Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği; “2,5 litre su tüketin” uyarısı!

18 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
630 defa okundu.
Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği; “2,5 litre su tüketin” uyarısı!

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Ramazan ayında sık sık su tüketilmesi gerektiği konusunda bir açıklama yapıldı.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği;'2,5 litre su tüketin uyarısı!Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından yapılan açıklamada, “Bu yıl Ramazan ayının sıcak yaz günlerine rastlaması nedeni ile oruç tutanların sağlıklarına daha fazla önem vermeleri, iftar ve sahur menüleri konusunda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir. Su yaşamamız için elzemdir. Vücuttaki su oranın yeterli düzeyde tutulması hayati önem taşıdığından vücuttan kaybolan miktarda suyun mutlaka alınması zorunludur.

“Günde ortalama en az 2- 2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye, bununla birlikte Ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, sebze suları vb. sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir” denildi.

Diğer yandan Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorlarından Uzman Diyetisyen Nihal İlter, az su içmenin vücudun tüm dengesini alt üst edebileceğini ifade ederek, “Az su içenlerde yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozuklukları görülebilir.” dedi.

Suyun faydasını en üst düzeyde sağlayabilmek için yemeklerden 15 dakika önce su içmeli ve yemek sırasında su içme alışkanlığı varsa devam ettirilmelidir. Suyun; yemek yenildikten sonra alınan besinlerin sindiriminden, metabolik atıklarının dışarı atılmasına kadar her aşamada çok önemli görevleri vardır.

Su, kabızlığa en iyi çaredir. Su eksikliği sırasında vücut, iç dokularından (özellikle de kalın bağırsaktan) su çekerek dışkının sertleşmesine, dolayısıyla kabızlığa yol açar. Yeterli su tüketildiği takdirde bağırsakların çalışması normal seyrinde olur ve kabızlık önlenir.” şeklinde konuştu.

Az su içenlerde yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozukluklarının görülebileceğine vurgu yapan Uzman Diyetisyen Nihal İlter, şu bilgilere yer verdi:

“Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60’ını, kadında yüzde 50′ sini su oluşturur. Bu oranlar yenidoğan bir bebekte yüzde 70- 75 iken yaşla birlikte azalır. İnsan beyninin yüzde 95’i ve akcigerlerin yüzde 90’ını su oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebilmektedir. Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafizada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur. Vücut sıvısının azalmasına basitçe “dehidratasyon” denir.

Gün boyu devam eden hafif yorguluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidaratasyondur. Yeterli su içip içmediğinizi test etmek için 3 küçük ipucu. Susuzluğunuzu gidermek için içtiğiniz su miktarının en az 2 katını tüketin.

Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN