Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Maraş’tan Açıklama

23 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
395 defa okundu.
Kayseri Diş Hekimleri Odası Başkanı Maraş’tan Açıklama

kayseri-dis-hekimleri-odasi-baskani-maras-7898933_x_300Dişhekimleri Odası Başkanı Emrullah Maraş: “Yapılan araştırmalar, 7-14 yaş grubu çocuklarda yüzde 24,6 ile en çok ağız diş hastalığı görülmekte.”ifadelerini kullandı.

Kayseri’de Diş Hekimliği Günü dolayısıyla düzenlenen çelenk bırakma töreninde konuşan Kayseri (Kırşehir, Nevşehir, Niğde) Dişhekimleri Odası Başkanı Emrullah Maraş, ‘Diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının oluşma sebebinin başında, şekerli yiyecekler gelmektedir.

Kayseri’de Diş Hekimliği Günü dolayısıyla düzenlenen çelenk bırakma töreninde konuşma yapan  Kayseri (Kırşehir, NevşehirNiğde) Dişhekimleri Odası Başkanı Emrullah Maraş, “Diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının oluşma sebebinin başında, şekerli yiyecekler gelmektedir. Yapılan araştırmalarda, 7-14 yaş grubu çocuklarda yüzde 24,6 ile en çok ağız diş hastalığı görülmektedir. Bunu yüzde 13,8 ile göz hastalıkları takip etmektedir” ifadelerine yer verdi.

Diş Hekimliği Günü dolayısıyla Cumhuriyet meydanında bir araya gelen hekimler, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açıklama yapan Kayseri(Kırşehir, NevşehirNiğde) Dişhekimleri Odası Başkanı Emrullah Maraş, meslektaşlarının karşılaştıkları sorunlara değinerek, yönetmelikte düzenleme yapılmasını istedi. Son 10 yıllık süreçte, ağız ve diş sağlığında çocuklara verilen koruyucu tedavi hizmetlerinin yüzde 2 seviyelerinde kaldığını ifade eden EmrullahMaraş, Sağlık Bakanlığı‘nca yürütülen performans sisteminin de, kaliteli ağız diş sağlığı hizmetinin önünde engel teşkil ettiğini belirtti. Ağız ve diş sağlığına daha fazla önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Maraş, : “Yapılan araştırmalar, 7-14 yaş grubu çocuklarda yüzde 24,6 ile en çok ağız diş hastalığı görülmekte. Bunu yüzde 13,8 ile göz ve yüzde 9,4 ile enfeksiyon hastalıkları takip etmektedir. İleri yaşlarda ise, ağız diş hastalıklarının daha da arttığı görülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Dişhekimleri Birliği (FDI) raporları, bulaşıcı olmayan hastalıklar ile diş çürüğü ve dişeti hastalıkları kanser üst solunum yolu hastalıkları ve kalp damar hastalıklarının ortak risk faktörlerinin başında, şekerli yiyecekler gelmektedir. Bunu tütün, tütün ürünleri, alkollü ve gazlı içecekler takip etmektedir. Her yıl 36 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden olan bu hastalıklar ile diş çürüğü ve dişeti hastalıklarının ortak risk faktörlerine sahip olması, daha fazla eğitilmesi gereğini kaçınılmaz kılmaktadır. Öğretim üyesi açığının kapatılmadan, yeni diş hekimliği fakültelerinin açılmasının da doğru olmadığını dile getiren Maraş, ‘Ülkemizde 12 öğrenciye bir öğretim üyesi düşerken, AB ülkelerinde 6 öğrenciye bir öğretim üyesi düşmektedir. Diş Hekimliği fakülteleri akademisyen sorununu çözmeden açılmamalı, fakülteler performans kıskacından kurtarılarak, gerçek görevi olan bilimsel araştırma ve eğitime yönlendirilmelidir. 43 fakültenin öğretim üyesi ve yardımcı personel açığı kapatılmadan yenileri açılmamalıdır” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN