KANSER HAFTASINDA KANSERLE SAVAŞIN

2 Nisan 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
434 defa okundu.

kanser_tedavi_edilebilen_hastalıktır

Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürlüğü Kalp ve Damar Hastalıklarından sonra 2. sırada yer alan Kansere karşı vatandaşları uyardı.

Kırşehir Valiliği Halk Sağlığı İl Müdürlüğü 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle Kırşehir halkını bilinçlendiriyor. Bu çerçevede Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü bir basın bülteni yayımlayarak, Kanserin bilinen ölümler sıralamasında Kalp ve Damar Hastalıklarından sonra 2. sırada yer aldığını vurguladı ve vatandaşları kanserden korunmaları için kanserle savaşa çağırdı.

Halk Sağlığı İl Müdürlüğü kanseri şu şekilde tanıttı:

“Kanser tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bıraktığı sakatlıklar yanında, öldürücülüğü ve ortaya çıkardığı ekonomik kayıplar nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında Kalp ve Damar Hastalıklarından sonra 2.sırada yer almaktadır.

Kanser, hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucu uzaktaki veya yakındaki başka organlara yayılarak ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. Kanser oluşumunda, genellikle birden fazla etken rol oynamaktadır. Genel olarak fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak gruplandırılan bu etkenler şunlardır; İyonize radyasyon, Ultraviyole ışınlar, Hava kirliliği, Kimyasal kanserojenler, Beslenme alışkanlıkları, Sigara, Alkol, Virüsler ve Genetik faktörlerdir.”

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü ilgili bültende Kanserden korunmak için vatandaşlara şu maddeleri sıraladı:

–        Anne karnındaki bebeği ilaç, kimyasal maddeler, toksinler ve radyasyondan koruyun!

–        Gereksiz radyolojik tetkiklerden ve ilaç kullanımından kaçınınız!

–        Cildinizdeki en ufak bir değişiklikte doktorunuza başvurunuz!

–        Uzun süre iyileşmeyen yaralarınızı mutlaka doktorunuza gösteriniz!

–        Eğer sağlıklı kalmak istiyorsanız sigara ve alkolden uzak durunuz!”

–        Diyetinizdeki yağ miktarını azaltınız, bol sebze ve meyve yiyiniz!

–        Çocuklarınızı sigara ve dumanından uzak tutunuz!

–        Eğer normal dışı kanamanız, herhangi bir yerinizde sertlik veya şişme varsa, sürekli öksürüğünüz oluyorsa hemen doktora görününüz!

–        Kendi kendinize meme muayenesi yapmanız hayatınızı kurtarır!

–        Hanımlar Rahim Ağzı Kanserinin erken teşhisi için HPV testi yaptırınız!

–        Kanserde erken teşhis için yılda en az bir kez sağlık kontrolünden geçiniz!

–        Uygun vücut ağırlığınızı koruyunuz, Şişmanlıktan sakınınız!

–        Güneş ışınlarının yoğun olduğu özellikle yaz mevsiminde 11.00-15.00 saatleri içerisinde zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayınız!

Halk Sağlığı İl Müdürlüğünün yayımladıkları bültende Kanserin önlenebilir ve erken teşhis edilebilir bir hastalık olduğu ifade edilerek, vatandaşlar KETEM’e çağırıldı ve şu açıklamalarda bulunuldu; “Müdürlüğümüze bağlı hizmet vermekte olan KETEM’de, Aile Sağlığı merkezlerinde “Erken Teşhis Hayat Kurtarır!” prensibiyle, 40-69 yaşları arasındaki kadınlara meme kanseri, 30-65 yaşları arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri, 50-70 yaşları arasındaki kadın ve erkeklere bağırsak kanseri ve 50-70 yaşları arasındaki erkeklere prostat kanserine karşı tarama hizmetleri ücretsiz verilmektedir. Ulaşım sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın kanser taramalarından faydalanmalarını sağlamak için evlere kadar araçlarla gidilerek KETEM’de taramaları yapılmaktadır. Bütün bu taramalar sayesinde erken teşhis imkanları artacak ve hastalarımızda ciddi yan etkilere neden olan tedavilerin önüne geçilecektir. Vatandaşlarımız 0(386)2134518 nolu numaradan bizi arayarak merak ettiklerini sorabilirler ve bilgi alabilirler.”

Halk Sağlığı Müdürlüğünden yapılan açıklamada son olarak şu uyarılara yer verildi:

“Unutmayınız, Kanserde Erken tanı;

•        Tedavi şansını arttırır.

•        Tedaviyi kolaylaştırır.

•        Tedavi giderlerini azaltır.

•        Doku ve organ kaybını önleyebilir.

•        Hayat kurtarır.”

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN