KENTLEŞME SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİNİ ANLATILDI

14 Nisan 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
259 defa okundu.
KENTLEŞME SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİNİ ANLATILDI

2 (3)

Prof. Dr. Ruşen Keleş Günümüzde Kentleşme Sorunları ve Çözümlerini Anlattı

Ahi Evran Üniversitesindeki öğrenci toplulukları kişisel gelişimlerini sağlayacak toplumsal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri Ahi Evran Üniversitesinin akademik ve idari personelinin desteği ile sürdürüldüğü belirlendi. Öğrenciler, bu topluluklar bünyesinde düzenledikleri etkinliklerde organizasyon becerilerini, iletişim, liderlik, sosyal ilişkiler, takım çalışması gibi konularda yetkinliklerini geliştiriyor, proje yönetiminin her safhasını deneyerek öğrenme ve iletişim ağlarını geliştirme fırsatına sahip oldukları bildirildi. Bu çerçevede Ahi Evran Üniversitesi öğrenci profilini ortaya koyan topluluklardan Aktif Fikir Topluluğu tarafından 13 Nisan 2016 tarihinde “Günümüzde Kentleşme Sorunları ve Çözümleri” konulu bir konferans düzenledi. Konferansa konuşmacı olarak Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruşen Keleş katıldı. Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda düzenlenen konferansa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Aktif Fikir Topluluğu Akademik Danışmanı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Azize Serap Tuncer, Prof. Dr. Ruşen Keleş’in kentleşmeye adanmış bir yaşamı simgelediğini, kentleşme denildiğinde en önemli isim olduğunu ifade ederek kentin çok önemli bir olgu olduğunu vurguladı. Yaşam içerisinde hemen her noktada kentleşme ile ilgili sorunlar, kent siyaseti, kent ekonomisi, kentsel toprak bölüşümü gibi kavramların önemli bir yeri olduğunu belirten Tuncer, herkesin yaşamın diğer alanlarında kentsel sorunlar ve kentsel siyasalarla karşılaşılacağını söyledi.

Kentleşmede planlamanın önemine değinerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Ruşen Keleş ise bu açıdan belediyelere çok iş düştüğünü söyledi. Artan nüfusun ihtiyaçlarının karşılanması için kentlerin planlı bir şekilde ele alınması gerektiğini ifade eden Keleş, kentleri yönetme sorumluluğunu kendilerine vermiş olunan belediyelerin bu işleri yaparken riayet etmek zorunda oldukları kurallar hakkında bilgiler verdi.

Sorunların çözümünde önem taşıyan faktörün insanların yetişme tarzı ve kültür düzeyi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ruşen Keleş, çözümün eğitimle çok yakından bağlı olduğunu, örgün ve yaygın eğitim araçlarından faydalanılarak gençleri aydın kişiler yapılması gerektiğini söyledi. Konferans, Prof. Dr. Ruşen Keleş’in öğrencilerden gelen soruları cevaplamasının ardından sona erdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN