KAVRULUYORUZ!

12 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3479 defa okundu.
KAVRULUYORUZ!

KAVRULUYORUZ!Mevsim normallerinin üzerinde artan sıcaklık değerleri Kırşehirlileri bunaltıyor. Temmuz ayının girmesiyle birdenbire artan sıcaklık değerleri 31-32 derece civarlarında dolaşıyor. Yükselen sıcaklıklarla birlikte yetkililerde insanları sağlıkları konusunda uyarıyor…

Temmuz ayının girmesiyle artan sıcaklıklar Kırşehirlileri kavuruyor. Tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de da yükselen sıcaklıklarla birlikte insanları sağlıklarına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.Yetkililer özellikle yüksek tansiyon ve kalp rahatsızlıkları olanların güneşin dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamasını öneriyorlar.

Sıcakların bastırmasıyla hava sıcaklığına bağlı olarak meydana gelen hastalıklarda bir artış yaşanıyor. Yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyon hastalıklarının arttığı şu günlerde insanların dikkatli olması gerekiyor.

Aşırı sıcakların insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinden bahseden ve güneşten yararlanmanın yanında zararlı ışınlarından da korunmak gerektiğini söyleyen yetkililer aşırı sıcaklıklara karşı alınması gereken tedbirleri ise şöyle sıralıyorlar:

“Güneş ışınlarının etkisinin güçlü olduğu saat 10.00–16.00 arasında güneş ışınlarından kaçınmalı ve bu saatler gölge bir yerde geçirilmelidir. Kalın, koyu renkli giysiler yerine ince, açık renkli, pamuklu giysiler giyilmeli ve geniş kenarlı şapka takılmalıdır. Güneş altında ağır egzersiz, spor yapılmamalıdır. Ağır ve aşırı yemek yenmemeli, hafif sulu ve sebze-meyve ağırlıklı yemekler yenmelidir. Yetersiz havalandırma olan yerlerde durulmamalı, serin ve havadar yerlerde bulunulmalıdır. Güneşe çıkmadan önce cilde uygun koruyucu bir güneş kremi sürülmelidir. Ultraviyole ışınlardan koruyucu gözlükler kullanılmalıdır. Gözlerde ağrılı kızarıklar olması durumunda da hekime danışmadan hiçbir ilaç kullanılmamalı, güneş gözlüğü kullanılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır. Sıcak havalarda güneş yanıklarının yanı sıra sıcak çarpması için de dikkatli olunması, bol sıvı alınması, hemen gölge ve serin bir yere gidilmesi, uzun süre güneş altında çalışılmaması gerekmektedir.”

 

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN