Kaman, Doğalgazlı Günleri Bekliyor

8 Ocak 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
451 defa okundu.
Kaman, Doğalgazlı Günleri Bekliyor

BOTAŞ, Kaman’a Doğalgaz Verilmesi için İhaleye Çıktı. Doğalgaz İhalesi 28 Ocak’ta.

Kaman, Doğalgazlı Günleri BekliyorKaman Belediye Başkanı Erhan Talu’nun önderliğinde CHP ve MHP Kaman İlçe teşkilatının ortaklaşa çabaları sonucu BOTAŞ (Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş.) tarafından istenen abone sayısını tutturan ilçemize doğalgaz bağlanması için ihaleye çıkılıyor.

Kaman halkının ve belediyenin sağladığı finansal destek ile istenilen abone sayısına ulaşılan ilçemiz Kaman’a doğalgaz verilmesi için BOTAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 28 Ocak 2015 tarihinde 2014/178314 İhale Kayıt Numarası ile ihaleye çıkıldı. İhale sonucu yer tesliminden itibaren 420 günde bitirilmesi planlanmakta. Aynı ihale ile birlikte Kaman ilçemizle birlikte Mucur, Sivas Kangal ve Zara ilçeleri ile Malatya’nın Doğanşehir ilçesine de doğalgaz verilecek. Ziyarette, İlk aşamada, ilçemizden geçmekte olan Doğalgaz Ana Boru Hattından Kaman merkeze doğalgaz verilebilmesi için branşman hattı yapılacak. Doğalgaz İhalesine paralel olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından da Kaman içerisinde doğalgaz kullanımı için Şehir Dağıtım İhalesine çıkacak.

BOTAŞ yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre, Kaman’a gelecek Doğalgaz Boru Hattı’nın geçeceği araziler Botaş tarafından kamulaştırılacak ve bedelleri süresi içerisinde hak sahiplerine ödenecek. Ayrıca hak sahiplerine verilecek her türlü zarar ve ziyanın rayiçlere uygun olarak ödeneceğini de belirten yetkililer, kamulaştırılıp bedeli ödenen arazilerin sahipleri tarafından boru inşası bittikten sonra ziraat amaçlı kullanılabilecek. Boru hattı inşaatının finansmanın BOTAŞ tarafından karşılanacağını belirten yetkilileri, şartların uygun gitmesi durumunda Doğalgaz Boru Hattı çalışmalarının ilkbaharla birlikte başlayacağını da söylediler.

Çabalarımız Sonuç Verdi

Kaman’a Doğalgaz verilmesi için BOTAŞ tarafından ihaleye çıkılması ile ilgili olarak bir açıklama yapan Belediye Başkanı Erhan Talu; “Çabalarımızın karşılığını alıyor olmaktan dolayı ilçem adına çok mutluyum. Artık geri dönüş yok. Her gün doğalgaza bir adım daha yaklaşıyoruz. Tahminlerimize göre ve iş takvimi planlandığı şekilde yürürse en kötü ihtimalle 2016 ilkbaharında doğalgazı kullanmaya başlayacağız. Birlikte hareket etmenin ilçemize ne kadar fayda sağladığının en güzel örneği doğalgaz konusunda ortak akıl ve kararlılığımızdır. Bu konuda bizden desteğini esirgemeyen başta sivil toplum kuruluşlarının sayın başkanları, oda başkanları, BOTAŞ yetkilileri ve emeği geçen herkese ilçem adına teşekkür ediyorum. Kaman’ımıza hayırlı olsun,” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN