğünü anlatan Davutoğlu, yüksek hızlı milli trenin de inşa edileceğini vurguladı. Elektrikli yerli marka otomobil imalatının gerçekleşmesi için Ar-Ge başta olmak üzere gerekli altyapının kurulması çalışması sürdüğünü belirten Davutoğlu “2023 yılına kadar tamamlanması planlanan Yerli Bölgesel Uçak Projesi havacılıkta ülkemize sınıf atlatacaktır. Şu sözü veriyoruz milletimize, 2023 yılında Türk semalarında hem milli muharip uçağı olacak hem de sivil ve yerli bölgesel uçak Türkiye semalarında uçacak” dedi.

AK Parti’nin seçim beyannamesini Başbakan Ah met Davutoğlu2ndan duyan Kırşehir halkı verilen vaatlerin oldukça umut verici olduğu görüşünde.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN