KENT KÜLTÜR-TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

29 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
560 defa okundu.
KENT KÜLTÜR-TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

Kırşehir’de 1960-1977 Yılları Arasında Hakimlik Yapan Mehmet Amcaoğlu’nun Oğlu,  Gayrimenkul Danışmanı Nuri Amcaoğlu’nun Bir Hobi Olarak 30 Yıldan Bu Yana Biriktirdiği Antika Ürünler Şimdi Bir Özel Müze Açacak Zenginliğe Ulaşmış Bulunuyor.;

KENT KÜLTÜR-TARİHİNE IŞIK TUTUYOR

Kırşehir ve civarına ait Çok eski kullanım eşyaların toplandığı Emlakçı Dükkânında, silahlardan, eski paralara, lambalı amfilerden eski plaklara ve yaklaşık 150 yıllık Mutfak ürünlerine kadar her şey bulunuyor.

Oldukça geniş bir koleksiyona sahip olan Gayrimenkul Danışmanı Nuri Amcaoğlu’nun yaklaşık 30 yıldır biriktirdiği antika ürünleri iş yerinde muhafaza ediyor ve ilerleyen süreçte Müze açmayı düşündüğünü söylüyor.

160 YILLIK GEÇMİŞİ OLAN EŞYALAR

En eski eşyanın 160 yıllık bir geçmişe dayandığını belirten Amcaoğlu, antika ürünlerine gözü gibi bakıyor. Her geçen gün antika ürünlerine ilaveler yaparak onlarca ürünü bulundurduğu iş yerinde 160 yıllık antika ürünler var. Eski tüfekler, bıçaklar, bakırlar, ibrikler, sağanlar, isli lambalar, orak ve daha birçok antika ürün bulunduruyor.

“MÜZE AÇMAK İSTİYORUM“

Biriktirdiği Antika ürünleri Müzeye Çevirmeyi düşünen Amcaoğlu, “Yaklaşık 30 yıldır ben bu malzemeleri topluyorum. Sergi amaçlı bu malzemeleri burada kullanıyorum. İllerde bunları teşhire yönelik bir projem var. Aldığım malzemelerin %90’nı para ile alıyorum, geri kalanları ise tanıdık arkadaşlardan hediye geliyor. Bunlar daha çok Osmanlı döneminin Mutfak malzemeleri ve evde kullanılan malzemeler. Bendekiler bakır ağırlıklı. Bunları muhafaza ediyoruz. 50-60-100-160 yıllık malzemeler var. En eskisi, Konaktan çıkarılan 160 yıllık Vitrin. Bu vitrini arkadaşlardan ben aldım. Kırşehir’de de tarihi konak pek kalmadı. İş yerimizde muhafaza ediyoruz. İlerde yer açarsam orada Müzeye Dönüştürmeyi düşünüyorum. İş yerimize gelen 70-80 yaşında ki Müşterilerimizin tamamı bu ürünleri kullanmış. Şu anda tamamen sergi amaçlı. Artık günümüzde mutfaklarında görmek pek mümkün değil. Para karşılığı isteyen çok oluyor ama vermiyorum. Benzerleri Ürgüp Göreme’de çok fazla. İsteyen olduğunda oraya yönlendiriyorum”

“ANTİKAYA OLAN MERAKIMIZ ÇOK”

Hiçbir maddi amaç gütmeden tamamen manevi duygularla Antika ürünleri biriktirdiklerini anlatan 80 yaşında ki, Sabri Dinç ise, “Eskiden şerbetlik derlerdi. Yaklaşık 150-160 yıllık eşyalar var. Eskiden Kırşehir’de çok fazla konak bulunurdu. Şimdiler de konak kalmadı. Antikaya olan merakımızı bilen arkadaşlar da diğer şehirlerden gelirken antika ürünler getiriyor. Hiçbir maddi amaçlı değil tamamen manevi duygularla bunları topluyoruz. İsteyenler çok oluyor”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On