KİRALAR ARTTI, KİRALIK ARAYANLAR YANDI

31 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
460 defa okundu.
KİRALAR ARTTI, KİRALIK ARAYANLAR YANDI

kira

Kırşehir’de uçuk meblağlarda seyreden kiralar hem ev arayan vatandaşı hem de kirada oturmak zorunda kalan öğrencileri büyük sıkıntıya sokuyor.

 

Kırşehir’de kira fiyatları üniversiteli öğrencilerin gelmeye başlamasıyla birlikte arttı. Ahi Evran Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerin kayıtlarını yaptırdıktan sonra kalacak yer bulmak için ev aramaya başlamasıyla birlikte ev kiralarında gözle görülür artış oldu.

Üniversite eğitimini Kırşehir’de yapacak öğrencilerin gelmesini fırsat bilen ev sahipleri, kiralarda fiyat artışına gitti, öğrenciler ise ev tercihinde özellikle merkeze yakın ve merkezdeki evler tercih ediyor.

Eşyalı evlerin 600 ile 800 TL arasında kiraya verildiği Kırşehir’de, eşyasız olarak 400 ile 600 TL arasında kiralık evler bulunuyor.
Yurt ve apart sayısının yetersiz olması nedeniyle ev arayışına giren öğrenciler, fiyat artışı ile birlikte sıkıntı çekiyor. Öğrenciler maddi anlamda birbirlerine destek olmak amacıyla 5-6 kişilik gruplar halinde ev tutuyor.

Kırşehir’de kira fiyatlarındaki artışla ilgili bilgiler veren Kırşehirli emlakçı Ali Aslan, “Kira fiyatlarında artış var. Öğrencilerin de Kırşehir’e gelmesiyle kira fiyatlarında büyük bir artış yaşanıyor. Talepten dolayı da artış söz konusu. Öğrenciler genellikle apartları tercih ediyor. Apartlar da dolduğu için evlere yöneliyorlar. Bu da fiyatlarda artış olmasına neden oldu. Fiyatlar 400 ile 600 arasında değişiyor. Tek olarak tutulan evler 1+1 ve bu şekildeki evler de yok denecek kadar az durumda. Eşyalı evler daha çok tercih ediliyor. Öğrenciler için eşya almak bir külfet oluyor ve eşyalı evi tercih ediyorlar. Fakat eşyalı evler de çok az bulunuyor. Eşyalı evlerin fiyatları da 600 ile 800 TL arasında oluyor” ifadelerine yer verdi.

Öğrenciler hem sıkıntılı hem şikayetçi

Öğrenciler ise kiralardaki artıştan oldukça şikayetçi. Türkiye geneline baktıklarında en pahalı kiraların ve en pahalı ev satışlarının Kırşehir’de olduğunun altını çizen öğrenciler, bir kaç arkadaş bir olup da kiralık buluyoruz. Bir öğrenci olarak tek başınıza burada kirada oturmak çok zor. Şansı olup da apartlarda yer bulanlar iyi durumda, ancak apartlarda yer olmayınca bir de apart ve yurtlar yetersiz olunca mecbur kiralara koşuyoruz. Ev sahipleri de bun fırsat bilerek, bir de dışarında gelen yabancı olduğumuzu öğrenince fiyatlarda uçuk meblağlar söylüyorlar. Hatta öğrenciyiz diye evini kiralamak istemeyenler de dahi oluyor.” diyerek dert yandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN