Kırşehir Cacabey Camii’ne yoğun ilgi

6 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1197 defa okundu.
Kırşehir Cacabey Camii’ne yoğun ilgi

Başka illerden veya ülkelerden ilimizi ziyaret etmek için gelenlerin ilk ziyaret yerlerinin başında Cacabey Medresesi yer alıyor.

Kırşehir Cacabey Camii’ne yoğun ilgiKırşehir kent merkezinde bulunan medrese Selçuklu döneminde Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlem evi medrese olarak yaptırılan ve sonradan camiiye çevrilen Cacabey Camii’ne vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösteriliyor.

Özellikle başka illerden veya ülkelerden ilimizi ziyaret etmek için gelenlerin ilk ziyaret yerlerinin başında Cacabey Medresesi yer alıyor.

Yoğun ilgi gören Kırşehir Cacabey Camii birkaç kez onarılmış olup minaresindeki mavi çiniler nedeniyle halk arasında “ cıncıklı” camii adı ile  anılmaktadır. Medrese kesme taştan yapılmış olup kare planlıdır. İki eyvanlı kapalı avlulu medreseler gurubuna girmektedir. Döneminde astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir.

Mukarnas kavsaralı  iki renkli taş işçiliğinin uygulandığı taç kapısı bulunmaktadır. Kuzeyindeki giriş kapısı işlemelidir, yapıdan ayrı olan tuğladan yapılmış çinili ve tek şerefeli minaresi ilk önce gözlem yeri  olarak kullanıldığını göstermektedir.

Ana eyvanda yer alan karşılıklı iki sütun  koni ve küre biçimlerinin üst üste bindirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu sütun düzenlemesinin Anadolu Türk sanatında başka bir örneği bulunmamaktadır.  Cacabey camiinin sol bitişiğinde Cacabey’e ait bir türbe bulunmaktadır.

Camiye gelen vatandaşlar böyle önemli bir eserin Kırşehir gibi önemli bir şehirde olmasından duydukları memnuniyeti 40 Arena Gazetemize anlattılar.

1271-1272 yıllarında bir gözlem evi medrese olarak yaptırılan ve sonradan camiiye çevrilen Cacabey Camii’ni ziyarete gelen vatandaşlar, “Böyle önemli bir eser Kırşehir gibi bir şehirde olması bizleri memnun ediyor. Bizlerde fırsatımız oldukça buralara gelip hem ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz hem de ibadetimizi gerçekleştiriyoruz. Umarız böyle bir esere sahip çıkılmaya devam edilir ve değeri yok olmaz” diye konuştular.

 

Haber: Fahrettin TOKER

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN