KERVANSARAY MAHALLESİNDE OCAK AYINDA BADEMLER ÇİÇEK AÇTI

23 Ocak 2023
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
779 defa okundu.
KERVANSARAY MAHALLESİNDE OCAK AYINDA BADEMLER ÇİÇEK AÇTI

KERVANSARAY MAHALLESİNDE BADEMLER ÇİÇEK AÇTI

https://www.kirsehirarenagazetesi.com/wp-admin/post.php?post=107390&action=edit

Kırşehir’de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonrasında badem ağaçları 2 ay erken çiçek açtı. Ağaçları gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi.

 Sıcaklıkların OCAK ayı olmasına rağmen ani yükselişine aldanan meyve ağaçları çiçek açtı. Kırşehir Kervansaray Mahallesinde 900 Rakımlı Yüksek yerde hava sıcaklıklarına aldanarak çiçek açan badem ve Erik ağaçları ise görenleri şaşırttı. Normal şartlarda Mart ayından itibaren çiçek açmaya başlayan badem ve Erik ağaçları, 3 ay erken çiçek açtı. Ağaçların erken çiçek açmasına şaşıran vatandaşlar ise erken çiçek açmanın ağaçlarda meyve oluşumunu olumsuz etkileyeceğini söylediler.

“Bir günde 4 mevsim yaşıyoruz”

Çiçek açan ağaçlarını gördüğünde şaşırdığını ifade eden A.Çalışkan adlı mahalle sakini, “Bu mevsimde beklemiyorduk mart yada nisan ayında açması gerekirken bu mevsimde açtı. İklimlerimiz değişiyor, küresel ısınmadan dolayı günü gününe uymuyor, bir günde 4 mevsim yaşıyoruz” dedi.

“Havaların sıcak olmasından dolayı ağaçlar aldanıyor”

Sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sebebiyle ağaçların çiçek açtığını söyleyen A.Çalışkan adlı vatandaş ise, “Ağaçların erken çiçek açması mevsimlerin normal gitmemesidir. Normalde mart ayının sonunda nisan ayına doğru açması gerekirken, havaların sıcak olmasından dolayı ağaçlar aldanıyor. Normalde bu ağaçların bu mevsimde açmaması gerekiyor bu mevsimde açtığı zaman çiçeklerin yanma durumu meydana geliyor ve meyvelerin az olmasına sebep oluyor.kiraz ve Zerdali gibi meyve ağaçları var onlarında henüz çiçekleri açmadı.” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN