Kampanya Sonuçlandı

8 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
220 defa okundu.

haber_kmp

Kırşehir’de 2016 Yılı Aşılama Kampanyası Sonuçlandı

Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2016 yılı aşılama kampanyasının sonuçlandığını belirtti.”Ülkemizde bulaşıcı hayvan hastalıkları anlamında karşılaştığı en önemli problemlerden bir tanesi ŞAP hastalığı olduğunu belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yaptığı açıklamada: “Hayvan hareketleri, Celepler, Yaban hayvanları, Kuşlar ve hayvansal atıklar hastalığın bulaşmasında en önemli faktörlerdir. Bulaşıcı bir hastalık olması sebebiyle genç hayvanlarda ölümler, et ve süt veriminde azalmalar oluşmasına sebebiyet vermektedir. Büyük baş hayvanlarda iştahsızlık, ateş ve süt veriminde azalma ilk klinik bulgulardır. 24 saat içinde salya akışı görülür, dil ve diş etinde veziküller(Kesecikler) şekillenir. Keseciklere tırnak arası bölgede, meme derisinde, ağız ve burun mukozasında rastlanır. Hastalıktan korunmanın en etkili yöntemi koruyucu aşılamalardır.

İlimiz genelinde hastalığa duyarlı 2 aylık yaştan büyük tüm büyükbaş hayvanlara yılda iki kez aşılanmaktadır. 2016 yılında hayvan varlığımızın % 94’ ü olan 328.189 adet büyükbaş aşılanarak önemli bir aşılama başarısı sağlanmıştır. Bu sayede hastalığa bağlı yavru kayıpları verim kayıpları çok düşük seviyelerde seyretmiştir. 2017 yılının ilk ayında 46.635 adet büyükbaş hayvan aşılaması gerçekleştirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On