Kaman Cevizi İlgi Görüyor

29 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
536 defa okundu.
Kaman Cevizi İlgi Görüyor

Birçok İlden Talep Gören Kaman Cevizi Türkiye’nin Kabuklu Meyve Tüketiminde Önemli Bir Yere Sahip

2 çeşit ceviz bulunduğunu söyleyen Güven Kuruyemiş Sahibi Mustafa Yiğen, Gazetemiz 40 Arena Muhabirine yaptığı açıklamasında şunları kaydetti; “Ceviz Fiyatları değişiyor. 20 liradan 30 liraya kadar çıkabiliyor. İthal ceviz var o biraz hesaplı, bizim Kaman Cevizi var, o daha pahalı. Pahalı olmasının nedeni de bizim yerli cevizimizin yağlı olması ve kabuğunun ince olmasından dolayı. Diğerleri normal olduğu için Kaman cevizi ile farkı var. Kaman cevizini elle kırmak bile mümkün. İç cevize pek talep olmuyor. Bayat olduğunu düşündükleri için daha çok kabuklu cevize rağbet gösteriyorlar. Genel olarak il dışından gelenler kabuklu bizim buranın cevizine ilgi gösteriyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi illerden hem hediyelik hem de kendileri yemek için alıyorlar. Bizim buranın insanında çoğunun bağ bahçesi var zaten. O nedenle ilgiyi diğer illerden gelenler gösteriyor demek yanlış olmaz” dedi.

KAMAN CEVİZİ BİRÇOK ENFEKSİYONA KARŞI ÖNLÜYOR

Türkiye’de kabuklu meyve üretiminde önemli yere sahip olan Kaman cevizinin meyvesi ve yaprakları sağlığa, kerestesi ekonomiye yarıyor diyen Yiğen; “Meyvesi damar koruyucu, ishal kesici, mantar ve tümör tedavilerinde faydalı cevizin yaprağı da sindirim kolaylığı sağlıyor, iştah açıyor. Ceviz kerestesi mobilya sektöründe kıymetli kabul ediliyor, kökleri boya üretiminde kullanılıyor. Türkiye’nin önemli tarım ürünleri arasında fındık, yer fıstığı ve Antep fıstığı gibi mamuller yanında ceviz de bulunuyor. Türkiye, ceviz genlerinin anavatanı kabul edilen ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye’de ceviz üretiminin % 90’ı Kaman’dan karşılanıyor. Ceviz ağaçları mobilya sektöründe önemli bir hammadde. Cevizden yapılan mobilyalar, dayanıklılığı ve kalitesiyle nesilden Nesil’e aktarılıyor. Kaman cevizinin  damar koruyucu, ishal kesici, cildi temizleyici, siğil giderici, mantar hastalıkları, virüs enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu ve tümör oluşmasını engellediği tıp çevreleri tarafından kabul ediliyor. Kan dolaşımını düzenleyen ceviz, aynı zamanda, kan pıhtıları bozuyor, antialerjik  özellik gösteriliyor, karaciğer fonksiyonlarını düzenliyor, protein sentezini teşvik ediyor, bağışıklık fonksiyonlarını koruyor ve anormal antikor oluşumunu engelliyor. Tıp dünyasında son dönemde yapılan araştırmalar da, sert kabuklu meyvelerin kalp-damar hastalıklarının neden olduğu ölüm oranlarını azalttığı ve bu etkinin, yaş, egzersiz, sigara, alkol, diyetteki yağ oranı, lif, meyve, sebze ile ilişkili olduğu ortaya çıktı. Cevizin yaprakları ve kökleri boya elde etmek için kullanılır. Özellikle el yapımı halılarda ceviz köklerinden elde edilen boyalar uzun yıllar solmadan kalabiliyor. Kurutulan bez torbalarda nem ve rutubet olmayan ortamlarda 2-3 Yıl saklanabiliyor” diye konuştu.

Haber  Nurten Ceylan

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On