Kırılgan Beşli Nedir ?

16 Ağustos 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Kırılgan Beşli Nedir ?

Vatandaş için yeni bir ekonomik kavram gibi görünse de aslında yeni değil ;

Morgan Stanley’in ( ABD’ li yatırım bankası ) 2013 Ağustos ayı ekonomi raporunda kırılgan beşli diye bir ülke gruplandırması ortaya atılmıştır.

Cari açıklar ve yüksek kredi seviyelerinden ötürü, kırılgan beşli olarak adlandırılan bu grupta Hindistan, Brezilya, Endonezya, Türkiye ve Güney Afrika yer alıyordu.

Bir zamanlar BRIC ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin) yükselen piyasaların en parlak örnekleri olarak lanse ediliyor, bunların arasına zaman zaman Türkiye, Güney Afrika, Meksika, Endonezya gibi ülkeler de katılıyordu. Şimdi bunlardan Çin, Rusya ve Meksika dışındakiler , kırılgan beşli grubunda bulunuyor.

Gelişmekte olan bu ülkeler, para birimleri açısından dünyanın en kötü performansını sergileyen ekonomilerdir. Bu para birimleri, Türk LİRA’ sı ile birlikte, Brezilya REAL’ i ,Güney Afrika RAND’ ı, Hindistan RUPİ’ si ve Endonezya RUPİAH’ ı dır.

Bu ülkelerin aslında çok farklı özelliklere sahip olmalarına rağmen ortak noktalarının ise, Fed’in ( ABD Merkez Bankası’nın ) dolanımda olan para miktarını kısması ve tahvil alımlarını azaltmaya başlamasının ardından, gelişmekte olan bu ekonomiler; faiz oranlarının küresel olarak artması ile zarar görmüş ve cari işlem açıklarını finanse etmekte daha da zorlanmışlardır.

Fed’in parasal genişleme programıyla kredilerin arttığı ve cari açığın yüksek olduğu Hindistan, Endonezya, Brezilya, Türkiye ve Güney Afrika’nın içinde yer aldığı “Kırılgan 5’li” grubuna; Arjantin, Rusya ve Şili’nin de eklenmesiyle “Kırılgan 8’li” oldu. Bazı kaynaklar da bu diğer üçlü ülkeler…Macaristan, Polonya ve Şili olarak belirtilmektedir.

( Bloomberg HT / 2014 )

Kırılgan 8’li, ekonomik durumlarındaki bozulmanın temel bu ülkelerin çoğunun düşük reel kur, yüksek reel faiz, mali disiplin ve yapısal reform gibi tüm zorlu politika adımlarını aynı anda atmalarının gerekmesinden kaynaklandığını bilinmektedir.

Merkez bankalarının sıkılaşmaya gitmesiyle yatırımcıların bu ülkeleri riskli görülmekte ve likiditenin daraldığı bir dünyada sermayenin artık bu ülkelere gitmekten vazgeçmesi veya mevcut yabancı sermaye çıkışları bu ekonomileri daha da finansal kırılganlığa sürüklemektedir. Bu ülke ekonomilerinin ilerideki dönemlerde dış finansman ihtiyaçlarında önemli artışlar olacağı ve kolay para politikasını terk etmesi halinde gerekli dış finansmanı bulmakta çok zorlanacakları tahmin edilmekte ve bu ülkelerin bazılarında gelecek ile ilgili siyasal belirsizliklerin ortaya çıkması da risklerin artmasına yol açmaktadır.

Dış borçlarını mevcut rezervleri ile karşılayabilme güçlerine bakıldığında Türkiye Kırılgan Sekizli’nin en kırılganı olarak belirtilmektedir.

Kaynak: döneme ait çeşitli basın organları

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com