Kırşehir Farkını Yine Gösterdi

9 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
229 defa okundu.
Kırşehir Farkını Yine Gösterdi

Bedelli askerlik başvuru şartları birçok vatandaşın gündemindeki konu olmaya devam ederken KırşehirBedelli” konusunda yine farkını ortaya koydu.

Kırşehir Farkını Yine Gösterdi

Kriterleri tutan vatandaşların E-Devlet aracılığıyla açılan ASAL ekranından başvurabileceği bedelli askerlik süreci ilk iki günde 200 bin başvuru yapılırken Kırşehir’de bu rakamın 50 bile olmadığı iddia ediliyor. 3 Ağustos tarihinde başlayan Bedelli askerlik başvuru süresi 3 Kasım tarihinde sona erecek. Bedelli askerlik, 3 Ağustos’ta Resmi Gazetede yayımlanan KHK ile resmen yürürlüğe girdi. Bedelli askerliğin resmiyet kazanmasıyla birlikte başvuru kılavuzu Milli Savunma Bakanlığının (MSB) Asker alma Genel Müdürlüğü (ASAL) üzerinden yayımlandı.

KIRŞEHİR’DE 5 GÜN İÇERİSİNDE TOPLAMDA 50 SAYISINA BİLE ULAŞMADIĞI İDDİA EDİLİYOR

Bedelli askerlik başvurusu ise E-Devlet üzerinden gerçekleştirilirken, ikinci aşama banka dekontlarıyla birlikte askerlik şubesinde tamamlanacak. Ülke çapında 200 bin sayısına ulaşan bedelli başvuruları  Kırşehir’de 5 gün içerisinde toplamda 50 sayısına bile ulaşmadığı iddia ediliyor.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURU KILAVUZU ASAL.MSB.GOV.TR ADRESİNDEN YAYINLANDI

Gurbetçi yoğunluğunun ülke geneli ortalamasından fazla olan Kırşehir’de, şu ana kadar Askerlik şubesi önünde yoğunluğa rastlanmadı. E-Devlet üzerinden yapılabilen başvuruların bankadan alınan dekontla beraber Askerlik Şubesine ibraz edilmesi gerekiyor.Bedelli askerlik düzenlemesinin de olduğu Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlar ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazetede yürürlüğe girmesi ardından başvurular başladı. Bedelli askerlik başvuru kılavuzu asal.msb.gov.tr adresinden yayınlandı. Bedelli askerlik başvuruları ise askerlik şubeleri ya da E-Devlet’ten alınıyor. Yurt dışında yaşayanlar da konsolosluklara müracaat ediyor. Başvurular 3 Kasım 2018 tarihine kadar devam edecek.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Düzenlemeye göre, bedelli askerlikten 1 Ocak 1994 de dahil, bu tarihten önce doğup, 15 bin Türk lirası ödeyenler yararlanabilecek. Uygulamadan faydalanacaklar 21 gün temel askerlik eğitimi alacak. Yurt dışında yaşayanlar ile resmi olarak yurt dışında 3 yıldan daha fazla süreyle çalışanlar, 2 bin avro ödemeleri ve Milli Savunma Bakanlığınca verilecek uzaktan eğitimi almaları halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Kanuna göre, bedelli askerlikten faydalanmak isteyen hak sahipleri, 3 aylık başvuru süresi içinde işlemlerini gerçekleştirecekler. Başvurular, askerlik şubeleri ya da e-Devlet’ten yapılacak. Yurt dışında yaşayanlar da benzer şekilde başvurularını E-Devlet’ten ve konsolosluklardan yapabilecekler.

3 AYLIK SÜRE BEKLENMEDEN BAŞLANACAK

Hak sahibi olduğu belirlenerek müracaatı kabul edilen yükümlüler, başvuru belgesini aldıktan sonra bankaya 15 bin lira yatıracak. Yükümlüler, bedeli yatırdığını gösteren dekontu askerlik şubelerine teslim ederek celp duyurusunu bekleyecekler. Asker alma Genel Müdürlüğünün planlaması sonrasında celp duyurusu yapılacak ve duyurunun ardından yoklama işlemine geçilecek. Celp duyurusunda yükümlülere fiili olarak askerlik yapacakları birlikler ile tarihleri bildirilecek. Bedelli askerlik uygulamasına, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 3 aylık süre beklenmeden başlanacak.

BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKALARA YATIRILIYOR

Uygulamadan yararlanacaklar bedelli askerlik ücreti olan 15 bin TL’yi Ziraat Bankası ve Halkbank’a yatıracak. Yurtdışında yaşayıp uygulamadan yararlanacakların temel askerlik eğitimi ise internet üzerinden gerçekleştirilecek. Bu uzaktan eğitimde ‘devlet şuuru, vatan sevgisi, tarih, vatandaşlık eğitimi ve TSK’yı tanıma’ içerikleri yer alacak. Uzaktan verilecek bu eğitimde sınav koşulu ise yer almayacak.

PTT ASKERLİK BAŞVURU ÖDEMELERİNİ ALMAYA BAŞLADI

ŞİRKETTEN yapılan açıklamaya göre, PTT AŞ ile Muhasebat Genel Müdürlüğü arasında bedelli askerlik protokolü imzalandı. Bu kapsamda PTT, bedelli askerlik ödemeleri tahsilat işlemlerine başladı. 15 bin lira olarak belirlenen bedelli askerlik tutarı tek seferde tahsil ediliyor. Bedelli askerlikle ilgili ödemeler, Türkiye’nin dört bir yanındaki PTT iş yerlerinden “E-Tahsilat” uygulaması aracılığıyla online olarak gerçekleştirilebiliyor.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN