Kamu Bankalarında Ayrımcılık Hat Safhada

8 Nisan 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
21 defa okundu.
Kamu Bankalarında Ayrımcılık Hat Safhada

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, Esnaf Kredileri ile ilgili gazetemize yaptığı özel basın açıklamasında şunları kaydetti; “Covid-19 Tüm Dünya Ekonomisini alt-üst ederken Türk Ekonomisi ve Ticaret Esnafını da etkilemiş olup Hükümet tedbirleri ile ihtiyaç sahipleri 10 bin esnaflar ise 25 bin kredi verilmesini Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla Kırşehir ekonomisi nefes almayı beklerken çıkmaza düştü.
Burada Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve TOBB Sayın M. Rıfat Hisarcıkoğlu’nun açıklamaları ekonomiyi yönetenlere zehir zemberek sözleriyle itham etti.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaların şirketleri “limit bitti” diyerek geri çevridiklerine dikkat çekerek, “Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum” dedi.
Hisarcıklıoğlu yaptığı açıklamada, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi ve ekledi:
“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor bir dönemden geçiyor. Bu dönemde ülkemizde de pek çok işletmemizin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Birkaç sektör dışında tüm firmalarımızda da ciddi ciro kayıpları var.
“Devletimiz bu dönemde ekonomik etkileri kontrol altında tutabilmek için birçok tedbir açıkladı. Bu tedbirlerin ana omurgasında da vergi ertelemeleri, kısa çalışma ödeneği ve düşük maliyetli işletme kredileri var. Her üç tedbir de firmalarımızın faaliyetlerinin devam etmesi ve istihdamın korunması için çok önemli.
“Özellikle kredi genişlemesinin sağlanabilmesi için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı tedbirler kapsamında KGF’nin kefalet kapasitesi 250 milyar lira artırıldı.
“Ancak, 81 ilden oda ve borsalarımıza gelen şikayetler bu kredilerin bankalar tarafından finansman sıkıntısı çeken firmalarımıza ulaştırılmasında sıkıntılar yaşandığını gösteriyor. Şirketlerimiz bankalar tarafından “limit bitti” denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Hatta koronavirüsten olumsuz etkilenen firmalarımızın değil de, kredibilitesi yüksek büyük firmalara kredi kullandırıldığı yönünde de eleştiriler var.
“Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Reel sektör olmazsa bankacılık kesimi de olmaz. Devletimiz zaten riskin yüzde 80’ini üstleniyor. Tüm bankalarımızı sıkıntıya düşen tüm firmalarımıza destek olmaya çağırıyorum”
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz, biz de esnaflarımızdan gelen talep doğrultusunda diyebiliriz ki Kırşehir esnafı laf değil icraat bekliyor.” (HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN