KETEM’ Uyarılarına Dikkat!

13 Aralık 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
39442 defa okundu.
KETEM’ Uyarılarına Dikkat!

Halk Sağlığı Müdürü Dr.Bekir Demirbaş KETEM hakkında bilgiler verdi.

KETEM' Uyarılarına Dikkat!Halk Sağlığı Müdürü Dr.Bekir Demirbaş KETEM hakkında bilgiler verdi.

Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinin (KETEM) adını kullanarak dolandırıcıların evlere girmek istedikleri veya ücret talep ettikleri söyleyen Demirbaş;”Kanser tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bıraktığı sakatlıklar yanında, öldürücülüğü ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ölüm sebepleri sıralamasında kalp damar hastalıklarından sonra 2. sırada yer almaktadır. Çağın en korkulan hastalıklarından biri olan kansere karşı çaresiz değiliz.” diye konuştu.

Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi, İl Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı modern tıbbın bilgi ve olanaklarını kullanarak insanların sorularına tatminkâr cevap bulabilecekleri, sağlıklarını güvenle teslim edebilecekleri bir merkez olarak hizmet vermeye devam etmektedir.KETEM’de Yürütülen Kanse
r Tarama Hizmetleri ile ilgili açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir DEMİRBAŞ Meme Kanseri Taraması:40-69 yaş arasındaki kadınlara meme muayenesi yapılmakta ve mamografi filmi çekilerek,Rahim Ağzı Kanseri Taraması:30-65 yaş arasındaki kadınlara muayene ve pap smear testi ile Kalın Bağırsak Kanseri Taraması:50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde dışkıda gizli kan testi ve Prostat Kanseri Taraması:50 yaş üstü erkeklerde PSA testi ile bakılmakta olduğunu dile getirdi.
Bu hizmetlerin KETEM binasında yapıldığı evlere tarama için gidilmediği  ve yürütülen bütün işlemlerin ücretsiz olduğu belirtilmektedir. KETEM adını kullanarak evlere girmek isteyenler veya ücret talep edenlere vatandaşlarımızın itibar etmemesi ve 155 polis hattını arayarak ihbar etmeleri gerekmektedir.
Amaçlarının  kansere yakalanan insanları erken teşhis edip tedavi şansını artırmak olduğunu söyleyen Demirbaş , “Ülkemize büyük bir yük olan tedavi masraflarının en aza indirgenmesine yardımcı olmak olup KETEM adının bu şekilde çirkin olaylara malzeme olmasından büyük üzüntü duymaktayız.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN