Kaya’dan Referanduma Hayır

7 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
346 defa okundu.
Kaya’dan Referanduma Hayır

 

İskenderun İlçe Yönetimi Ziyaret.JPG1.JPG3“Başkanlık Sadece CHP’nin Sorunu Değil Bütün Türkiye’nin Sorunudur”

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi ve gazetemiz yazarları olan Yıldırım Kaya başkanlık sisteminin sadece CHP’nin değil türkiyenin sorunu olduğunu belirtti. Kaya yaptığı açıklamada: “Başkanlık Sistemi’ne “Hayır” demek için yollara çıktık. İlk durağımız “Hatay” İlimiz oldu. İl ve İlçe örgütlerimizle birlikte, Hatay Barosu, Hatay Gazeteciler Cemiyeti, İskenderun Gazeteciler Cemiyeti, Antakya Gazeteciler Cemiyeti ve Akdeniz Tüccar ve Sanayici İş Adamları Derneği’ini (ATSİAD) ziyaret ettik. Görüş alışverişinde bulunduk.

Hatay halkı 1938’de yapılan referandumla, Cumhuriyet’in eşit ve özgür vatandaşları olmak için “Türkiye” dedi. Şimdi de kazandıkları özgürlüklerini ve haklarını korumak için #Hayır diyor!

Başkanlık Sadece CHP’nin Sorunu Değil Bütün Türkiye’nin Sorunudur

Anayasalar, toplumsal mutabakat sağlanarak hazırlanıp kabul edilen uzlaşma metinleridir. Bir siyasi partinin hazırladığı, OHAL ortamında, baskı altında TBMM’de kabul edilen sıradan metinler değildir. Her türlü baskı ve hile ile kabul edilen metinler, asla halkın Anayasa’sı olamaz.

AKP hükumeti Anayasa değişikliği ile Demokratik Cumhuriyetimizin, “Demokratik” ayağını kırmayı planlıyor. Cumhuriyet’in sadece adı kalacak “ Demokratik” yapısı ise ortadan kaldırılacaktır.

Adında “Cumhuriyet” olan her rejimin “Demokratik” değildir. Öyle olmuş olsaydı, adında “Cumhuriyet” olan, İran, Libya, Mısır ve Suriye gibi ülkeler en demokratik ülkeler olurdu. Sembolik anlamda “Krallık” olan; Birleşik Krallık, Danimarka, İsveç, İspanya… vb. gibi Avrupa ülkeleri demokrasinin beşiği olamazdı.

Her vatandaşın kendisine şu soruları sorması gerekir;

Demokrasiden neden vazgeçiyorlar?

Geliştirmemiz gereken demokrasimizi neden ortadan kaldırmak istiyorlar?

Geleceğimizi neden “Tek adamlara” terk ediyorlar?

Demokrasimiz rafa kalktığında terör mü bitecek? Hayır

“Tek Adam Yönetimi” geldiğinde, ekonomik kriz mi ortadan kalkacak? Hayır

Milletvekili sayısı arttığında işsizlik mi azalacak? Hayır

Yargı tamamen “Başkan”a bağlandığında adalet mi gelecek? Hayır

Bütün yetkiler “Başkan”da toplandığında asgari ücret mi artacak? Hayır

Başkanlık rejiminde bütün sorunlarımız katlanarak artacak. Biz de bir Suriye olma yolunda hızla yol alacağız. Tek adamlar bizlerin, çocuklarımızın geleceğini karartacak…

O zaman sandığa gittiğimizde “Başkanlık Rejimi”ne “hayır” diyeceğiz.

Bu sorun sadece CHPlilerin sorunu değildir. Bütün Türkiye’nin, aydınların, demokratların, milliyetçilerin, devrimcilerin, dindarların… 80 milyonun sorunudur.

Hepimiz biliyoruz ki Türkiye’de yapılmak istenen bir “Rejim” değişikliğidir. “Parlamenter Demokrasi”nin yerine “Başkanlık Rejimi” kurulmak isteniyor.

Halktan aldıkları yetkiyi kullanmadılar, iradelerini saraya teslim ettiler, gece yarısı uykulu gözlerle el kaldırıp indirerek Anayasa’yı değiştirdiler.

“Evet” dediler, ellerindeki pulları göstererek!!!

Efendilerine bağlılıklarını haykırdılar…

Ama tarih unutmaz!

Vatana ihanet edenleri!

Hep yazdı…

Yine yazacak!

Vatanı bir pula satanları!

Tarihin gözleri de var.Görecek!

Bizim vatana yeniden, yeniden can olduğumuzu!” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN