“KENDİLERİNİ YORMAYACAK ŞEKİLDE YÜRÜYÜŞ YAPMALILAR”

8 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
“KENDİLERİNİ YORMAYACAK ŞEKİLDE YÜRÜYÜŞ YAPMALILAR”

“KENDİLERİNİ YORMAYACAK ŞEKİLDE YÜRÜYÜŞ YAPMALILAR”

Meslekte 40 yılı geride bırakan ve 40 yılın 35 yılını Kırşehir’de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak tamamlayan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Operatör Doktor Kubilay Dündar, emekli olduktan sonra kendi özel muayenehanesini açtı. Dündar, 1 Ekim’den itibaren kendi Özel muayenehanesinde kadın hastalıkları uzmanı olarak çalışmaya başladığını bildirdi.

“BİZDEKİ SİSTEM MAALESEF DÜZGÜN OLMADIĞI İÇİN BU KARGAŞALAR YILLARDIR HEP AYNI”

Mayıs ayından itibaren emekliye ayrıldığını söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dündar, “1 Ekim’den itibaren de kendi özel muayenemde tekrar kadın hastalıkları uzmanı olarak çalışmaya başladım. Kırşehir’de esasen doktor sayısı yeterli, ama maalesef randevu sisteminden kaynaklanan bazı sorunlar var. Herkes istediği anda muayene olmak için gelmek istiyor, hâlbuki bunun bir yolu olmalı çok özel ve çok acil durumu olmadıkça, önce muhakkak aile hekimlerine gidilmeli, orda çözülmeyen durumlarda hastaneye müracaatın yapılması önemli. Bir bakıyorsunuz aynı anda aynı hasta bir gün içerisinde 3 aynı branşta doktoru gezebiliyor, bunun önüne geçilmesi lazım. Bunun önüne geçilmedikçe herkes kafasına göre davrandığı sürece bu kargaşanın önüne geçmek mümkün olmuyor.  Kargaşa olunca sıra alamama ortaya çıkıyor. Doktorların yükü de fazla oluyor. Bir hastaya ayrılan süre minimum 10 dakika olması lazım. Bir doktora 90 – 100 kişi muayeneye gelirse muayenenin kalitesi de düşüyor, hasta muayene olduğunu da anlamıyor. Doktor rahat rahat hastayı dinleyecek bir vakit ayırıp ta, güzel muayene yapamıyor. Bizdeki sistem maalesef düzgün olmadığı için bu kargaşalar yıllardır hep aynı. 2 doktor varken ki durumla, 10 doktor varken ki durumun hiçbir farkı yok. Hâlbuki gidiyoruz yurt dışına randevu almadan kimse hastaneye gelemiyor, ne koridorlarda kalabalık var, ne acilde kalabalık var. Her şeyi öyle güzel raya oturtmuşlar ki tıkır tıkır işliyor her şey. Maalesef bizde ise 112’de bile %90’nı sahte ihbarlar gerekli olmayan müracaatlar yapılıyor” dedi.

HAMİLE BİR KADIN NE YAPMALI?

Hamile bir kadın hamile olduğunu anlar anlamaz, özellikle beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Jinekolog Operatör Doktor Dündar, “Hamile kadınların hamur, yağ, şeker gibi zengin Türk diyetinden muhakkak kaçması lazım. Gebenin baş düşmanı hamur, yağ, şeker ve aşırı tuz kullanımıdır. Bunun yerine bol proteinli gıda, bol süt tüketimi ve gebelikte kullanılması gereken, vitamin ve mineralleri çok düzgün bir şekilde alması gerekiyor. Türk toplumunda yer edinen yemekleri,9 ay boyunca dikkat ederek az tüketmeleri gerekiyor. Buna uyanlar geçekten sağlıklı bir, gebelik süreci yaşıyorlar. Ne anne aşırı kilo alıyor, ne ödemler ne de tansiyonlar yükselmiyor. bebekte çok iyi yetişiyor ve ideal kilolarında, ideal boylarında doğuyor. Birde mümkün olduğu kadar ülkemizde yaygın olan akraba evliliklerin önlenmesi, hatta en aza indirilmesi daha iyi olur. En çok problemi genç yaştaki gebelerde, çok doğum yapmış yaşlı gebelerde rastlıyoruz.  Doğum doktoruyuz ama aile planlaması da çok önemli. Bireylerin istediği sayıda, istediği zaman bebek yapmaları hakları, ama bunu hiçbir zaman abartmamak gerekir. Her gebelikten sonra, en az 2 sene dinlenmek çok önemlidir. Sayı olarak ülkemizin ilerdeki nüfus sayısını dengede tutmalıyız. Bilinen hastalıklar sezeryanla doğumlar sayıyı azaltıyor, onun için herkes normal doğumu denemelidir”

HAMİLE KADINLAR SPOR YAPMALIMIDIR?

Dr. Dündar, “Gebelikte kendilerini yormayacak şekilde yürüyüşler yapmalarını tavsiye ediyoruz” diyerek Hamile kadınlar neler yapmaları gerektiğini anlattı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com