Kırsal Kalkınma Yatırımları Anlatıldı

25 Ekim 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
270 defa okundu.
Kırsal Kalkınma Yatırımları Anlatıldı

TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜNDEN BİLGİLENDİRME (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Anlattı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünde gerçekleşen basın toplantısında İl Müdürü Kenan Şahin, Kırsal Kalkınma Yatırımları desteklemeleri projeleri hakkında bilgilendirme yaptı.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şahin, “Geçmişte edindiğimiz tecrübeler bizlere amacın üzüm yeme olduğunu gösterdi. Gerekli bütün firmalarla temas kurarak vatandaşın yanılma payını da en aza düşüreceğiz. Amacımız tecrübeleri aktararak vatandaş mantığı ile projelerin önünü açacağız.” dedi.
Yapılan çalışma ile doğal kaynaklar ile çevrenin korunması dikkate alınarak kırsal alan gelir düzeyinin yükseltilmesinin hedeflendiğini belirten İl Müdürü Şahin, “Üreticinin beklediği yatırım programları açıklandı. Yapacağımız toplantılarla da bilgilendirmeler yapacağız. Danışman firmaların istediği şekilde değil vatandaşın istediği ve ilin ekolojik yapılarına uygun hayvancılık işletme projelerine destekleme yapacağız. Kırşehir, hayvancılıkta önemli gelişme göstermiş bir il. KOP projesi kapsamına giren 8 il arasında Kırşehir’de var. Ahi Evran Üniversitesi ile de ortak çalışarak bir arge çalışması ekibi kurduk. KOP projesi ile yapılacak yatırımların çoğu Kırşehir’e kaydırılacak. KOP bir şey vermeyecek bizler alacağız. Kırsal ve sulak alanlarda yem bitkilerini nasıl arttırabiliriz. KOP ile çalışmalarımız devam edecek.” diye konuştu.
“GENÇ ÇİFTÇİLERE 30 BİN LİRA HİBE DESTEĞİ”
Ayrıca yine çalışma kapsamında genç çiftçilerin de destekleneceğini ifade eden İl Müdürü Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hibe desteği ile ilgili 4 bin 28 müracaat aldık. Bize gelen ödenek çerçevesinde 128 kişiye destek verebildik. Önümüzdeki ayın sonu itibari ile genç çiftçilerimize dağıtım yapılıp genç çiftçi projemizi tamamlayacağız. Kırşehir’e 3 milyonun üzerinde gelirle bu projeyi devam ettireceğiz. Her ilin kendine göre desteklenmesi gereken alanları var. Kırşehir’de büyükbaş hayvan sayısı yıl bazında 180 binin üzerine çıkabiliyor. 1 yılda 1 işletme 2 kere dolup boşalabiliyor. Bu nedenle hayvan hastalıkları noktasında en tehlikeli illerden bir tanesi Kırşehir, bizlerde görevliler olarak gerekli tedbirleri alarak gerekeni yapıyoruz.”
KOP projesi kapsamında toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı, çatak projesinin etkin kullanılması, doğrudan ekim yapılan alanların arttırılması ve korunması, bölgede büyükbaş ve küçükbaş hayvancılığı yaygınlaştırma, toplulaştırılmış tarım alanları miktarının arttırılması,sulama altyapısının iyileştirilmesi çalışmaları yapılabiliyor.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü tarafından yapılan kırsal kalkınma bilgilendirme toplantısına Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bülent Ozan’da katılım göstererek alanı hakkında bilgilendirme yaptı.

Basın toplantısının ardından soruları yanıtlayan Kenan Şahin’e Genel Yayın Yönetmenimiz Sait Yanık’ta 3 soru sorarak cevaplamasını istedi.  1.soruda Başbakanlığın açıklamış olduğu milli tarım projesine neden Kırşehir alınmadı 2. sorusu ise dışarıdan gelen arıcılar kovanlarını yerli arı üreticilerinin yakınına konarak yağmalamaya sebebiyet verilmesinin önüne neden geçilmiyor.Son soru olarak açıkta satılan gıdaların denetimi neden yapılmıyor sorularına karşın hatalarının olduğunu yeterli ölçüde denetleme yapamadıklarını ve bundan sonra daha sıkı takibe alacaklarını belirterek soruları yanıtladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN