Kaybolmayan Bir Gelenek, Çocukların Misket Oyunu…

12 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2062 defa okundu.
Kaybolmayan Bir Gelenek, Çocukların Misket Oyunu…

İlimizin Birçok Mahallesinde Sokak Aralarında Oyun Oynayan Çocuklar Eski Geleneklerini Sürdürüyor

İlimiz de okuldan çıkan çocuklar boş vakitlerinde eskiden kalma bilye (misket) oynama geleneğini devam ettiriyorlar. Eskiden ilçede yaşayan çocukların oynadıkları oyunların başında gelen bilye oyunu, günümüzde bilgisayar ve diğer teknolojik ürünlerin hayatımızda her geçen gün daha fazla yer almasıyla birlikte kaybolmaya yüz tutarken, bu oyun şimdiki çocuklar tarafından yaşatılmaya çalışılıyor. Herkesin çocukluğunda oynadığı ‘misket’, günümüzde de çocukların en keyifli oyunları arasında yer alıyor.

İÇ ANADOLU’DAN KARADENİZ’E, KARADENİZ’DEN DOĞU ANADOLU’YA

Anadolu’nun önemli bir çocuk oyun kültürü olan misket, asırlardır çocukların gözdesi durumunda. Çocukların ve içindeki çocuk hala canlı olan büyüklerin oyuncak olarak kullandığı, genellikle cam, kemik veya demirden yapılan küçük, sert, küre biçimindeki toplarla oynadıkları ve Kırşehirli çocukların ‘gülle’ denilen bu oyun, cep telefonları, tablet ve bilgisayara direnmeye devam diyor. Bu oyun sayesinde çocuklar çocukluklarını yaşarken, aralarında da arkadaşlıklar da pekişiyor.

GEÇMİŞTEN GELEN GELENEK

Boş zamanlarında bilye oynayarak geçirdiklerini ifade eden çocuklar, “Okul çıkışında ilk işimiz hemen belirlediğimiz yerlerde toplanarak ceplerimize koyduğumuz bilyelerimizle oyun oynamaya başlıyoruz. Bilye oynamak bizim için en güzel oyunlardan biridir. Eskiden büyüklerimiz boş zamanlarında bilye oynayarak eğlenirlermiş. Bizlerde büyüklerimizden öğrendiğimiz bu oyunu oynayarak sürdürmeye çalışıyoruz. Bu oyundan sıkıldığımız zaman da ya başka oyunlar oynuyoruz ya da arkadaşlarımızla oturup sohbet ediyoruz. Bizler arkadaşlarımızla bir araya gelip oyun oynamaktan çok mutlu oluyoruz. Çünkü hep birlikte oyunlar oynamayı çok seviyoruz” dediler.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On