Kaman Ceviz Festivali

21 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1521 defa okundu.

kamanBu yılki kaman ceviz kültür ve sanat festivali 6 ekim de yapılacak halk konseri ile sınırlı olacak.

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen kaman ceviz kültür ve sanat festivali, ilçemizde ceviz ağaçlarının dondan etkilenmesi nedeniyle ürün rekoltesi sıfır düzeyde gerçekleştiğinden, tertip komitesince programda kısıntıya gidilerek, etkinliklerin bir bölümü iptal edilmiş ve sadece halk konseri düzenlenmesine karar verilmişti.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan belediye başkanı Erhan Talu: adına festival düzenlediğimiz ve Allah’ın ilçemize bir lütfu olarak gördüğümüz cevizimiz malesef mart ayında yaşanan don olayından çok şiddetli şekilde etkilenmiş ve ilçemiz ve civar yerleşim yerlerinde ürün veren tüm ağaçlarımızı soğuk almıştır, çiftçimiz ve cevizden geçimini sağlayan insanımız ciddi manada ekonomik kayba uğramıştır. ilçemizde cevizin olmayacağını bilen ve bu olayı fırsata dönüştürmeye çalışan bazı kesimlerin dışarıdan ve özellikle ithal bol miktarda cevizin ilçemize getirildiği bilgisine ulaşılmıştır.

Biz kaman cevizinin kalitesini ve adını korumak zorundayız, kimsenin ticaretine engel olmak gibi bir niyeti de taşımıyoruz, ancak, dışarıdan getirilen cevizlerinde, festival kapsamında kaman cevizi olarak tüketiciye sunulmasınada asla aracılık etmeyeceğiz, bu konuda ceviz derneği ve ceviz üreticileri kooperatifi yöneticileri ile bir araya gelerek böyle bir karar aldık.

Kaman cevizi almak için ilçemize gelecek olan vatandaşlarımızın aldıkları cevizin kaman cevizi olmadığını bilerek almaları gerekmektedir dedi.

bu yıl resmi program ve protokolün olmayacağı festival programı;

6 ekim pazartesi günü saat 13:30’da atatürk anıtına çelenk sunulması, Lokman Avşar’ın mezarını ziyaret, 16:00’da saygı duruşu ve istiklal marşı, belediye başkanı Erhan Talu’nun konuşması, davul zurna gösterisi, 17:00 Amet Şafak konseri

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN