KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

13 Ağustos 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
271 defa okundu.
KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

BELEDİYE KAZI BÖLGESİNDE KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLADI. (ENDERHAN ÖZ/KIRŞEHİR-İHA)

Kalehöyük Bölgesinde Arkeologlar, Eskiden Okulun Olduğu Alanda Kazı Çalışmalarına Başladı

Yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgiler veren Arkeoloji Bölümü Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr Işık Adak Adıbelli, kalehöyük bölgesinde çalışmaların 2002 yılından bu yana devam ettiğini söyledi.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Adıbelli, “Ağustos ayı itibari ile çalışmalara başlanıldı. Çalışma alanı olarak eskiden okul olan bölge seçildi. İlk katman kaldırıldı. Çalışmalara yeni başlanıldığından modern bulgularla ortaçağ bulguları bir arada gelmekte, daha önceki bulgularla sonraki bulgular paralellik taşıyor.” dedi.

Aşağı katmanlara inildikçe tarihin bir çok evresine de ulaşılacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr Işık Adak Adıbelli, “Kırşehir Belediyesi, Valilik, Üniversite Rektörlüğü yapılan çalışmalara destek veriyor. Bizlerde bu kapsamda çalışmaları uzun soluklu değerlendiriyoruz. 2012 ve 2013 yıllarında höyüğün güney ve güney doğusunda yer alan plankarelerde yaklaşık 550 metre karelik alanda kazı çalışmaları gerçekleştirilirken, bu çalışmalar sonucunda höyükte Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma ve Hellenistik dönem tabakalarının varlığı ortaya konuldu.” diye konuştu.

Kırşehir Belediyesi ise kazı çalışmalarının yapıldığı alan üzerinde arkeopark projesini hayata geçiriyor. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı Bahçeci, “Bu proje ile Kalehöyük ve çevresinde arkeolojik ve kültürel değerlerin korunarak yaşatılması, alana getirilen yeni fonksiyonlarla Kalehöyük alanının Kırşehirliler tarafından kullanımının sağlanması, kazı evi ile arkeolojik çalışmalarda çıkarılan parçaların Kırşehir halkı ile paylaşılması, gençlerimizin ve çocuklarımızın kendi tarihi değerlerini koruması amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışmalarla kalenin turizme açılması ve şehrin ticaretine katkı sağlanması da hedeflenmektedir.

Proje çalışmaları kapsamında mevcutta Kızılırmak Lisesi’nin ve Aleaddin Kale Camii’nin bulunduğu arkeolojik kazı alanın yer aldığı 25 bin 500 metrekarelik bir alanda peyzaj düzenlemesi yapılacak.Kızılırmak Lisesi’sinin yerine kazı alanından çıkartılan parçaların sergilendiği bir sergi holü, satış birimleri, cafe, restoran, açık seminer alanı ve kazı evi atölyelerinden oluşan bir kazı evi, kazının yapıldığı alana bir korugan, dinlenme, piknik ve çocuk oyun alanları, çocuk eğitim alanları,tarih parkı, tematik parklar ve seyir terasları proje içerisinde tasarlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On