Karbonmonoksit Zehirlenmesine Dikkat!

3 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
396 defa okundu.
Karbonmonoksit Zehirlenmesine Dikkat!

karbonmonoksit-zehirlenmesi-nasil-anlasilir-5035212Mucur Toplum Sağlığı Merkezi Karbonmonoksit Zehirlenmelerine Karşı Uyardı

Mucur toplum sağlığı merkezinden vatandaşlara önemli uyarı geldi. Mucur’da soba kullanımının yaygın olması nedeni ile Toplum Sağlığı merkezi vatandaşların yanlış kullanımını engellemek için bilgi verici uyarıda bulundu.

Mucur Toplum Sağlığı Merkezi Karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı yaptığı uyarıda: “Her yıl kış aylarında bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden sobadan sızan karbonmonoksit gazı ile pek çok insan zehirlenmelere maruz kalmaktadır. Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, zehirli bir gaz olup vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit gazı havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yanma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. Karbonmonoksitten kaynaklanan zehirlenmeye karşı topluma yönelik önlemler alınması, aşağıdaki uyarılara vatandaşların dikkatinin çekilmesi ve bu bilgilerin topluma ulaştırılmasının sağlanması zehirlenmelerin önlenmesinde büyük önem taşımaktadır” denildi.
ZEHİRLENME BELİRTİLERİ NELERDİR?
Karbonmonoksit gazına maruz kaldığımızda, kandaki hemoglobinin %20’si karboksihemoglobine dönüştüğünde, baş dönmesi ve baş ağrısı ile başlayan ilk belirtiler, sinyaller görülür, oran %50’ye çıktığında bilinç kaybı, %60-70 civarında ise ölüm gerçekleşir.
HAFİF ZEHİRLENME BELİRTİLERİ;
Baş ağrısı,
Baş dönmesi
Dalgınlık
Mide bulantısı,
Yorgunluk hissi
Nefes darlığı
Kalp çarpıntısı
AĞIR ZEHİRLENME BELİRTİLERİ;
Sersemlik
Unutkanlık
Kusma
Ciltte kırmızılık
Genel bitkinlik
Kas krampları
Bilinç kaybı

Solunum durmasıyla ölüm
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMESİNDE İLKYARDIM NASIL OLMALIDIR?

Zehirlenen bir kişiye yardım eden kişi, kendisini de korumalıdır.
Camlar açılmalı ya da kırılmalıdır.
Kişi hızla ortamdan uzaklaştırılmalı, açık havaya çıkılmalıdır
Acil Yardım Servisi (112 Hızır Acil) aranmalıdır
Açık havaya çıkıldığında ya da tehlikeden uzaklaşıldığında, ağız ve burun temizlenmeli, nefes alıp vermesi durmuşsa,  suni solunuma( Temel Yaşam Desteğine) başlanmalıdır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN