KIRGARAT-C Başkanı Yanık, “Yerel Basın Zor Durumda”

12 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
602 defa okundu.
KIRGARAT-C Başkanı Yanık, “Yerel Basın Zor Durumda”

CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya gelerek ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

KIRGARAT-C Başkanı Yanık, “Yerel Basın Zor Durumda”

Bir Otelde düzenlenen Ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirme toplantısında Kırşehir Gazeteciler Radyocular Televizyoncular Cemiyet Başkanı, 40 Arena Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Sait Yanık, Yerel Basının son günlerde yaşadığı zorlu süreci ele alarak, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Metin İlhan, İstanbul CHP Milletvekili Özgür Karabat ve sivil toplum kuruluşlarına çözüm önerileri sundu.

“BÖYLE GİDERSE BİRÇOK KURUM KAPIYA KİLİT VURACAK”

Sivil Toplum kuruluşlarının da ilimizde bulunan sorunlarını dile getirdiği toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanımız, KIRGARAT-C Başkanı Sait Yanık, Döviz kurunda ki bu dalgalanmaların böyle giderse birçok kurumun kapısına kilit vurmak zorunda kalacağını söyledi. Yanık, “Her sektörde olduğu gibi, bizim gazeteler ve Televizyonlarda büyük sıkıntımız var. Döviz artışı hepimizi etkiledi. Yılbaşı sonrasına kadar bu döviz artışı bu şekilde giderse birçok gazete ve televizyonun kapatacağını ve kapısına kilit vuracağını düşünüyorum” dedi.

YANIK, TÜM BASININ DİLİ OLDU

Yerel Basının yaşadığı zorlu süreçte tek yürek olan Yanık, yaşanan bu zorlu süreci dile getirirken, tüm basının ortak dili oldu. Resmi ilan konusunda sıkıntılarımız var diyen Yanık, “Resmi ilanların fiyatı arttı ama sütun sayısı düştüğü için eskisine nazaran daha kötü hal aldı. KÖYDEZ gibi programların resmi ilan statüsüne alınması, ilçe ve İl Belediyelerinin 3 teknik usulünden vazgeçilerek yine aynı şekilde resmi ilan olarak verilmesi, SSK ve vergi muafiyetinin giderilmesi, Basın İlan Kurumu şubesi olan yerlerde Basın İlan Kurumu tarafından ucuz krediler veriliyor, bu kredilerin Valilikler tarafından da İlan alan kurumlara da Basın İlan Kurumu aracılığıyla düşük faizli kredilerin verilmesini talep ediyoruz.  Düşük krediler Basın İlan Kurumu Şubesi olan yerlerde veriliyor. Kırşehir Şubesi yok. İlimizde bulunan Gazete sahiplerine ve Televizyon sahiplerine valilik aracılığı ile bizlere de verilmesini istiyoruz”

YEREL BASIN SORUNLARINA ÇÖZÜM İSTİYOR!

Gazetenin en büyük gideri olan Kâğıt ve kalıp süspansiyonlarının uygulanması, özelleştirilen Kâğıt Fabrikalarının tekrar faaliyete geçirilmesi, Gazetecilere ve kırtasiyelere düşük oranda verilmesini talep ediyoruz diyerek Tüm Yerel Basının Ortak dili olan Başkan Yanık, “Belediyelerin, Ticaret ve Sanayi Odalarının, Esnaf Odaları Birliğinin, Gazeteci ismi ayırt edilmeden abone olunmasını talep ediyoruz. Bir gazete sahibinin yanında kişi istihdam ediyorsa, o gazeteye abone olunmasını talep ediyoruz. Yanında işçi istihdam etmeyen kuruluşlara abonelikler yapılıyor. Bizde bunu istemiyoruz. Elbette onlarda geçinecek ama biz en az kurumumuzda 5-6 işçi istihdam ediyoruz. Sigortalarını yatırıyoruz. Bizim sektörde bu önlemler alınmazsa birçok kurum kapıya kilit vuracak ve bu da büyük bir işsizliğe yol açacak” diye konuştu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN