Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nden koruyucu tedbir uyarısı

1 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
451 defa okundu.

emniyet2014-2015 Eğitim öğretim yılının başlamasıyla beraber Kırşehir Emniyet Müdürlüğü bir basın açıklaması yaparak şu sözlere yer verdi.

Kırşehir’de ‘Güvenli Okul, Güvenli Eğitim’ projesi başlatıldı.

Kırşehir Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Okullarda Güvenli Eğitimin Sağlanmasına Yönelik, Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Arttırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü” çerçevesinde “Güvenli Okul, Güvenli Eğitim” projesi başlatıldı.

Kırşehir Valiliği kanalı ile yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“İçişleri Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlıkları arasında imzalanan, ‘Okullarda Güvenli Eğitimin Sağlanmasına Yönelik, Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Arttırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü’ doğrultusunda, çocuk ve gençlerin güvenli ve huzurlu bir ortamda eğitim-öğretim görmelerinin sağlanması, bu hizmetlere ilişkin koruyucu, önleyici ve destekleyici tedbirlerin alınması amacıyla Güvenli Eğitim Projesi yeniden revize edilerek uygulamaya konulmuştur.

2014-2015 eğitim öğretim yılında, Kırşehir İl merkezinde bulunan 67 okulda (27 İlkokul, 19 ortaokul ve 16 Lise 5 Özel Okul) öğrenim görecek olan yaklaşık 25 bin 671 öğrenci için Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü personeli tarafından, okullar ve çevresinde alınacak emniyet tedbirleri ile ilgili olarak Güvenli Eğitim Projesi uygulanabilir tarzda yeniden revize edilerek hazırlanmıştır.

Güvenli Eğitim Projesi kapsamında Çocuk Şube Müdürlüğü’nde görevli personel içerisinden titizlikle okul irtibat görevlileri seçilmiştir.

Bu görevliler 2014-2015 eğitim öğretim yılı içerisinde okul idaresi, öğretmenleri ve okul aile birliği başkanları ve üyeleri ile görüşme yapacaklar, okul idaresinin bildirmiş olduğu sorunlar içerisinden Emniyet Müdürlüğümüzü ilgilendiren konuların çözümü için ilgili birimlerle koordine sağlayacaklardır.

Okul idaresi ile irtibat görevlilerimiz titizlik içerisinde koordineli olarak görev yaparken okul dışında resmi ekiplerimiz görünür yerde görev alarak okul giriş çıkışlarını sağlayacaklardır.

Güvenli Eğitim Projesi Uygulama Planı’na göre; Kırşehir merkezinde bulunan okullar risk gruplarına göre üç gruba ayrılmıştır.

1. Risk grubundaki okullarımızı okul irtibat görevlisi personelimiz haftada bir ziyaret ederek, 2. risk grubundaki okullarımızı iki haftada bir ziyaret ederek ve 3. risk grubundaki okullarımızı ayda bir ziyaret ederek okul idaresinin tespit etmiş olduğu güvenlik sorunlarının çözümü için gerekli koordinasyonu sağlayacaktır.

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın güvenlik içerisinde eğitim ve öğretimlerini sürdürebilmeleri için, okul idarecileri tarafından tespit edilen olumsuzluklar olmadan, önleyici tedbirler alarak eğitim ve öğretimin güvenlik içerisinde yapılması için Güvenli Eğitim Projesi taviz verilmeden titizlikle uygulanacaktır.

Çocuklarımızın ve gençlerimizin güvenli bir ortamda eğitim ve öğretim görmeleri, okul çevresinde meydana gelen olaylardan olumsuz etkilenmemeleri ve okullarında akademik başarılarını arttırmaları amacıyla Valilik Makamı’nın 77 sayılı il genelinde bulunan kamu ve özel kurumlara ait eğitim öğretim kurumlarının; ‘Bahçesinde, müştemilatında ve 50 metreye kadar yakın çevresinde, eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ilgisi bulunmayan, eğitim ve öğretim hizmetlerinin sağlıklı ve güvenli bir şekilde yürütülmesine engel olabilecek kişilerin bulunmalarının yasaklanmasına’ ve ‘Okul günlerinde, okul kıyafeti ile 18 yaşından küçük öğrencilerin 08.00-17.00 saatleri arasında internet kafe ve elektronik oyun yerlerine girmelerinin yasaklanmasına’ dair kararlar ile 222 sayılı ‘Bilgisayar oyunlarının derecelendirmesi ve oynanması yasak olan oyunlar’ ile ilgili düzenleme kararları alınmıştır.

Alınan bu kararlar doğrultusunda gerekli kontroller eğitim öğretim yılı içerisinde aksatılmadan sürdürülecektir.

Güvenli eğitim projesi il merkezimiz ve ilçelerimizin tamamında uygulanacağından, uygulama planı kapsamında görev yapacak personelin tamamına eğitim verilmiştir.

Emniyet Müdürlüğümüzce alınan bu tedbirler sayesinde çocuklarımızın huzur ve güven içerisinde eğitimlerini sürdürecekleri hususunda anne ve babaların kesinlikle tedirgin olmamalarını bildirir, 2014-2015 eğitim ve öğretim yılının öğrencilerimize ve öğretmenlerimize hayırlı olmasını temenni ederiz.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN