“Kırmızı Et Üreticisi Yok”

15 Eylül 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
449 defa okundu.
“Kırmızı Et Üreticisi Yok”

Yem Fiyatlarının Pahalı Olmasından Yakınan Yem Üreticisi ve Ahi Kasabı Sahibi Hasan Çelik, Yem Fiyatları Pahalı Olunca Et Fiyatlarına Da Yansıdığını Söyledi.

Yem fiyatlarına gelen zammın Ete de yansıdığını belirten Ahi Kasabı Sahibi Hasan Çelik, tavuk fiyatlarına oranla satışını yaptıkları et fiyatının normal olduğunu söyledi. 19752den bu zamana kadar kasap işi ile uğraşan Çelik Gazetemiz 40 Arena’ya yaptığı açıklamasında şunları kaydetti; “Dana eti ve kuzu eti 40 TL.  Yem fiyatları geçen sene 38’di şimdi 50 TL. Et fiyatları tavuk fiyatlarına bakarak normal. Kırmızı et üreticisi yok üreticisi olmayınca et fiyatları mecburen pahalı oluyor. Dışarıya bağımlı bir ülke olduk. Girdilerimiz çok yüksek. Geçen sene yem fiyatlarının KDV’si %8’di, şimdi sıfırlandı. Sıfırlandı ama geçen sene 38 liraya yem alıyorduk şimdi 55 liraya yem alıyoruz hal böyle olunca ürünün üzerine ekleniyor” dedi.

“DEVLETİN ÜRETİCİYE ÖNEM VERMESİ LAZIM”

Kanatın fiyatı 20-25 lira ona bakarak etin fiyatı normal diyen Çelik; “Devletin öncelikle üreticiye önem vermesi lazım. Mal ithal çobanımız da ithal. Biz bu durumda nasıl para kazanacağız. Her şeyimiz ithal yani. Kendi üretimimiz olmayınca bu işler zor. Devletin yeme biran önce müdahale etmesi lazım ki et fiyatları da düşsün. Bunların maliyeti yüksek olunca et fiyatlarının üzerine ekleniyor. Bu sene herkes diyor ki nohut ekeceğiz, biz samanı nereden bulacağız. Herkes kendi kafasına göre ekim yapamaz. 800 liraya yonca alıyoruz. Bu fiyat nasıl ucuzlayacak. Bunlar pahalı olunca biz etin fiyatını nasıl düşürelim” dedi.

“TAVUK FİYATI ETLE YARIŞIYOR”

Çelik; “Kasaplarda şuan için et fiyatı yem fiyatlarına bakarak normal ama marketlerde baya yüksek. Onun nedeni de eti çeşitlendiriyorlar. Eti bölümlere ayırıp fiyatlandırıyorlar. Markette bir tavuğun fiyatı 15-20 lira neredeyse et fiyatına yakın. Vatandaşlarımız isterlerse ucuz olan yerlerden de alabilir ama bir vatandaş et almak istiyorsa eti kasaptan alacak. Marketten et yenmez. Orada satılan etler şoklu et, beklemiş et ama kasap öyle değil. Kasap günlük kesiyor günlük satıyor bu et kasaptan yenir. Markette satılan etin çoğu dışarıdan geliyor. Birde eti birbirine katıyorlar, ne aldığınızı da bilemiyorsunuz ama kasap da öyle mi? Gözün görerek yerli malınızı alıp yiyorsunuz. Marketlerde satılan eti kimse buradan almıyor. Diğer illerden alıyor ama Kırşehir’in eti de Türkiye’de bir numara. Onun içinde kalite arıyorsa bir vatandaş kasaptan etini alacak. Büyük şehirlerde özellikle adamlar levha asıyorlar Kırşehir eti diye. Bunun fotoğrafını çekip de gösterenler var. Markette ki et dışarının eti. Ne olduğu da bilinmiyor. Nerede kesildi, nasıl kesildi hiç biri bilinmiyor. Bizim buralarda membalarımız var orada kesiliyor. Ayrıca Kasapta et çok beklemez en fazla 2- 3 gün. Kasapta ne kadar et gidiyorsa ona göre hayvan keserler. Kasap kendi satışına göre dana keser. Etten anlayan bir insan zaten eti marketten almaz” şeklinde konuştu.

HABER SERHAT ERDOĞAN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On