KAMAN DEVLET HASTANESİ’NDE GUATR AMELİYATI

26 Eylül 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
833 defa okundu.
KAMAN DEVLET HASTANESİ’NDE GUATR AMELİYATI

 

c8527742-803e-4e6c-93af-2a939ae4e8dcKırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’ne Bağlı Kaman Devlet Hastanesi’nde Tiroid (Guatr) Cerrahisi Ameliyatı Yapıldı

 

Tiroid cerrahisi uzun yıllardır Kulak Burun Boğaz cerrahları ve Genel Cerrahlar tarafından yapıla gelmekte. Bu cerrahi her ne kadar uzun yıllardır yapılsa da en önemli komplikasyonu (ameliyat sonrası karşılaşılan problem) olan ses tellerini hareket ettiren sinirin zedelenmesi 100 hastadan 14’ünde görülebilmekte. Ses sinirinin etkilenmesi durumunda ise geçici veya kalıcı ses kısıklığından nefes almada güçlük şikâyetine kadar farklı durumlar görülebilmekte. Ayrıca ameliyat sonrası karşılaşılabilen bir başka hayatı tehdit edici problem ise kanama görülebilmesi. Ameliyat sonrası ölümcül olabilen kanama oranı ise %5lere ulaşabilmekte. Her ne kadar tiroid ameliyatı sonrası bahsettiğimiz önemli durumların görülebileceği bilinmekteyse de tecrübeli hekimlerde, yeterli anatomi bilgisi ve yeterli donanıma sahip kuruluşlarda bu durumların çok nadir olarak görüldüğünü gönül rahatlığıyla söyleyebilir. Nitekim Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Kaman Devlet Hastanesi’nde 22 Eylül 2016 tarihinde ilk defa Tiroidektomi ameliyatı KBB ve Genel cerrahinin birlikte girdiği ameliyat ile gerçekleşmiş. KBB Kliniğine kulak ağrısıyla başvuran hastanın yapılan incelemesinde tiroid sol lob ve istmus bileşkesinde yaklaşık 4 cm’lik kistik nodül tespit edilmiş. Bunun üzerine ameliyatta oluşabilecek riskler göz önüne alınarak ses siniri hasarını en aza indirmek için Almanya’da üretilmiş olan sinir uyarısı/ monitorize edici cihaz ile kanama kontrolü için kullanılan Harmonik Scalpel cihazı  Kaman Devlet Hastanesi’ne getirilmiş. KBB uzmanımız Operatör Doktor Tuğba Karagöz ve Genel cerrahımız Operatör Doktor Ertuğrul Gazi Alkurt tarafından tiroid bezi alınan hastanın ses siniri korunmuştur ve ameliyat sonrası kanama olmamış. Hasta ameliyattan 1 gün sonra taburcu edilmiş.

Kaman Devlet Hastanesi’nde şu güne kadar KBB Kliniğinde ayrıca estetik burun ameliyatları (rinoplasti), bademcik ameliyatları (tonsillektomi), geniz eti ameliyatları (adenoidektomi), burun eğriliği düzeltilmesi (septoplasti), sinus cerrahisi (nazal polip) ameliyatları başarıyla gerçekleşmiş.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN