KAYIP ŞEHİR AYDINLIĞA ÇIKTI

30 Haziran 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
913 defa okundu.

Kapadokya turizmine bir yer altı şehri daha kazandırıldıBir şehir daha aydınlığa çıktı
Kapadokya turizmine bir yer altı şehri daha kazandırıldı
– Kırşehir sınırlarında yer alan tek katlı yer altı şehri, temizlik ve aydınlatma çalışmalarının ardından ziyarete açıldı
Mucur ilçesine bağlı Kepez köyünde bulunan yer altı şehri, temizlik ve aydınlatma çalışmaları tamamlanarak, turizme kazandırıldı.
Kapadokya bölgesinin en düzenli yer altı şehirleri arasında gösterilen Kepez, mimarisi ve iki farklı renkteki toprak yapısıyla dikkati çekiyor.
MS 3. ve 4. yüzyıllarda Hristiyanlar’ın, saldırılardan korunmak ve ibadet etmek amacıyla inşa ettiği sanılan yer altı şehri tek katlı olması nedeniyle rahatlıkla gezilebiliyor.
Dikdörtgen şeklinde üçerli gruplar halindeki salonlar ve bu salonları birbirine bağlayan galeri ve tünellerden oluşan yer altı şehri temizlik ve aydınlatma çalışmaları yapılarak, Kapadokya turizmine kazandırıldı.
Yer altı şehrinde incelemelerde bulunan Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Kapadokya bölgesine gelen Japon turistlerin Kırşehir’i de ziyaret etmelerini sağlamak amacıyla Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile ortak çalışma yaptıklarını söyledi.
Bu çalışmaya çok önem verdiklerini dile getiren Çakacak, şunları kaydetti:
“Özellikle karayolu ile Ankara’dan Kapadokya’ya giden Japon turistlerin, Kırşehir’e de uğraması için çalışıyoruz. Kırşehir’de hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekecek değerler var. Kepez Yer Altı Şehri’de görülmesini arzu ettiğimiz yerler arasında. İl Özel İdareden sağlanan kaynakla yer altı şehrinin ziyarete açılması için çalışma yapıldı.”

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN