Kaman Cevizi satışları başladı

20 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2367 defa okundu.
Kaman Cevizi satışları başladı

Kaman Cevizi satışları başladı

İnce kabuğu ve lezzeti ile dünyaca ünlü bir marka haline gelen Kaman Cevizimiz hasatla birlikte tezgahlarda yerini almaya başladı.

Don ve dolu afetleri nedeniyle önceki yıllarda çok az verim veren ceviz ağaçlarımızda bu yıl rekoltenin yüksek olmasını bekleyen üreticilerimiz halen hasada devam ediyor.

Kaman-1 ve Kaman-5 gibi yerli cevizlerimizin içini doldurduğunu ve yabancı cevizlerde bu yıl randıman düşüklüğü gördüklerini belirten üreticileriz, “Kaman Cevizimizin yenecek duruma geldi. Bizlerde ceviz hasadına ve satımına başladık. Piyasada Kaman Cevizi adı ile satılan farklı türlerde cevizler var. Tüketicinin buna dikkat etmesi gerekiyor. Kuru cevizin kilosu 30-35 TL’den başlamak üzere satılırken, yeşil kabuklu yaş cevizin kilosu ise 20 TL’den alıcı buluyor,” dediler.

Kaman’da ceviz rekoltesinin geçmiş yıllara oranla yüksek olduğunu vurgulayan Ziraat Odası Başkanı İbrahim Öncül ise ceviz hasadının devam ettiğini söyledi.

Kaman’da toplam 15 bin dönüm dikili ceviz bahçesi olduğunu belirten Öncül, “İlçe Tarım Müdürlüğümüze kayıtlı olan 15 bin dönümlük ceviz bahçesinden ortalama 10 bin dönümünden yetiştiricilerimiz ürün almaktadır. Geçmiş yıllarda Kaman’da meydana gelen don olayları ceviz başta olmak üzere meyve bahçelerini olumsuz yönde etkilemişti. Bu yıl ise geçmiş yıllara oranla rekolte yüksek düzeyde. Yeni yeni ceviz hasadı başladı. Yakın zamanda da yeni mahsul Kaman Cevizi satışları başlayacak düzeye gelir” dedi.

Son yıllarda Kaman Cevizinin az olmasından dolayı piyasada Kaman Cevizi adıyla yurt dışından getirilen cevizlerin satıldığını söyleyen Öncül, “Maalesef son yıllarda Kaman Cevizinde don olaylarından ötürü rekolte düşüktü. Kaman’da bile Kaman Cevizi adı altında Ukrayna ve Gürcistan’dan getirilen yabancı cevizler satıldı. Özellikle yol üzerinde birçok kişi ceviz satıyor. Yakında gerçekleşecek Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinde eğer gerekli önlemler alınmazsa bu yabancı cevizler piyasaya Kaman Cevizi diye sürülecek. Dışarıdan Kaman’a gelecek vatandaşlar Kaman Cevizinden kötü olan bu cevizleri yediklerinde Kaman Cevizinin değerini anlamayacaklar. Onun için vatandaşlar bildikleri yerlerden, sertifikası olan üreticilerden alışveriş yapsınlar” diyerek ceviz alacak vatandaşlara uyarıda bulundu. (Kaman AK Haber)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN