Kira Arttıkça Esnaf Kepenk Kapatıyor

20 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
392 defa okundu.
Kira Arttıkça Esnaf Kepenk Kapatıyor

 

Kiraların artmasıyla birlikte birçok işyeri kepenk kapatıyor.

Kira Arttıkça Esnaf Kepenk Kapatıyor

Gelir yüksekliklerinin ödenmesiyle beraber esnafın daha güzel paralar kazanabileceğini söyleyen Kırşehir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Murat Zobu, esnafın kepenk kapatmasının nedenleri arasında kirada oturan esnafların ödemelerinin uçuk fiyatlarda olmasına işaret ediyor.

“KÜÇÜK ESNAFA KORUMA TEDBİRLERİ ALINMALI”

Küçük esnafa karşı koruma tedbirlerinin alınmadığından yakınan Zobu, “Her yıl daha güzel olacak diye her yeni yıla bir ümitle giriyoruz.  Yasalar değişecek. Özellikle anayasada 173. Madde de ki küçük esnaf ile ilgili istediğimiz koruma tedbirlerinin alınmadığını görüyoruz. Şehir de değişen modernleşme, şehir planının değişmesi, şehrin daha modernleşmesiyle beraber bizim iş yerlerimizde değişime uğruyor. Bunların en başında değişen kira, kirada oturan esnafların ödemeleri uçuk fiyatlarda olması. Çok yüksek uçuk fahiş fiyatlara ulaşıyor. Burada bizim istediğimiz nedir, tabi ki mülk sahipleri de kazanacak ama tedbirler alınırken modernleşme, gelişme, çağa ayak uydurulurken burada ki esnafın durumu da göz önüne alınmalıdır. Esnaf ta buna göre şekillenmelidir. Bu gelir yüksekliklerin ödenmesiyle beraber esnaf daha güzel paralar kazanabilir, daha iyi kazançlar elde edebilir”

” SADECE TÜRKİYE’ DE KİRA GELİRİ DEĞİL HAKSIZ KAZANCIN ELDE EDİLDİĞİ BİR ORTAM OLUŞMAYA BAŞLADI”

“Başta gelir yönetimi olmak üzere küçük esnafın kazancını arttıracak önlem, tedbir ve çalışmayla yardımcı olmaları gerekir.  Ama Henüz tam anlamıyla bunu da gerçekleştirmiş değiliz.  Ama bu şehrin gelişimiyle alakalıdır. Kira gelirleri yüksekliğine bakanlık nasıl bir çözüm getirir diyerek girişimlerimiz oluyor. Ama maalesef sıkı bir denetim sıkı bir kontrol olmadığı için sadece Türkiye’ de kira geliri değil haksız kazancın elde edildiği bir ortam oluşmaya başladı. Bu anlamıyla sadece Kırşehir değil, Türkiye genelinde de sadece küçük esnaf değil kira gelirleri açısından iş yerlerin de ki düşüşüyle ilgili bir sıkıntı var.  Kırşehir de zaten en büyük gözle görülen durum hangi caddeye bakarsanız bakın kira giderlerin de kontrolsüz bir artış ve buda birçok esnafın kepenk kapatmasına yer değiştirmesine özellikle iş yapamamasından dolayı kepenk kapatmasına neden oluyor”

“TEMENNİMİZ KİRA BEDELLERİNİN ALT SEVİYEYE DÜŞMESİ”

“Bir heyecanla bir zevkle açtığı işyerini 3-4 ay sonra kapatmak zorunda kalıyor.  Aslına bakacak olursak şehir için bu da bir kayıp oluyor. 3 ay önce cadde de gördüğünüz işyerini 3-4 ay sonra göremiyorsunuz. Tabi ki buna da yetkililerimizin bir çözüm bulmaları gerekiyor. 2018’in ortasındayız temennimiz inşallah kira bedelleri alt seviyeye düşer. Bu da tabi karşılıklı olacak. Mülk sahiplerinin de bir şey kaybetmesini istemiyoruz ama bir denge olmalı. 1500 lira kazanan bir insanın 6000 lira kira vermesi çok adaletsiz.  Emlakçılar, bayındırlık bakanlığı, istihdam bakanlığı bunu çok iyi biliyorlar. Sayısal değerlerini de, maddi değerlerini de daha iyi tespit edecekler.  Bura da küçük esnafta aylık kazandığı, bizim aylık kazancımız 9000-10.000 lira gibi brüt kazancı olan bir işyerinin ödeyeceği bedel 3000 lirayı geçmemeli diye düşünüyorum”

“PERAKENDE YASASININ DÜZENLENMESİ GEREKİYOR”

“Tabi ki yeni kurulan kabineyle biz her yıl umutlanıyoruz. Her yeni yıla umutla giriyoruz, her yeni kurulan kabine, her yeni kurulan hükümetten istediğimiz bulunduğumuz kurum başta temsilini göz önüne alarak umutlarımızı diri tutuyoruz. Bu anlamda özellikle perakende sektörünün yasasının düzenlemesini istiyorum. Yani bunu her yıl dile getiriyoruz. Her vekillerle her siyasilerle bir araya geldiğimiz de ağzımızdan çıkan cümle bu oluyor bizim. Perakende yasasının düzenlenmesi gerekiyor.  Bu talebimizin karşılanması zor gibi bunu söylemektende çekinmiyorum. Umudumuz var ama bu talebimizin karşılanması kısa vadede çözülmesi zor. Bizim sektörümüz de siyasetçiler bu işin içerisinde yani, herhangi bir zincir mağazanın içinde siyasetçi bir kurucu var.  İş böyle olunca benim istediğim perakende yasası çıkmaz. Kırşehir de şuan da merkez de 17 tane bim market var. 21 tane A 101 var. 11- 12 tane şok var.  Yerelleri saymıyoruz”

“ÇOK CİDDİ BİR DENETİMSİZLİK VAR”

“Burada da bir talep doğuyor, yeni hükümet, yeni bakanlık ve yerel yöneticilerden istediğimiz ruhsat sınırlandırılması. Kapatın demiyoruz, açmayın artık sizin de gücünüz yetmez. Yerel yönetimler de bu anlamda güçsüzleştirildi. Yeni çıkan belediye yasaları ile ruhsat sınırlandırılması olabilir. Yada Küçük esnaf korunacaksa eğer, bakkallarda her şeyi satabilsin. Sadece bakkal değil tabi ayakkabıcı, kunduracı bu insanlarda iş yapamıyor. Günümüze geldiğimizde 37 tane esnaf kuruluşu kaybolmuş, yok olmuş. Bunun temel nedenleri var kimi çağa ayak uyduramıyor ama bunun en etkin nedenlerinden biri ise büyük avm, zincir mağazalarından çıkıp her işi yapıyor olmasıdır. Yasa onlara yönelik olarak düzenliyor. Kredi vermekle olmuyor vergi katsayısı düşürülsün, SSK primlerimle kdv %18 den %5 e çekilsin. Esnafların durumu ancak o şekilde düzelir”

“ULUSAL ZİNCİR MAĞAZALARINA SINIRLANDIRMA GETİRİLMELİ”

“En büyük isteğim ve beklentim perakende yasasının çıkması. ulusal zincir mağazalarına sınırlandırma getirilmesini istiyoruz. Bu şu anda ki seçimler de bizi yönetenlerden, bağlı olduğumuz tüm kuruluşlardan talebimiz bu olur. O hal kaldırılmalıdır. Ülkemizin gelişimi açısından baktığımız da siyasetçilerimizi gördüğümüz de konuşmalarında yabancı yatırımcılar var. Türkiye’de şu gerçeği kabul etmeliyiz, yabancı sermayeci bura da yatırım yapıyor ve onlarında üretime yönelik yatırımlar yapmasını isterim. Yoksa ülkemde kendi öz sermayemle yönetilmesini isterim. Ülkemizin de bir gerçeği var bu anlamda öncelikle ekonomik limanın ortamının güveni oluşması için OHAL’in kalkması lazım. Yani kurum ve kuruluşlarda bulunan insanların daha rahat olması lazım. Bu baskının üstümüzden kalkması şart” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On