KİMLİKTE  ARTIK  BEKAR YAZMAYACAK

6 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
580 defa okundu.
KİMLİKTE  ARTIK  BEKAR YAZMAYACAK

640x360_0ed9fdb9-88a5-41ec-b94a-b7d1fd0ad45dKırşehir’de evli olmayanların nüfus cüzdanlarının medeni hali bölümüne artık “bekar” yerine şapkalı “a” harfi kullanılarak “bekâr” yazılacak.

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün aldığı karar doğrultusunda 30 Haziran’dan bu yana Kırşehir’de evli olmayan kişilere medeni hali bölümünde “bekâr” yazan nüfus cüzdanları verilmeye başlandı.

Uygulamayı değerlendiren Selçuk Üniversitesi Türk Dili Okutmanı Şakir Tuncay Uyaroğlu, “Bekâr kelimesinin manası ‘evlenmemiş kimse’. Bekar ise bir müzik terimi” diye konuştu.

İsimlerde de şapka kullanımı olduğunu belirten Uyaroğlu, “Ayrıca şapka eksikliği nedeniyle telaffuz

ve anlamından farklı şekilde ve anlamından farklı şekilde yazılan isimler de aslına uygun şekilde yazılıyor. Örneğin Kamil değil Kâmil, Kamuran değil Kâmuran, Nazım yerine Nâzım yazılıyor” dedi.

Türk Dil Kurumu (TDK), 2013 yılında, nüfus cüzdanlarındaki bilgilerin yazılımında düzeltme işareti kullanımının bazı nüfus memurları tarafından yasak olduğu gerekçesiyle reddedilmesi üzerine, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Yazım Kılavuzu’nun dikkate alınmasını istemişti.

TDK Yazım Kılavuzu’na göre, Türk halkının yaygın kullandığı ve düzeltme işareti olması gereken isimler arasında ”Kâmil”, ”Halûk”, ”Kâzım”, ”Lâle”, ”Nalân”, ”Âşık”, ”Âlim”, ”Nigâr”, ”Elâzığ” ve ”İslâhiye” gibi birçok kelimenin yer aldığına işaret edilmişti.

Bunun üzerine harekete geçen Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün,Kırşehir’de  il ve ilçe nüfus müdürlüklerini, düzeltme işaretlerinin kullanımıyla ilgili yazı göndererek uyardığı belirtilmişti.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN